Kraków
Sztuczne płuco- serce już w Małopolsce

Przenośny system ECMO trafił do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.  Pomoże w ratowaniu ludzkiego życia.

Reklama
Po tym, jak zimą krakowscy lekarze uratowali życie wyziębniętego Adasia, świat obiegła fala uznania. Teraz w podobnych sytuacjach małopolskim lekarzom będzie łatwiej ratować życie. Przenośne ECMO to małe urządzenie, które można zabrać na pokład śmigłowca lub karetki. Umożliwia natychmiastową pomoc w sytuacjach, kiedy liczy się każda minuta: np. podczas wypadków masowych, katastrof czy wypadków w górach. To pierwszy w  Małopolsce przenośny sprzęt do ratowania życia pacjentów głęboko wychłodzonych czy z ciężką niewydolnością krążeniowo – oddechową, np. po wydobyciu spod lawiny.

–ECMO ma niezwykle uniwersalne zastosowanie. Dzięki tej metodzie można leczyć nie tylko pacjentów w stanie głębokiej hipotermii, ale też tych z rozległymi zatorami czy głębokimi wstrząsami toksycznymi – dodał prof. Marian Zembala, minister zdrowia.

Jednak płucoserce jest używane nie tylko w przypadku hipotermii, ale również gdy nie da się leczyć pacjenta w konwencjonalny sposób. Gdy zachodzi konieczność pozaustrojowego natleniania krwi, np. podczas zatrucia lekami, ciężkiego poparzenia czy ciężkiej postaci grypy. Największą zaletą przenośnego płuco – serca jest możliwość rozpoczęcia leczenia natychmiast i uniknięcia ryzykownego transportu w przypadku pacjentów w ciężkim stanie.

Sprzęt został kupiony za 300 tys. zł, które przekazał Zarząd Województwa Małopolskiego. Szpital dopłacił 19 tys. zł.

Źródło: UMWM
stat4u PortalPOLSKA.pl