Kultura Edukacja
Szlakiem Pliszki
Paulina Kondarewicz
Uniwersytet Zielonogórski
Nie pamiętam swojego pierwszego spływu kajakowego. Każdy kolejny zachęcał do następnego. I tak Pliszka stała się odskocznią od codzienności, rutyny, ratunkiem na nudę i wulkanem pozytywnych emocji. Zacznijmy może jednak od początku….
Noty historyczne mówią, że wspomniane zabudowania należały do właściciela fabryki Paula Steinbocka. Dla amatorów wędkarstwa znajdują się tu również stawy pstrągowe. Po przerwie i dosyć długiej, bo liczącej ok. 300 m „przenosce”, wsiadamy z powrotem w kajak i płyniemy pięknie meandrującą Pliszką w kierunku Uradu, często napotykając na swej drodze ślady działalności bobrów. Po ok. 3 godzinach powinniśmy być na miejscu. Jest to dobry punkt do zakończenia spływu – droga krajowa nr 29.
Wracając jednak do osób, którym potrzebna jest większa dawka adrenaliny i mocnych wrażeń, polecam trasę z osady Drzewce. Rozpoczynamy spływ po dosyć kamienistym szlaku. Przepływamy jednak również przez dwa jeziora: Ratno i Wielickie. Tym samym dopływamy do Gądkowa. Idealny nocleg, z którego z przyjaciółmi korzystaliśmy niejednokrotnie, znajduje się nad jeziorem Wielickim. Przepływamy przez dwie trzecie tego akwenu, mijamy już niestety ruiny dawnego pensjonatu położonego przy plaży i kierujemy się w prawo, do zatoki jeziora Wielickiego. Tutaj na pięknie położonym cyplu możemy rozbić swój namiot i odpocząć. Kolejnego dnia żegnamy się z jeziorem Wielickim i spływamy jazem (Stary Młyn). Bardziej bojaźliwi mogą przenieść kajak brzegiem. Z jednej strony odcinek z Gądkowa jest bardzo uciążliwy i dosyć długi, z drugiej to najpiękniejsza odsłona Pliszki. Niejednokrotnie mijamy tu ruiny młynów (Stary Młyn, Nowy Młyn-Kokoszka i inne), tworzące małe bajeczne wodospady, po których czasem możemy spłynąć, a niekiedy zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kajaków brzegiem.
Pliszka swój bieg prowadzi przez obszar Puszczy Rzepińskiej i właściwie
nie wypływa z lasów. Dominują tu sosny, jednak na obszarach bagiennych występują także olchy. Nie brakuje tu również lasów mieszanych. Wśród ryb dominują pstrągi potokowe i tęczowe, okonie, płocie, szczupaki i klenie. Z uwagi na faunę i florę tego obszaru Dolina Pliszki została włączona do programu „Natura 2000”.
Dla Pliszki i jej okolic czas się zatrzymał. Niebywałe piękno tego miejsca zachęca do ucieczki od miejskiego zgiełku, codzienności. Tutaj nigdy nie można się nudzić, a zmęczenie fizyczne (po kajakach) jest neutralizowane przez wszelkie aspekty duchowej regeneracji. Przeżycia towarzyszące każdej wyprawie są niezapomniane. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pustelnik ciszę i spokój, włóczykij nowe szlaki, do których niejednokrotnie powróci, artysta natchnienie, botanik rośliny, kajakarz właściwy nurt, a Ty?.........
Sprawdź sam!
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..