Wiele miast (20)

"Szlakiem ginących zawodów"

Coraz bardziej zapomniane są piękną lekcją historii, kultury i tradycji. Nie każdy je zna, chociaż wiele pielęgnowanych jest w najbliższej okolicy. Mowa tu o ginących zawodach. Wybierzmy się na spotkanie z ginącymi zawodami zanim odejdą bezpowrotnie. Czekają na nas: wikliniarz, garncarze, kowal oraz młynarz. Nie tylko pokażą jak uprawiają swoje zawody ale ciekawie opowiedzą o pracy, pasji i historii.

Reklama

wikliniarz

Jarosław Pizior
Kosin 9
23-235 Annopol
tel. (0 15) 831 05 00

Pan Jarosław przejął zawód po swoim ojcu. Składając mu wizytę zobaczymy jak wiklinowe kije w jwgo rękach zamieniają się w efektowne koszyki, kwietniki, ławy czy krzesła.

 

garncarze

Zygfryd i Cezary Gajewscy
Bęczyn
23-250 Urzędów
tel. (0 81) 822 54 99

Pan Zygfryg i jego syn Cezary jako jedyni w Urzędowie uprawiają zawód, tak bardzo popularny niegdyś w okolicy. W piecu garncarskim nadal wypalają tradycyjną tzw. "zgrzebną" ceramikę w kolorze czerwonym częściowo polewanym zieloną glazurą w różnych odcieniach.
Można tu zakupić orginalne ozdoby i przedmioty codziennego użytku, podpatrzeć pracę profesjonalisty i samemu popróbować sił przy kole garncarskim.

 

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________


kowal

Ryszard Starobrat
ul. Nowa 9A
23-200 Kraśnik
tel. 785526528

Pan Ryszard prowadzi kuźnię wspólnie z synem. Kowale chętnie opowiedzą i pokażą jak od podstaw powstaje siekiera, gracka czy sierp.  Poszczególne etapy produkcji oraz historia rodu garncarskiego uwidocznione są na specjalnie przygotowanej wystawie. Atrakcją dla wycieczek szkolnych jest pokaz pracy kowala- krasnala  

młynarz

Marian Jaroszyński
23-251 Dzierzkowice
tel. (0 81) 822 10 80

Pan Marian oprowadzi chętnych po wnętrzu drewnianego młyna z II połowy XIX wieku. Wyjaśni zasady jego działania i opowie o drodze, jaka musi upłynąć by codzienny chleb trafił na nasze stoły.

stat4u PortalPOLSKA.pl