Lublin
Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego

To piękne roztoczańskie miasteczko, spopularyzowane w kraju za sprawą wiersza Jana Brzechwy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie", doczekało się wreszcie własnego oryginalnego festiwalu. Przez ponad tydzień (od 8 do 16 sierpnia) będzie można tu spotkać wielu literatów, językoznawców, aktorów teatralnych i filmowych... Bo, jak mówi jeden z festiwalowych gości - profesor  Jerzy Bralczyk: „W Szczebrzeszynie polszczyzna brzmi szczególnie przyjemnie".

Reklama

Pomysłodawcy festiwalu z warszawskiej Fundacji Czułego Barbarzyńcy są doskonale znani z wielu działań popularyzujących piękno polskiego języka i rodzimej literatury. Do Szczebrzeszyna zaprosili wielu wybitnych mistrzów polskiego słowa i mowy - pisarzy, poetów, dziennikarzy, publicystów, krytyków literackich i filmowych, językoznawców, wydawców, aktorów, instruktorów teatralnych, artystów plastyków i fotografików. W programie festiwalu znalazły się autorskie wieczory i warsztaty, a ich tematem będzie nie tylko sztuka słowa, ale także bardzo ważna w wydaniach książek sztuka ilustracji - rysunku, malarstwa, fotografii. Mało tego, będą też, przygotowywane wspólnie z członkiniami kół gospodyń wiejskich z powiatu zamojskiego, warsztaty kulinarne z cyklu „Kuchnia od literatury".  A doświadczeni ludzie teatru, m.in. z Ogniska Teatralnego „U Machulskich" poprowadzą warsztaty dramaturgiczno-teatralne. Będą też warsztaty językowe i warsztaty muzyczne. 

Reklama________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Lublinie
    
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.

________________________________________________________________________________________

 

 „Teatr wyobraźni Janusza Kukuły" to z kolei cykl prezentacji najlepszych słuchowisk Polskiego Radia, obchodzącego w tym roku 90. lecie działalności. A do tego znakomite spektakle, monodramy, koncerty i recitale w wykonaniu artystów warszawskich scen.  Wśród wykonawców m.in.: Stanisława Celińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Katarzyna Herman, Dorota Landowska, Karolina Gorczyca, Mariusz Bonaszewski, Przemysław Bluszcz, Adam Woronowicz, Redbad Klijnstra, Wojciech Kalarus. A na swoje spotkania autorskie oraz dyskusje o literaturze i języku polskim zaproszą: Marek Bieńczyk, Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Czubaj, Anna Janko, Michał Komar,  Maja Komorowska, Urszula Kozioł, Wiesław Myśliwski, Eustachy Rylski, Jerzy Sosnowski, Ziemowit Szczerek, Mariusz Urbanek, Adam Zamoyski. I to tylko część nazwisk festiwalowych gości, którzy w dniach od 8 do 16 sierpnia odwiedzą Szczebrzeszyn. 

 

Organizatorzy festiwalu, chcąc nawiązać nieco do odbywającej się w tym samym czasie w nieodległym Zwierzyńcu 16. Letniej Akademii Filmowej, zaplanowali codzienne seanse dokumentów, m.in. o Janie Brzechwie, Bolesławie Leśmianie, Józefie Czechowiczu, Annie Kamieńskiej oraz fabularnych adaptacji wielkich dzieł literackich, jak „Panny z Wilka", „Wesele" i „Popiół i diament" A. Wajdy , „Postrzyżyny", „Święto  przebiśniegu" i „Pociągi pod specjalnym nadzorem" J. Menzla.

 

Wszystkie spotkania, projekcje, spektakle i inne wydarzenia  odbywają się w Miasteczku  Festiwalowym w Zespole Szkół nr 2 im. Z. Klukowskiego przy ul. Zamojskiej 70 oraz w Miejskim Domu Kultury przy ul. Sądowej 2.

Patronat nad Festiwalem „Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego" objął Marszałek Województwa Lubelskiego, a partnerem wspierającym jest Województwo Lubelskie.

Szczegółowy program:  http://www.stolicajezykapolskiego.pl/

stat4u PortalPOLSKA.pl