Wiele miast (25)
Święto Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

W najbliższy czwartek (6 bm.) swoje święto będzie obchodzić wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny. Z tej okazji, o godzinie 11, odbędzie się uroczystość nadania salom wykładowym imienia i odsłonięcie tablic pamiątkowych wybitnych uczonych, pracowników wrocławskiej uczelni: profesora Bera Hausa (w budynku E)  i  profesora Zdzisława Hellwiga (w budynku P). Godzinę później w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego rozpocznie się uroczystość, podczas której wręczone zostaną  statuetki Kryształowego Alumnusa trzem absolwentom uczelni. Otrzymają je: Beata Stoczyńska (ambasador w  Nowej Zelandii) – za sukcesy w pracy zawodowej, Piotr Mazur (wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego) – za sukcesy w pracy zawodowej oraz rofesor Jerzy Kleer – za całokształt dokonań życiowych.

Reklama
Jolanta Nowacka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu: -Ważnym wydarzeniem uroczystości Święta Uniwersytetu Ekonomicznego będzie nadanie tytułu doktora honoris causa wybitnemu ekonomiście, profesorowi Lucjanowi T. Orłowskiemu, profesorowi ekonomii i finansów międzynarodowych, kierownikowi   Katedry Ekonomii i Finansów w John F. Welch College of Business na Uniwersytecie Sacred Heart w Fairfield w stanie Connecticut, jednemu z architektów przemian ustrojowych i gospodarczych w Polsce.

Lucjan T. Orłowski jest wybitnym, liczącym się w świecie naukowcem, którego zainteresowania skupiają się między innymi na międzynarodowych rynkach finansowych, wpływie polityki pieniężnej na stabilność makroekonomiczną i finansową oraz pomiarze ryzyka finansowego z zastosowaniem metod ekonometrii finansowej. 

Prof. L.Orłowski od 1982 roku mieszka w USA. W 1990 roku był członkiem Misji Rządu Amerykańskiego do Europy Centralnej, której celem były konsultacje na temat procesu transformacji do gospodarki rynkowej we wschodnich Niemczech, Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.   Blisko współpracował z prof. L.Balcerowiczem w okresie przygotowania reform z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a po zmianie systemu społeczno-gospodarczego Polski współpracował z kolejnymi Ministrami Finansów i Prezesem Narodowego Banku Polskiego. Był mocno  zaangażowany na rzecz budowy nowego systemu ekonomicznego w naszym kraju, w  działalność ekspercką na rzecz Narodowego Banku Polskiego,  i kształtowanie skutecznej polityki monetarnej po zmianach ustrojowych.  

Jego publikacje i ekspertyzy odegrały istotną rolę we wprowadzaniu w Polsce strategii bezpośredniego celu inflacyjnego.  Wszystkie informacje na temat aktywności prof. L. Orłowskiego związane z wprowadzaniem i umacnianiem w Polsce fundamentów gospodarki rynkowej i mechanizmów polityki makroekonomicznej, a zwłaszcza polityki monetarnej uzasadniają zaliczenie go do grona osób, które istotnie przyczyniły się do sukcesu przejścia od gospodarki centralnie zarządzanej do gospodarki, która stanowi istotne i silne ogniwo Unii Europejskiej.  Jesli będą Państwo zainteresowani rozmową z prof. Orłowskim także na tematy dotyczące sytuacji na Urainie - bardzo proszę o wcześniejszy kontakt.

Prof. Zdzisław Hellwig (ur.1925-zm.2013)  Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ekspert UNESCO w Paryżu w latach 1968-1974. Zdzisław Hellwig jest twórcą szkoły naukowej statystyki, ekonometrii i cybernetyki, autorem kilkuset publikacji i prac naukowych. Do najważniejszych należą: Elementy rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matematycznej (1965), Regresja liniowa i jej zastosowania w ekonomii (1967), Aproksymacja stochastyczna (1965), Wykorzystanie sztucznych sieci neuronowych w modelowaniu ekonomicznym (2001). Był wykładowcą Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu i w Poznaniu, członkiem Polskiej Akademii Nauk . W statystyce opracował m.in. metodę Hellwiga.

Prof. Ber Haus (ur. 1920-zm.2011) – polski ekonomista żydowskiego pochodzenia, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.   Jest twórcą Empirycznej Szkoły Zarządzania. Pracował także w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, a po odejściu z niej rozpoczął pracę w Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W 1973 został członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk, którego od 1998 był członkiem honorowym.Specjalizował się w ekonomice przedsiębiorstwa oraz organizacji i zarządzaniu. Wypromował 68 doktorów, 22 doktorów habilitowanych oraz 13 profesorów.

Na zdjęciu: Profesor Lucjan T. Orłowski

Ryszard Mulek
stat4u PortalPOLSKA.pl