Toruń
Światła na Toruń

25-30 sierpnia Toruń zaprasza na 7. edycję Bella Skyway Festival - imprezy, która przez kilka sierpniowych dni wypełni toruńską starówkę magicznymi instalacjami świetlnymi, od godz. 20:30 do północy.

Reklama
W ub.r. festiwal przyciągnął rekordową liczbę ponad 300 tys. widzów. Kolejna, już 7. edycja potrwa nie 5, a 6 dni.

- Planujemy równie mocne uderzenie jak przed rokiem - zapowiada Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej. - Bella Skyway Festival zdobył tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego 2014 i dołożymy wszelkich starań, aby nadchodząca edycja prezentowała sztukę światła w najlepszym wydaniu. Jedną z instalacji, przy której spodziewamy się dużego zainteresowania, jest „Water Concept Opera” - dodaje.

„Water Concept Opera” to spektakularna, stumetrowa, stworzona z 7 tys. dysz kurtyna wodna, strumienie wody 25 m nad ziemią, 10 tys. l wody wystrzelonej w powietrze. Ta jedyna w Europie, niepowtarzalna iluminacja zostanie zaprezentowana po raz pierwszy właśnie w Toruniu, na Błoniach Nadwiślańskich, w okolicy przystani AZS. Potężna opera wodna stworzona została przez Bogumiła Palewicza - jednego z najlepszych reżyserów światła w Europie. Ze względów bezpieczeństwa, dla zachowania płynności ruchu w bezpośredniej bliskości Wisły, wstęp na instalację będzie biletowany. Koszt biletu będzie wynosił 10 złotych. Wyjątkowo atrakcyjne warunki do obejrzenia instalacji zostaną stworzone dla użytkowników serwisów Ticketpro (bilet w przedsprzedaży tylko 7,50 zł) oraz Groupon (bilety grupowe w przedsprzedaży 5,99 zł). Wstęp gratis dla dzieci do lat 12 w każdym przypadku.

Na ul. Szerokiej można będzie zobaczyć „Bukiet abażurów” - intrygujące dzieło francuskich artystów światła Tilt. Bukiety kilkunastu gigantycznych lamp, niczym bukiety kwiatów w przestrzeni miejskiej to konfrontacja feerii wolno zmieniających się, gorących barw z przestrzenią toruńskiej starówki, nadająca jej nowy, poetycki wymiar.

„Chmura” - instalacja duetu kanadyjskich artystów Caitlind r.c. Brown i Wayne’a Garretta. Stanowić będzie jeden z punktów programu najbardziej angażujących publiczność. Jest to interaktywne dzieło zbudowane z 6 tys. żarówek, które widzowie mogą włączać i wyłączać wedle własnego życzenia.
- Zależało nam, aby w tym roku pojawiło się więcej instalacji angażujących do zabawy widzów. Zapraszamy na dziedziniec Ratusza Staromiejskiego, bo to właśnie tam można będzie zaangażować się w sztukę - komentuje Przemysław Draheim.

„Światłoczułe” to z kolei instalacja zbudowana z 60 fosforyzujących brył geometrycznych i 2,5 kilometra sznurka, stworzona w ramach warsztatów dzieci i młodzieży z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz z dwóch toruńskich szkół: z Gimnazjum nr 2 i z Zespołu Szkół nr 28 pod kierownictwem artystów plastyków z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka: Piotra Florianowicza i Katarzyny Skrobały. Instalację można będzie podziwiać w Dolinie Marzeń.

Podczas 7. edycji Bella Skyway Festival, grupa Art4Media (Maja Jamińska, Mateusz Romanowski, Michał Siemieniecki i Joanna Witkowska) poruszy fasadą budynku Collegium Maximum mappingiem 3D „Stratum”. Artyści wprowadzą nas w przestrzeń ukazującą warstwowość materii, tajemnic przez nią skrywanych i zaskakujących interakcji, zachodzących między równoległymi, odrealnionymi światami. Całości dopełni autorska ścieżka muzyczna, skomponowana przez Jana Kwapisza.

Jak duży jest wszechświat, jak mała jest najmniejsza cząstka budująca nasz świat, czym jest dusza? Pałac Dąbskich zamieni się w symboliczny świat, który umożliwi bohaterowi animacji oraz widzom podjęcie próby zajrzenia w głąb siebie, swojej podświadomości i esencji swojego istnienia. Alicja Gil oraz Tomasz Skorczyński stworzyli mapping 3D „Conscientia”, dzięki któremu przemierzymy czas i przestrzeń, przedrzemy się przez senne marzenia i wybierzemy w inne wymiary.

W parku przy placu Rapackiego ujrzymy także „Krainę małych ludzi” autorstwa Anny Galas i kolektywu Filmovi. Poprzez światło wydobywające się z "wnętrza pnia" przez otwory okienne instalacja ma oddziaływać na wyobraźnię widza, dawać poczucie, że wewnątrz znajduje się miejsce tętniące życiem, gdzie na krętych schodach krzątają się miniaturowe istoty, a lampki pozapalane przy łóżkach w każdym z pokoi rzucają blask na zewnątrz pnia. Tylko nieliczni z nich nie szykują się jeszcze do snu, napawając się widokiem rozgwieżdżonego nieba.

Bardzo ciekawie zapowiada się projekt „Lightfall”. Woda, stała się dla artystów - Jakuba Wójtowicza oraz Filipa Zielińskiego, inspiracją do stworzenia monumentalnej instalacji świetlnej, wykorzystującej architekturę budynku Centrum Sztuki Współczesnej. Używając lamp-świetlówek, młodzi artyści zaprojektowali moduły, które reprezentować mają dynamiczne mikrocząsteczki wody. Instalacja, wpisana w strukturę zachodniej elewacji budynku, widoczną od strony Bulwaru Sztuki, odwzorowuje moment zderzenia strumienia wody z jej powierzchnią i towarzyszący mu efektowny rozbryzg.

„Twoje dla Ciebie” autorstwa Michała Kardasa, to instalacja interaktywna, łącząca elementy instalacji tradycyjnej z dźwiękiem, światłem oraz współczesną technologią (robotyką). Będzie można zobaczyć ją przy Bramie Mostowej. Jest to półkolista czerwona bryła, sterowana przez tętno widza - dźwięk bicia serca. Instalacja poza odsłuchem serca, również jest wprowadzona w rytmiczny ruch oraz zsynchronizowana z promieniami świetlnymi. Uświadamia nam, że coś tak małego jak serce, może mieć ogromną siłę, która sprawia, że żyjemy przez kilkadziesiąt lat.

„Universal Spin” to monumentalna, kinetyczna rzeźba, uruchamiana siłą wiatru, która generuje dynamiczne światła oraz cienie. Instalację można będzie podziwiać przy ul. Ciasnej. Jej autor - Alessandro Lupi już nie pierwszy raz gości w Toruniu. Stworzone przez niego rzeźby odbiegają od oczywistych rozwiązań i proponują swoje własne prawa fizyczne. Projekt powstał we współpracy z Fablab Genova, we Włoszech.

Specjalnie na zaproszenie Wyższej Szkoły Bankowej na Bella Skyway Festival zagości grupa Multivisual i w okolicach pomnika Józefa Piłsudskiego zaprezentuje pokaz „Light Design”. Występy można będzie zobaczyć podczas trzech dni festiwalu - 27, 28 i 29 sierpnia. Artyści przedstawią niezapomniane widowiska, w trakcie których niezwykłe umiejętności oraz nietypowe rekwizyty przeniosą widzów w świat iluzji optycznej. Zobaczymy także pokaz, dzięki któremu grupa dostała się do finału programu Mam Talent - Manipulacje Laserami. Podstawowy skład grupy tworzą finaliści kilku edycji programu Mam Talent: Tomasz „Barney” Piotrowski oraz Michał „Shao” Szałucho.

Tilen Sepic oraz Katja Paternoster z Lighting Guerrilla Laboratory przygotowali dla nas wyjątkową instalację złożoną z dwóch projektów - „Chmury” oraz „Nocni obserwatorzy”, które umiejscowione będą w ogrodzie Baja Pomorskiego. Pierwsza z nich jest pewnego rodzaju zabawą światłem, magiczną interwencją, która przekształca konteksty przestrzenne. Sztuczne chmury przypominają nam o tym, jak wiele możemy zaobserwować na niebie, a zaskakujące źródła dźwiękowe odzwierciedlają otaczającą przestrzeń miasta. Instalacja „Nocni obserwatorzy” przybliża zjawisko życia dzikich zwierząt w mieście. Artystka przedstawia je jako serię świetlnych obiektów, którymi stara się zwrócić uwagę na ich tajemniczą obecność. Zwierzęta, które za dnia ukrywają się w tajemniczych zakamarkach, nocą niepostrzeżenie wkradają się w pobliże siedlisk ludzkich.

Ocubo, jeden z najpopularniejszych zespołów od videomappingu - powraca do Torunia. W tym roku wraz z instalacją „Light Paintings”, dzięki której tradycyjne wzory i klasyczne elementy folklorystyczne z pięciu różnych krajów pojawią się na fasadzie jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Toruniu - Teatrze Wilama Horzycy. To tutaj można będzie zaangażować się w artystyczną wizję artysty.

Jak połączyć prawdziwą sztukę z przedmiotami użytkowymi? Czy można przenieść ją do naszego otoczenia bez utraty przekazu artystycznego? Firma Instal-Projekt zadbała, by ogrzewanie stało się piękne i w dobrym stylu. Na nowych grzejnikach Inventio, które w ramach specjalnej wystawy zaprezentowane zostaną Pod Krzywą Wieżą, uwieczniono fragmenty obrazów Józefa Stolorza, pochodzące z różnego okresu jego twórczości.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu możemy zobaczyć także projekt „Zona”, który stworzyli czescy artyści Petr Nikl i David Vrbík. Ta wyjątkowa instalacja bazuje na projekcjach świateł, dla których zwierciadłem jest powierzchnia wody tworząca piękną taflę, dzięki zanurzonym w niej lustrom. Widownia może uczestniczyć w pokazie dzięki zaangażowaniu i kreowaniu muzyki przy pomocy małych instrumentów. Instalacja dostępna będzie na dziedzińcu Szkoły Podstawowej numer 1, przy ul. Wielkie Garbary 9.

Projekt „Przestrzenie 3D województwa kujawsko - pomorskiego”, to fotograficzny zapis przestrzeni będących ikoną miast i gmin regionu kujawsko - pomorskiego, jak również tych miejsc, które jeszcze nie są znane szerszemu odbiorcy i umykają uwadze mieszkańców oraz gości odwiedzających województwo. Są one refleksją na temat wyglądu przestrzeni na początku XXI wieku. Autorem zdjęć jest znakomity toruński fotografik - Marek Czarnecki. Projekt można będzie zobaczyć przy ul. Bankowej.

7. edycja Bella Skyway Festival będzie celebracją niezwykłej ludzkiej umiejętności postrzegania świata w różnych jego wymiarach. Po raz kolejny będziemy wypatrywać trendów pojawiających się w sztuce współczesnej, znajdować korelacje pomiędzy nauką i sztuką, opierając się na nowoczesnej technologii, która wprowadza sztukę audiowizualną na kolejny, wyższy poziom. (jkd)
Reklama_________________________________________________________________________
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY
   
Zakupy w Toruniu
    
Tel. (w godz. 7-22) 602 - 740 - 856
do domów, biur, warsztatów itp.
________________________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl