Wiele miast (25)
Strzegom 2014: Dożynki Dolnośląskie

Święto Dziękczynienia za plony na Ziemi Strzegomskiej ma zawsze godną oprawę kulturalno- religijną, nawiązującą do bogatej obrzędowości wiejskiej, która na naszym terenie jest kultywowana od lat.  I to nie tylko przez liczne zespoły ludowe, działające na terenie naszej gminy, ale i przez instytucje kulturalne, które na stałe wpisały święta ludowe w kalendarz swoich imprez.  Strzegom edukuje i  wychowuje  młode pokolenie w duchu zachowania i promocji  kultury ludowej.  W rokrocznie odbywających się dożynkach gminnych, w których uczestniczą wszystkie sołectwa, prezentując stoiska, wieńce i chleby, ujawnia się wielki potencjał ludzkich możliwości i piękno darów ziemi.

Reklama
Niespełna dwa lata po zorganizowaniu Dożynek Diecezjalnych,  właśnie w Strzegomiu odbędą się Dożynki Wojewódzkie.  Jest to wielkie wyzwanie dla całej gminy i dla każdego z nas. W programie zaplanowano wiele uroczystości, które rozpocznie msza św. dziękczynna w Bazylice Mniejszej, transmitowana  przez



TVP Polonia.  W tym czasie rodacy z całego świata będą mogli połączyć się w dziękczynieniu z mieszkańcami naszej gminy. W programie święta plonów znajdą się m.in.: przemarsz  Korowodu Dożynkowego na Strzegomski Rynek, ceremoniał żniwno-dożynkowy  z udziałem Zespołu Folklorystycznego Kostrzanie  i Kapeli Geni Dudki, czy prezentacje stoisk,  wieńców  i chlebów.

Serdecznie zapraszamy  do Strzegomia na Dożynki Dolnośląskie w dn. 14 września 2014 r.

Monika Róg – starościna Wojewódzkich Dożynek w Strzegomiu



Monika Róg, z zawodu technolog żywności, ukończyła Akademię Rolniczą  we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów w  1997 r.  założyła - wraz z mężem Krzysztofem  - rodzinne gospodarstwo rolne, kontynuując tradycję po rodzicach i dziadkach. - Zaczynaliśmy od 2 ha, systematycznie dokupując ziemię,  a obecnie mamy około 120 ha, na których uprawiamy rzepak, pszenicę, jęczmień browarny, buraki  cukrowe i kukurydzę – komentuje Monika Róg. - Stale modernizujemy park maszynowy, bo jest to gwarancja wysokich plonów i ułatwienie pracy w gospodarstwie.

Miłość do ziemi zaszczepił jej mąż, z którym po dziś dzień pracują razem, ciesząc się pracą i jej efektami.  Szacunku do pracy na roli uczą swoje  córki, które chętnie pomagają w gospodarstwie.  Motto życiowe Moniki Róg brzmi: -  Przez pracę do zwycięstwa.

Monika Róg jest cenionym działaczem społecznym, aktywnie pracującym na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców wsi, zmiany jej wizerunku oraz integracji mieszkańców, których umiejętnie angażuje w życie wsi. Jest członkiem komisji  rewizyjnej Spółki Wodnej „ Strzegom” i od czterech lat - sołtysem Żółkiewki.  - W tym czasie wiele się na wsi zmieniło.  Nastąpiła integracja między ludźmi, którzy chętnie pracują na rzecz wsi. Podjęto wiele inicjatyw i zrealizowano wiele inwestycji z pomocą gminy – wyjaśnia pani sołtys.
 
Monika Róg została poproszona przez władze gminy o pełnienie funkcji starościny podczas Wojewódzkich Dożynek w Strzegomiu. - Początkowo byłam przerażona, później ucieszona, bo jest to w pewnym sensie nagroda za naszą ciężką pracę. Ta funkcja to zaszczyt i wyróżnienie.  Mam nadzieję, że będę godnie reprezentować rolników z naszej Ziemi Strzegomskiej – komentuje Monika Róg.

Andrzej Szczepanik - starosta Dolnośląskich Dożynek w Strzegomiu



Andrzej Szczepanik - z wykształcenia  ekonomista, z zawodu rolnik, z zamiłowania działacz społeczny. W rolnictwie  pracuje od ponad 40 lat. Andrzej Szczepanik  to typowy przykład społecznika wielkiego formatu - działa na rzecz rolników gminy Strzegom pełniąc funkcję  wiceprezesa gminnej Spółki Wodnej „Strzegom”. Przez 10 lat (1996- 2006) działał i reprezentował rolników powiatu świdnickiego w Dolnośląskiej Izbie Rolniczej we Wrocławiu. Od 8 lat pełni funkcję  sołtysa Tomkowic. Z jego inicjatywy w 2008 r. powstało Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Tomkowice, którego jest prezesem.

Samodzielnie gospodarstwo rolne o powierzchni 9  ha zaczął prowadzić  w 1990 r. Uprawiał rzepak, pszenicę i jęczmień. Uprawa zbóż służyła do produkcji pasz, które były wykorzystane w hodowli trzody chlewnej.  Prowadził także zakład przetwórstwa mięsnego, zatrudniając 34 osoby. - Sukcesywnie dokupowałem grunty orne, ponieważ pragnąłem powiększyć areał. W latach 80. XX wieku pełniłem funkcję prezesa RSP Tomkowice. Spółdzielnia była jedną z wiodących w gminie Strzegom i oprócz produkcji roślinnej prowadziła dużą  produkcję pozarolniczą i przetwórstwo roślinno - spożywcze, zatrudniając do 240 osób. -Zawsze chciałem mieć coś własnego. W 1990 r. podjąłem odważną decyzję i kupiłem pół gospodarstwa rolnego wraz z gruntami i dodatkowo - część gruntów ornych otrzymałem od rodziców - mówi.  Obecnie pan Andrzej  gospodaruje na 42 ha gruntów ornych.

- Zajmuję się produkcją roślinną, uprawiam rzepak, pszenicę, jęczmień browarniany i jęczmień na kaszę.  Odszedłem  od produkcji zwierzęcej -  komentuje Andrzej Szczepanik. Funkcja starosty jest dla niego wielkim wyzwaniem, bo czuje ciężar odpowiedzialności. - Bycie starostą jest dla mnie wielkim zaszczytem i wyróżnieniem.  Mam nadzieję, że sprostam temu zadaniu i będę godnie reprezentował rolnictwo Ziemi Strzegomskiej - wyznaje.

Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu
stat4u PortalPOLSKA.pl