Lodówka stojąca wolno, ale piekarnik do zabudowy – zgodnie z danymi zakupowymi sklepu NEO24.PL, oba typy AGD funkcjonują w naszych kuchniach na równych prawach, czemu trudno się dziwić. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, których ocenę definiuje wiele wyznaczników, od wielkości i rozkładu kuchni po indywidualne gusta.
Wolność wolnostojących
Zgodnie z nazwą, sprzęty wolnostojące dają nam sporą swobodę w wyborze ich ustawienia, zwłaszcza, gdy mowa o kuchenkach lub chłodziarkach zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Sprzęt można umieścić w dowolnym miejscu, co bywa zbawienne zwłaszcza w niewielkich kuchniach. Lodówkę można ustawić równolegle lub prostopadle do blatu, a kuchenkę wpasować we wnękę między szafkami bez dodatkowych przeróbek. Technologie stosowane w sprzętach wolnostojących nie ustępują tym, obecnym w AGD do zabudowy, więc ten argument również nie musi decydować o wyborze. Względy praktyczne nie są jednak jedynymi, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu sprzętu AGD - równie ważny jest efekt estetyczny. Sprzęty wolnostojące zazwyczaj mają nowoczesną stylistykę i właśnie w tak urządzonych wnętrzach będą wyglądać najlepiej. Lodówka w kolorze stali i kuchenka z gładką płytą oraz lustrzanymi drzwiczkami będą pasować do kuchni w stylu minimalistycznym lub high tech. Jeśli zamiast nowoczesności wolimy styl tradycyjny, z przewagą drewnianych wykończeń, zdecydowanie lepszym wyborem będą sprzęty do zabudowy dyskretnie zamaskowane przez meble.
-
Wybory naszych klientów pokazują, że lodówki wolnostojące wciąż cieszą się zdecydowanie większą popularnością niż wersje do zabudowy, decyduje się na nie aż 72 proc. klientów – mówi
Mateusz Gołda z NEO24.PL. –
To przede wszystkim zasługa dodatkowych funkcjonalności – typu kostkarka do lodu, a także designerskiej oferty chłodziarek tego typu, dostępnych już w kilkunastu kolorach zewnętrznych do wyboru.
Sprzęty wolnostojące zdecydowanie dominują również w kategorii ekspresów do kawy. Aż 96 proc. klientów NEO24 wybiera ekspresy wolnostojące. Dzięki ciekawemu wzornictwu bywają prawdziwą ozdobą kuchni. Łatwo je rozmontować z myślą o czyszczeniu. Spore znaczenie ma również możliwość zmiany ich położenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL
W przypadku kuchenek mikrofalowych wybór pomiędzy wersją wolnostojącą a zabudowaną nie jest już taki oczywisty. 51 procent kupujących w NEO24.PL wybiera wolnostojącą kuchenkę mikrofalową, 49 procent – wersję do zabudowy. – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL
Klasa zabudowanych
W przypadku kuchenek czy zmywarek nasze gusta są odwrotne. Znacznie popularniejsze od standardowych sprzętów są zestawy do zabudowy, składające się z piekarnika oraz płyty z indywidualnym sterowaniem. Zabudowane AGD nie zaburza estetyki wnętrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku wspomnianych wyżej aranżacji tradycyjnych. Meblowe fronty maskują drzwiczki sprzętu, dzięki czemu stylistyka retro zgodnie współgra z technologiami przyszłości. Zabudowa frontu nie jest możliwa w przypadku piekarników, ale w tym wypadku możemy wybrać model ze stylizowanymi drzwiczkami.
Kuchenka do zabudowy zdecydowanie zwiększa możliwości użytkowe kuchni. Takie rozwiązanie umożliwia zainstalowanie piekarnika w słupku, na wysokości wzroku, co oznacza koniec schylania się przy wyjmowaniu lub wkładaniu potraw do środka. Przy okazji zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania pod blatem. Płytę można umieścić po sąsiedzku lub w zupełnie innym miejscu, na przykład na wyspie lub po drugiej stronie kuchni z obustronną zabudową. W tym wypadku mamy też większe pole manewru w kwestii funkcjonalności obu sprzętów. W zależności od możliwości finansowych i potrzeb, możemy wybrać piekarnik z zaawansowanymi funkcjami i prostszą, tańszą płytę lub zainwestować w model indukcyjny kosztem nieco tańszego piekarnika, z którego będziemy korzystać rzadziej.
Lodówki do zabudowy, wybierane przez 28 procent kupujących w NEO24.PL, dają możliwość odwrócenia uwagi od urządzenia, które zazwyczaj dominuje nad innymi sprzętami. Chłodziarka wkomponowana w ciąg mebli nie będzie rzucać się w oczy i wyda się nieco mniejsza, nawet, jeśli dany model jest bardzo pojemny. Zabudowa to również świetne rozwiązanie, jeśli mamy do dyspozycji tylko niewielką lodówkę podblatową.
W kategorii sprzętów do zabudowy mocną reprezentację mają również zmywarki. Aż 74 proc. klientów NEO24.PL wybiera zmywarkę w wersji do zabudowy, co jest zrozumiałe ze względów estetycznych i praktycznych. Montaż płyty jest stosunkowo prosty, a ponieważ zmywarki zazwyczaj znajdują się w głównym ciągu mebli pod blatem, dzięki meblowej obudowie drzwiczek mogą się w niego wtopić. – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL
Nierzadko zdarza się, że w kuchni swoje miejsce ma również pralka. Pralki formalnie występują wyłącznie w wersji wolnostojącej, ale po umieszczeniu wybranych modeli pod blatem zyskują zalety sprzętów do zabudowy.
W sklepie NEO24.PL znajduje się kilkaset modeli chłodziarek i kuchni w wersji wolnostojącej i do zabudowy, umieszczonych w osobnych działach. Pod względem wielkości oferty sklepy internetowe biją na głowę salony stacjonarne, gdzie możemy wybierać spośród co najwyżej kilkunastu modeli.
Dodatkową zaletą jest również czas i koszt dostawy. NEO24.PL oferuje zawsze darmową wysyłkę, a w przypadku większości asortymentu wysyłka następuje jeszcze tego samego dnia – komentuje Mateusz Gołda z NEO24.PL
Jaki sprzęt AGD wybrać - wolnostojący czy do zabudowy? Możemy pójść za głosem internautów dokonujących zakupów w największym polskim sklepie internetowym NEO24.PL i wybrać wolnostojącą lodówkę, ekspres do kawy oraz mikrofalę, a kuchenkę i zmywarkę w wersji do zabudowy, możemy też zdecydować, że bardziej interesujące byłyby dla nas inne opcje. Niezależnie jednak od naszego wyboru rodzaju sprzętu, za sieciowymi zakupami kluczowych, kuchennych sprzętów AGD przemawiają niskie ceny, szerokość asortymentu oraz oferowana przez NEO24.PL darmowa dostawa w ekspresowym tempie.
Sklep internetowy NEO24.PL należy do wiodących podmiotów na polskim rynku e-commerce. Prowadzi działalność od 2006 roku i oferuje ponad 60 000 towarów najlepszych światowych producentów sprzętu AGD, RTV oraz IT, a także innych branż: opony, perfumy, dom i ogród, dziecięcej i zoologicznej.
Źródło: GutPR