Wiele miast (380)

Sprawne kierowanie nowoczesnym przedsiębiorstwem - systemy ERP w Polsce


Sprawne kierowanie nowoczesnym przedsiębiorstwem - bez w pełni zintegrowanego systemu informatycznego, jest po prostu niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ wymaga dostępu do kompletu informacji, na podstawie których podejmuje się trafne decyzje. Tylko w ten sposób można zarządzać przedsiębiorstwem w efektywny sposób.

Reklama

Przykłady zastosowania system ERP

 

ERP System może być wykorzystywany w różnego rodzaju przedsiębiorstwach: produkcyjnych, nieprodukcyjnych, usługowych, dystrybucyjnych – w różnych typach produkcji: na zamówienie, magazynie itp.
Swoje zastosowanie odnajduje w:


1. Działalności usługowej – świadcząc usługi: księgowe, doradcze, obsługi klienta, remontowe, księgowe, działalności dystrybucyjnej, magazynowania, logistyki wewnętrznej.

2. Produkcji procesowej – obsługującej procesy łączenia, rozdzielenia (np. branża chemiczna lub spożywcza)

3. Produkcji zleceniowej – związanej w wytwarzaniem dóbr na zamówienie (np. branża: motoryzacyjna, maszynowa, metalowych wyrobów gotowych)

4. Produkcji lub działalności inżynierskiej – obejmującej nie tylko wytwarzanie dóbr, ale i ich konstruowanie, zarówno na zamówienie, jak i w wyniku działań innowacyjnych.

Niemal 40% procent producentów, zatrudniających od 100 do 1000 pracowników, wprowadziło zintegrowane systemy zarządzania do swojego przedsiębiorstwa[1]. Wniosek? Blisko 60% przedsiębiorców nie korzysta z tego rozwiązania. Duży błąd. Dlaczego? Ponieważ wprowadzanie systemu ERP do firmy pomaga znacznie poprawić wydajność przedsiębiorstwa i usprawnić jego działanie w wielu działach.
Jest zatem silnie zorientowany na rzeczywiste potrzeby ludzi. Tendencja ta jednak ulega zmianie. Coraz więcej małych i średnich firm decyduje się na wdrożenie zintegrowanego systemu do swojej firmy, ponieważ muszą być one bardzo elastyczne i bardziej otwarte na klienta. Przedsiębiorcy informatyzują zatem działania firmy, dotąd nie objęte działaniem głównego systemu. Producenci udoskonalają systemy, rozszerzając jego możliwości i czyniąc coraz bardziej intuicyjnym i nieskomplikowanym w obsłudze. Tego bowiem wymaga zamieniający się rynek – pomaga w znacznym stopniu usprawnić zarządzanie przedsiębiorstwem.

 

[1] Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2010-2011, Warszawa 2012. [w:] http://www.parp.gov.pl/files/74/75/76/479/15160.pdf [Dostęp: 22.07.015]


 

stat4u PortalPOLSKA.pl