Kultura Edukacja
SPOTKANIE Z PREZESEM KRAJOWEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ.
W Urzędzie Gminy Krościenko nad Dunajcem odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem Jana Dydę w sprawie terenów zalewowych na terenie naszej gminy. W spotkaniu uczestniczyli m.in, Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – Witold Sumisławski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie – Małgorzata Owsiany, Poseł na Sejm RP – Andrzej Gut-Mostowy, Senator RP – Stanisław Hodorowicz, Radny Powiatu Nowotarskiego – Jan Komorek, przedstawiciele Rady Gminy oraz mieszkańcy gminy.
Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej poinformował zebranych, że zgodnie z podejściem Dyrektywy Powodziowej minimalizować straty powodziowe, należy nie tylko poprzez budowę obwałowań i zbiorników retencyjnych, ale przede wszystkim na działaniach nietechnicznych, umożliwiających zatrzymanie wody w rejonie opadu i świadome gospodarowanie przestrzenią narażoną na niebezpieczeństwo powodzi. Właściwe planowanie przestrzenne pełni w tym zakresie kluczową rolę. Istotną rolę w procesie planistycznym pełnią plany zarządzania ryzykiem powodziowym, które dla zidentyfikowanego zagrożenia, określają cele i wskazują działania służące ich osiągnięciu. Wszystkie działania związane z gospodarowaniem wodami i bezpieczeństwem powodziowym powinny być zgodne z planami gospodarowania wodami oraz planami zarządzania ryzykiem powodziowym, w szczególności te, na które przeznaczane są środki unijne .
Zgodnie z ustawą Prawo wodne Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej opracował wstępną ocenę ryzyka powodziowego (2011 r.), a następnie mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego, które przygotował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zgodnie z przyjętą metodyką. W przeprowadzonych analizach hydraulicznych nie uwzględniono redukcji fali powodziowej wskutek działania zbiornika retencyjnego w Czorsztynie. Mapy zagrożenia powodziowego zostały w czerwcu tego roku przesłane do Urzędu Gminy Krościenko nad Dunajcem i na chwilę obecną są obowiązujące.
Prezes KZGW poinformował, iż pomimo przyjętego schematu prac planistycznych, wynikającego z zobowiązań nałożonych na Polskę prawem europejskim, region wodny Górnej Wisły został potraktowany szczególnie z uwagi na rokrocznie pojawiąjące się na tym obszarze podtopienia i występujące wysokie zagrożenie powodziowe. W PZRP rozszerzono obszar analityczny określony we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego (WORP) w I cyklu planistycznym o dodatkowe cieki, dla których prowadzono analizy programów inwestycyjnych (API) w ramach Programu Ochrony przed Powodzią w Dorzeczu Górnej Wisły. W tym również wykorzystano te analizy do weryfikacji obszarów zagrożenia powodziowego wskazanych na mapach zagrożenia powodziowego. W rozkładzie przestrzennego ryzyka powodziowego w PZRP wykorzystano strefy zalewowe wynikające z API, uwzględniające funkcje zbiornika w Czorsztynie (tzw. wariant zero).
W związku z powyższym powstała sytuacja, w której w PZPR, do planowania działań przeciwpowodziowych, uwzględniono już zweryfikowane zasięgi obszarów zagrożenia powodziowego. natomiast dokumentem obowiązującym w planowaniu przestrzennym są mapy zagrożenia powodziowego, opracowane w projekcie ISOK, obowiązujące od czerwca na terenie Gminy Krościenko z niekorzystnymi dla mieszkańców obszarami szczególnego zagrożenia powodziowego.
W wyniku prac porównawczych metodyk i danych przyjętych do modelowania hydraulicznego, przeprowadzonego w ramach opracowania studiów ochrony przeciwpowodziowej, analiz programów inwestycyjnych (API) oraz map zagrożenia powodziowego w projekcie ISOK, stwierdzono potrzebę ujednolicenia przyjętego podejścia do wyznaczenia obszarów zagrożenia powodziowego. Pomimo, iż zgodnie z ustawą Prawo wodne mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego podlegają przeglądowi co 6 lat, Prezes Krajowego Zarząd Gospodarki Wodnej już podjął działania w celu ich weryfikacji i w uzasadnionych przypadkach zmodyfikowania. Prezes Sumisławski zaprezentował zebranym mapę z rozkładem ryzyka powodziowego braną pod uwagę do analiz w ramach planów zarządzania ryzykiem powodziowym ze zweryfikowanymi obszarami zagrożenia, uwzględniającymi API. Wg tego opracowania na terenie gminy Krościenko zagrożenie od rzeki Dunajec jest niewielkie. Zdecydowanie mniejsze zagrożenie w stosunku do obowiązującego stanu prawnego, zostało wykazane w rejonie Zawodzia. Natomiast większe rejony zagrożenia powodziowego uwidoczniono w obrębie potoku Krośnica.
Prezes Sumisławski zobowiązał się do jak najszybszego przeprowadzenia skomplikowanej procedury zmiany obszarów na obowiązujących mapach zagrożenia i mapach ryzyka powodziowego. Poradził właścicielom gruntów, którzy otrzymali negatywne decyzje w sprawie zwolnień z zakazów zabudowy na terenach bezpośredniego zagrożenia powodzią, aby złożyli nowe wnioski do RZGW w Krakowie. Dyrektor RZGW przy ponownym rozpatrywaniu spraw będzie brał pod uwagę również opracowanie API oraz wariant zero z planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Prezes podkreślił, że nie będzie wydawania decyzji zwalniających z tzw. „automatu”, każdy wniosek właścicieli gruntów będzie analizowany i rozpatrywany indywidualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i przyjętym podejściem.
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..