Wrocław
Spotkanie policjantów z opiekunami licealistów

70 osób z LO nr III we Wrocławiu (rodzice, opiekunowie, nauczyciele) spotkało się z policjantami Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP we Wrocławiu. Rozmawiano o dopalaczach, narkotykach, konsekwencjach prawnych posiadania i handlu substancjami psychoaktywnymi.

Reklama
Podczas spotkania, sierż szt. Justyna Szeglowska reprezentująca KMP we Wrocławiu, wyjaśniła jakie są rodzaje i podział substancji odurzających, sposób ich oddziaływania na organizm ludzki oraz skutki zdrowotne wynikające z zażywania i nadużywania wyżej wymienionych substancji. Najważniejsze jednak było wyjaśnienie rodzicom, jakie zmiany w zachowaniu ich dziecka mogą wskazywać na to, że miało ono już kontakt z narkotykiem. Należą do nich: zmiana zachowania i towarzystwa, zmiany w wyglądzie zewnętrznym, zmiany chorobowe, posiadanie przedmiotów charakterystycznych dla przestępczości narkotykowej.
 
Ponadto poinformowała uczestników spotkania o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Z dniem 1 lipca 2015 r. weszła w życie nowelizacja, która umieściła na liście środków zakazanych 114 nowych substancji psychoaktywnych, potocznie zwanych dopalaczami. Zmieniło się również prawo karne oraz prawo handlowe. Policjantka przedstawiła konsekwencje prawne, wynikające z przestępczości okołonarkotykowej, tj. kary za posiadanie, udostępnianie, wytwarzanie, przerabianie, wprowadzanie do obrotu oraz handel substancjami niedozwolonymi.
 
Po zakończonej prelekcji pojawiło się wiele pytań związanych z omawianą tematyką. Osoby zainteresowane otrzymały Policyjne Informatory Narkotykowe oraz inne broszury informujące o zagrożeniach, symptomach, instytucjach pomocowych dla osób borykających się z problemem narkotykowym. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl