Wiele miast (374)
Specjalne strefy ekonomiczne. Nowe zasady ich działania

Rząd zajął się zmianami w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Będą one dotyczyły zasad zwrotu pomocy publicznej na wniosek firmy lub wygaszania zezwolenia na działalność w SSE. Projekt ma też doprecyzować sposób ubiegania się o pomoc na terenach nieobjętych jeszcze strefą.

Reklama
Zdaniem wiceprezesa Wałbrzyskiej SSE, zachęty dla przedsiębiorców to szansa na rozwój usług outsourcingowych w mniejszych aglomeracjach.
– Przyszłość outsourcingu to badania rozwojowe czy usługi, które mają na celu rozwój nowoczesnego zarządzania – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Jakucki, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park. –  Chodzi tu między innymi o zarządzanie poprzez projekty.

W Wałbrzyskiej SSE jest kilka firm świadczących usługi outsourcingowe w zakresie logistyki. Jednak gorzej jest, jeśli chodzi o rynek IT, finanse czy księgowość. – Wynika to z przekonania o braku zasobów ludzkich w naszym regionie albo przynajmniej z przekonania firm prowadzących te usługi, że takich zasobów nie ma – mówi Jakacki. –  Jednak dzisiaj w aglomeracji wałbrzyskiej są takie zasoby. Na terenie Wałbrzycha działają trzy szkoły wyższe: filia Politechniki Wrocławskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Wałbrzyska Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości. Ich absolwenci zaczynają już wchodzić na rynek pracy – dodaje rozmówca Newserii Biznes.

Tym, co sprawia, że inwestorzy chętnie lokują swoje zakłady w specjalnych strefach ekonomicznych, są ulgi podatkowe. Wysokość zwolnień podatkowych czy innych przywilejów zależy od wielkości inwestycji i kosztów utworzenia nowych miejsc pracy. – Główną zachętą dla inwestorów jest zwolnienie z podatku dochodowego – mówi Tomasz Jakacki. –  W aglomeracji wałbrzyskiej małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć nawet na 60% zwrot nakładów inwestycyjnych lub dwuletnich kosztów utworzenia miejsc pracy – mówi Jakacki. – Trochę mniej mogą uzyskać duże firmy – dodaje.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest-Park to największa polska specjalna strefa ekonomiczna. Obejmuje tereny położone w województwach: wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim. W ostatnim czasie zezwolenie na produkcję otrzymały: Electrolux planujący zainwestować 11 mln zł i zajmująca się mechaniczną obróbką metalu firma Sacher, która zamierza zainwestować 3 mln złotych. W 2014 r. planowane jest wydanie dwudziestu kilku zezwoleń.
 
Źródło: http://ZielonyDziennik.pl
stat4u PortalPOLSKA.pl