Wiele miast (25)
Specjalista na wagę złota

Kształcenie zawodowe, strefowy klaster edukacyjny, zbudowanie płaszczyzny współpracy pracodawców ze szkołami – wyjątkowy w skali całego kraju projekt realizuje zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

Reklama
Z Iwoną Krawczyk, prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej rozmawia Jarosław Buzarewicz.

*Pierwszy w Polsce strefowy klaster edukacyjny powstaje w Kamiennej Górze, dzięki Pani determinacji i zaangażowaniu. Dlaczego zdecydowała się Pani na zbudowanie takiej właśnie płaszczyzny do współpracy?


Projekt ma istotne znaczenie dla gospodarki. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów - dużych, średnich i małych. Zapewni im dobrze przygotowaną kadrę pracowniczą. Młodzi ludzie otrzymają kierunkowe wykształcenie i atrakcyjne, tak potrzebne, miejsca pracy. Uczestnicząc w tym procesie wykorzystuję swoje ponad 20 letnie doświadczenie, zdobyte dzięki pracy w szkole, kierowaniu Zespołem Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, a także ogromne możliwości, wynikające ze współpracy z inwestorami.

*Płaszczyzna współpracy, którą tak mocno Pani podkreśla, musi być oparta na wnikliwej diagnozie potrzeb?

Przede wszystkim powinna realizować zadania odpowiadające potrzebom rynku. Połączenie potencjałów: gospodarczego, edukacyjnego, naukowego na rzecz kształcenia zawodowego korzystnie wpłynie na proces kształtowania świadomości oraz wykreowania szkolnictwa zawodowego na szkolnictwo pozytywnego wyboru z możliwością realizowania ścieżki kariery zawodowej. Wszystko musi dziać się w oparciu o rozwój kluczowych kompetencji oczekiwanych przez współpracujących z nami pracodawców. Tylko wówczas odniesiemy sukces.

*Taki klaster to duża odpowiedzialność. Trzeba mieć świadomość wręcz programowania życia zawodowego wielu osób, czy skrupulatnego, stałego budowania rynku pracy. Nie ma miejsca na eksperymenty.

Rzeczywiście, organizowanie pracy w ramach klastra wymaga ogromnej odpowiedzialności i poświęcenia. Musi być sprawna struktura odpowiadająca za pracę i efekty pomiędzy sektorami biznesu i edukacji zawodowej, pomiędzy pracodawcami i szkołami. Zadaniem uczestników klastra będzie wypracowanie długofalowej strategii w zakresie prognozowania zapotrzebowania na umiejętności i kwalifikacje zawodowe, zapewnienia dostępności uczniów do praktyk realizowanych w rzeczywistych warunkach pracy firmy, upowszechnianie i promowanie dualnych projektów.
W ramach klastra stworzymy Uniwersytet Zawodowy dla gimnazjalistów. Położymy duży nacisk na wyjazdy studyjne, tak, aby uczniowie świadomie wybierali ścieżkę kariery zawodowej w oparciu o konkretną wiedzę oraz z przedsiębiorstw pozytywnie wyróżniających się zarówno na lokalnym, jak i ponadlokalnym rynku pracy.
Będziemy inicjować tworzenie klas w ramach innowacji oraz eksperymentów pedagogicznych, po wcześniejszym zidentyfikowaniu lokalnych wymagań i potrzeb.

*Częścią tworzącego się klastra, są „Klasy pod patronatem strefy”. Pierwsza powstała w Kamiennej Górze. Nie jest to jednostkowy projekt?

Pierwszą salę pod patronatem strefy ekonomicznej oddaliśmy do dyspozycji w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Prawie 100 tys. zł zainwestowaliśmy w sprzęt komputerowy oraz interaktywne pomoce naukowe dla uczniów i nauczycieli. Projekt adresowany jest do logistyków. W sali odbywać się będą zajęcia teoretyczne, natomiast praktyki zawodowe realizowane będą u konkretnych, gwarantujących zatrudnienie i szansę na dalszy rozwój pracodawców. Po ślusarzach i operatorach urządzeń skrawających to jest kolejny kierunek kształcenia zgodny z zapotrzebowaniem rynku pracy.
W miarę potrzeb i możliwości chcemy projekt implikować w kolejnych szkołach, na terenie zainteresowanych powiatów. Dla dorosłych bezrobotnych organizowane będą w ramach klastra kursy kwalifikacyjne, według potrzeb konkretnych pracodawców.

*Takie działanie wymaga śmiałego patrzenia w przyszłość?

Obecnie pracujemy już nad kształtem oferty edukacyjnej na następny rok szkolny. Pojawią się w niej kolejne, nowe kierunki kształcenia zawodowego dla powiatu kamiennogórskiego – technik włókiennik oraz operator maszyn włókienniczych. Podobnie, z uwzględnieniem potrzeb przedsiębiorców, chcemy zainicjować utworzenie nowych kierunków kształcenia w powiatach: jeleniogórskim, zgorzeleckim, lubańskim i bolesławieckim.
Nowa perspektywa finansowa, RPO oraz Program POWER 2014 – 2020, pozwoli pozyskiwać i efektywnie wykorzystać środki na realizację zadań wyszczególnionych w ramach klastra.

*Dziękuję za rozmowę.
stat4u PortalPOLSKA.pl