Wiele miast (20)

Służby w walce z dopalaczami

Funkcjonariusze skontrolowali 75 lokali, w których zabezpieczono 67 kg nieznanych substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako dopalacze. W stosunku do 28 osób zostały podjęte czynności procesowe, 1 osoba już usłyszała zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Reklama
W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze policji, inspektorzy sanitarni, funkcjonariusze służby celnej i Państwowej Inspekcji Pracy, skontrolowali 75 lokali i 3 pojazdy. W czynnościach brało udział ponad 500 funkcjonariuszy oraz kilkuset inspektorów sanitarnych. W wyniku działań zabezpieczono 67 kg nieznanych substancji, które w ogólnym obrocie określane są jako dopalacze.

Są to już kolejne działania prowadzone na terenie całego kraju w związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowe substancje uzyskały status środków odurzających lub substancji psychotropowych. Działania policjantów mają teraz szczególne znaczenie, po fali zatruć tymi niebezpiecznymi substancjami.

W trakcie prowadzonych czynności ujawniono na terenie kraju także: marihuanę i amfetaminę, broń gładkolufową, maczety oraz inne niebezpieczne przedmioty. W stosunku do 28 osób zostały podjęte czynności procesowe, 1 osoba już usłyszała zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W kujawsko-pomorskim wspólnie działania przeprowadzono na terenie powiatów: bydgoskiego, toruńskiego, włocławskiego, brodnickiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, nakielskiego, radziejowskiego i tucholskiego. Sprawdzono łącznie 23 obiekty, w tym 13 sklepów i 3 mieszkania. 6 sklepów było zamkniętych. Na terenie skontrolowanych placówek i mieszkań nie znaleziono narkotyków, ani substancji, które mogłyby być niebezpieczne. Przesłuchano 4 osoby.

Każda informacja wpływająca do policji o miejscach, w których może być prowadzona sprzedaż dopalaczy jest dokładnie sprawdzana. Miejsca, w których może dochodzić do handlu dopalaczami, są kontrolowane przez policyjne patrole.

Dopalacze są preparatami zawierającymi w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest w Polsce ustawowo zakazane. Sprzedawcy tych specyfików, za wszelką cenę próbują obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży, jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

Niezależnie od działań policji i sanepidu, ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizny i każde ich zażycie może wiązać się z poważnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl