Krotoszyn
Simchat Chajim Festival

Simchat Chajim Festival to wyjątkowy dialog tradycji i kultury żydowskiej ze współczesnością. To zaproszenie do wspólnej podróży śladami wielokulturowej przeszłości południowej Wielkopolski - informuje portal krotoszyńskiego magistratu.

Reklama
Radość życia w języku hebrajskim to właśnie Simchat Chajim – te słowa stały się główną ideą Festiwalu. Pokazujemy jak ciekawe jest żydowskie dziedzictwo i podejmujemy próbę rozświetlenia zapomnianego szczęścia, które wypełnia i wybrzmiewa w tej kulturze, pomimo wszelkich historycznych doświadczeń.
 
Startujemy koncertem zespołu Trio Taklamakan, wykonującego muzykę klezmerską. Ponadto gośćmi Festiwalu będą pisarka i malarka Roma Ligocka oraz mieszkający w Izraelu bloger Mateusz Franckiewicz. O swoich podróżach do Izraela opowiedzą Marzena Szugiero i Grażyna Banaszkiewicz, która przybliży współczesną architekturę Izraela. Dla miłośników X Muzy przygotowaliśmy pokazy filmu "Po-lin. Okruchy pamięci" oraz projekcje prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy". Na zakończenie - Gala Finałowa, podczas której wystąpi kwartet Sztetl. Zespół Sztetl wyróżnia mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień bazujących na zapisach nutowych i nagraniach Żydów z okresu międzywojnia.


 
Nawiążemy do tradycji, oprowadzając mieszkańców po cmentarzu żydowskim w Koźminie Wlkp., a także podczas rajdu pieszego śladami krotoszyńskich Żydów. Spotkanie z Ocalonym z Holocaustu będzie okazją do wysłuchania opowieści kobiety uratowanej jako dziecko z Zagłady.
 
Wyjątkowym wydarzeniem będzie z pewnością modlitwa za nieobecnych w miejscu, w którym znajdowała się Synagoga. Udział w niej wezmą przedstawiciele Gminy Żydowskiej, Kościoła Katolickiego oraz Kościoła Zielonoświątkowego. Po modlitwie goście, wraz z prof. Tadeuszem Bartosiem i dr. Jackiem Kępą wezmą udział w debacie w I Liceum Ogólnokształcącym w Krotoszynie. Wspólnie zastanowią się, czym jest "Radość życia". Dyskusję moderować będzie dziennikarka Grażyna Banaszkiewicz.
 
Nie zapomnieliśmy o najmłodszych - na dzieci czeka wspólne czytanie wierszyków Juliana Tuwima i Jana Brzechwy połączone z zabawą uroczymi pacynkami przedstawiającymi bohaterów bajek.
 
Festiwal jest finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Miasto i Gminę Krotoszyn. Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: Ambasada Izraela w Polsce, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Powiatu Krotoszyńskiego  Stanisław Szczotka oraz Burmistrz Krotoszyna  Franciszek Marszałek.
 
Informacje na temat programu na stronie www.simchatchajim.pl oraz www.facebook.com/simchatchajim. Pełen program można pobrać tutaj: http://simchatchajim.pl/pliki/program.pdf

Reklama____________________________________________________________ _______________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl