Legionowo
Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków

Konferencja "Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków", która odbyła się w naszym mieście 22 listopada 2016 roku, zainaugurowała obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi. To pierwsza tak duża konferencja poświęcona historii naszego miasta i gminy. Jej organizatorami byli: burmistrz miasta i gminy Serock Sylwester Sokolnicki, dr Sławomir Jakubczak oraz Muzeum Historyczne w Legionowie.

Reklama
Dziesięciu znanych i cenionych naukowców zaprezentowało interdyscyplinarne i wieloaspektowe podejście do historii Serocka jako grodu i miasta mazowieckiego w perspektywie od średniowiecza do okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. Interesujące referaty wzbogacone prezentacjami multimedialnymi zobrazowały uczestnikom nie tylko najważniejsze dzieje miasta i jego mieszkańców, ale również wskazywały na ważne w historii Serocka momenty determinujace jego rozwój i mające wpływ na znaczenie gospodarcze, polityczne czy społeczne na przestrzeni wieków.
 
Konferencja podzielona została na dwie części. Pierwszą poprowadził prof. dr hab. Edward Potkowski (Uniwersytet Warszawski), który z humorem dyscyplinował mówców i dokonywał podsumowań każdego wykładu. Ta część obejmowała następujące referaty:
 
"Grody falsyfikatu mogileńskiego" prof. dr hab. Elżbieta Kowalczyk-Heyman (Uniwersytet Warszawski, Instytut Archeologii)
„Serock w okresie panowania Piastów mazowieckich” dr hab. Janusz Grabowski, prof. AGAD (Archiwum Główne Akt Dawnych)
„Architektura kościoła parafialnego w Serocku” dr hab. inż. arch. Robert Kunkel, prof. PW (Politechnika Warszawska, Wydział Architektury)
„Serock w latach 1526-1660 na tle innych miast mazowieckich” dr Radosław Lolo (Akademia Humanistyczna w Pułtusku im. Aleksandra Gieysztora, Wydział Historyczny)
„Miasto i twierdza Serock w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego 1807 - 1831” dr Sławomir Jakubczak.
 
Drugą część moderowała dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie), której podsumowania wnosiły do przekazu historycznego wiele istotnych faktów i zwracały uwagę na istnienie nieodkrytych i niezbadanych obszarów w historii Serocka. W tej części uczestnicy wysłuchali następujących wykładów:
 
„Z dziejów Serocka i miast mazowieckich w drugiej połowie XIX w. oraz początku XX w.” dr Adam M. Mickiewicz
„Kilka uwag o mieszkańcach Serocka i Pułtuska w świetle aktów małżeństw z lat 1875-1880”.dr Krzysztof Wiśniewski (Archiwum m. st. Warszawy Oddział w Pułtusku)
„Serock i Zegrze w okresie wojny polsko-rosyjskiej 1920 r.” dr Mirosław Pakuła (Muzeum Historyczne w Legionowie Filia "Piaski")
„Życie na rzece i z rzeki - etnograficzna rekonstrukcja nieodległej przeszłości mieszkańców Serocka i dolnej Narwi” mgr Jacek Żukowski (Uniwersytet Warszawski, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej)
„Serock na dawnej pocztówce – analiza filokartystyczna” dr hab. Jacek Szczepański (Muzeum Historyczne w Legionowie).
 
Bez wątpienia konferencja była niezwykłym wydarzeniem. Świadczą o tym słowa uznania przekazywane na ręce organizatorów oraz zainteresowanie publikacją pokonferencyjną. Wydanie takiej publikacji planowane jest na rok przyszły.
 
W imieniu burmistrza serdecznie dziękujemy doktorowi Sławomirowi Jakubczakowi za nieocenioną pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Ogromne podziękowania składamy również wszystkim prelegentom i moderatorom konferencji, a także wszystkim osobom zaangażowanym w jej przygotowanie.
Jesteśmy przekonani, że było to niezwykle ważne wydarzenie, które wskazało nowe kierunki badań naukowych nad dziejammi Serocka. 
 
Zachęcamy do śledzenia okolicznościowej strony www.historia.serock.pl, na której znajdą się wszelkie wiadomości dotyczące historii Serocka, a także bieżące informacje o akcjach i wydarzeniach towarzyszących obchodom 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu.

Reklama______________________________________________________________

Zadzwoń pod numer 
798-750-408
Zamów pierwszą skrzynkę
 całkowicie za darmo!
www.DanVita.pl
 
__________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl