Słubice
Seniorze nie daj się oszukać

W związku z powtarzającymi się przypadkami oszustw, których ofiarami stają się starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych, po raz kolejny apelujemy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań. 16 stycznia br. 75-letnia mieszkanka Ośna Lubuskiego straciła z tego powodu prawie 15 tys. złotych.

Reklama
Do zdarzenia doszło 16 stycznia br. w południe. Do drzwi jednego z ośnieńskich mieszkań zapukała kobieta, która oświadczyła, że jest przedstawicielem katolickiej organizacji charytatywnej i ma do sprzedania pościel za 600 złotych. 75-letnia właścicielka mieszkania stargowała oferowaną kwotę do 300 zł i kupiła od nieznajomej poścDo zdarzenia doszło 16 stycznia br. w południe. Do drzwi jednego z ośnieńskich mieszkań zapukała kobieta, która oświadczyła, że jest przedstawicielem katolickiej organizacji charytatywnej i ma do sprzedania pościel za 600 złotych. 75-letnia właścicielka mieszkania stargowała oferowaną kwotę do 300 zł i kupiła od nieznajomej pościel. Pieniądze wyciągnęła z woreczka z oszczędnościami, który miała schowany w innym pokoju. Po transakcji nieznajoma kobieta powiedziała 75-latce, że przyniesie jej dodatkowo opaski ortopedyczne na kolana i wyszła z mieszkania. Gdy nieznajoma przez dłuższą chwilę nie pokazywała się z opaskami 75-latka sprawdziła pokój, w którym miała schowane oszczędności. Okazało się, że pieniądze zostały w całości skradzione. Najprawdopodobniej w czasie, kiedy 75-latka czekała na kobietę, ta wykorzystała jej nieuwagę i z pokoju, do którego prowadziły dwa wejścia, ukradła woreczek z pieniędzmi w kwocie prawie 15 tys. złotych. Kiedy pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona powiadomiła o wszystkim policję.

Z relacji pokrzywdzonej wynika, że kobieta miała około 50 lat. Prosimy wszystkie osoby, które mogą udzielić informacji w tej sprawie o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Słubicach pod numerem telefonu 957592811 lub z najbliższą jednostką policji pod numerem 997 lub 112.

Po raz kolejny apelujemy do osób starszych, aby nie otwierały drzwi obcym osobom przedstawiającym się za pracowników urzędów i instytucji, gdyż bardzo szybko mogą stać się ofiarami oszustów. Gdy do drzwi puka osoba nam nieznajoma, zawsze można ją poprosić o dokument tożsamości, legitymację pracowniczą, umówić się na inny termin, kiedy w mieszkaniu będzie znajdował się ktoś bliski lub znajomy. Osoba o uczciwych zamiarach nie obrazi się.

Jeżeli gość staje się natarczywy należy niezwłocznie zadzwonić na alarmowy numer telefonu policji 997 lub 112, starając się jednocześnie zapamiętać wygląd nieznajomego.

Najczęstsze metody oszustw:
* Oszustwo na okazyjny zakup - oszuści oferują do sprzedaży różne artykuły, zachwalając jako towar wysokiej jakości, najczęściej aparaty cyfrowe, kamery, czasem markowe zegarki i perfumy. Sami zaczepiają ofiarę. Proponują sprzedaż artykułu po bardzo niskiej cenie. Ofiara godzi się. Płaci, a w domu odkrywa, że kupiła zabawkę, obudowę kamery lub podróbkę.
* Oszuści podają się za pracowników urzędów, gazowni, wodociągów, przedstawicieli handlowych. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania i odwrócić uwagę lokatorów, a następnie ich okraść. Nierzadko wybierają na ofiary osoby starsze, samotnie mieszkające.
* Metoda na wnuczka - oszuści w trakcie rozmowy telefonicznej podają się za członka rodziny, przeważnie za wnuczka lub syna i nakłaniają do udzielenia pożyczki pieniężnej. Zazwyczaj tłumaczą się ciężką sytuacja materialną, chorobą, wypadkiem. Ludzie po telefonie obcej osoby, która podaje się za „wnuczka” biegną do banku, wypłacają oszczędności i zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon, przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja.

Pamiętaj:
- będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj;
- jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do was kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go, ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby towarzyszył wam sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
- nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów. Każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
- nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
- mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny;
- nie kupuj rzeczy od nieznanych i przypadkowo spotkanych na ulicy osób. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl