Wiele miast (351)

Rynek wtórny nieruchomości – jak bardzo różni się od rynku pierwotnego?


Kupno nieruchomości w odsprzedaży ma swoje zalety, ale są pewne wyzwania, które nabywca może napotkać na rynku wtórnym. Zalicza się do nich np. koszty napraw - murowanie, instalacje hydrauliczne, okablowanie elektryczne i osprzęt.

Nie można również zapominać o odpowiedniej dokumentacji i innych formalnościach, które mogą powodować problemy.

O kolejnych różnicach opowiedzą eksperci z geopgrupa.pl

Reklama
Wycena i kontrola
 
Na rynku pierwotnym kwestia ceny mieszkania jest oczywista – kwota podana przez dewelopera bardzo rzadko ulega zmianie, wyjątkiem są promocje lub zniżki. Z kolei w przypadku rynku wtórnego wiele zależy od sprzedającego. Może on bowiem narzucić stawkę, która będzie znacznie przewyższała przeciętną cenę mieszkań w danej okolicy lub też zaproponuje negocjacje. Przed podpisaniem umowy trzeba więc dokładnie przyjrzeć się lokalowi - samemu skontrolować jego stan i ocenić, czy jest on warty swojej ceny.
   
Dowiedz się więcej na: geogrupa.pl

 
Finanse i kredyty
 
Odsprzedawcy nieruchomości muszą sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Jeśli tak, to należy się upewnić,
ile rat zostało już wpłaconych, a następnie skontaktować się z bankiem, który autoryzuje sprzedaż po spłaceniu istniejącej pożyczki, aby otrzymać wymagane oryginalne dokumenty. Trzeba pamiętać również o tym, że kredyt przejdzie na
nowego właściciela domu i jeśli nie spełnia on któregokolwiek z kryterium (np. ma zbyt niskie zarobki), to bank może odmówić przydzielenia takiej pożyczki.
 
 
Negocjacje
 
Możliwość wynegocjowania lepszej ceny lub innych warunków umowy jest jednym z najbardziej pozytywnych aspektów rynku wtórnego. Ważne jest bowiem zrozumienie tego, że nie każdy prywatny sprzedawca nieruchomości będzie nastawiony na uzyskanie z nich ogromnych zysków – część osób chce szybko pozbyć się mieszkania, inni mają do niego emocjonalny stosunek i zależy im na znalezieniu odpowiednich nabywców. Mając takie niuanse na uwadze można samemu zaproponować cenę, biorąc pod uwagę także obecne stawki rynkowe.

 
Czas poszukiwań
 
Jedną z największych różnic między rynkiem pierwotnym a wtórnym jest to, że w przypadku tego drugiego trzeba przeważnie poświęcić o wiele więcej czasu na znalezienie odpowiedniego mieszkania. Przed zakupem starej nieruchomości należy również przeprowadzić podstawowe kontrole struktury budynku, instalacji wodno-kanalizacyjnych i przewodów elektrycznych.

Dodatkowo mieszkania na rynku wtórnym są trudniejsze do zaaranżowania w taki sposób, który byłby uniwersalny i przypadł do gustu większości nabywców. Znalezienie więc nieruchomości, która będzie miała idealną wielkość, liczbę pokoi, wykończenie i cenę, często jest zadaniem, które zajmuje kilkanaście miesięcy.
 

 
stat4u PortalPOLSKA.pl