Wiele miast (351)

Roztocze kurzu domowego - duży problem zdrowotny

 
Przypuszcza się, że wśród ogromnej liczby alergików na świecie, około 100 mln osób cierpi na choroby atopowe spowodowane kontaktem z alergenami roztoczy kurzu domowego. Roztocze kurzu domowego to niewielkie pajęczaki występujące powszechnie w kurzu domowym,        a szczególnie w miejscach do spania, materacach, meblach tapicerowanych, wykładzinach, dywanach, a także w zabawkach pluszowych, którymi bawią się nasze dzieci. 

Reklama
W dogodnych warunkach rozwoju np. w łóżku liczebność populacji roztoczy może się szybko powiększać - w 1 gramie kurzu materacowego stwierdzano nieraz dziesiątki tysięcy okazów. Wszystkie aktywne stadia rozwojowe roztoczy są keratynofagami tzn. odżywiają się złuszczonymi komórkami naskórka człowieka i zwierząt. Brak pożywienia nie zagraża roztoczom, ponieważ naskórek, który gubimy codziennie w dużych ilościach, może stanowić nieraz połowę objętości domowego kurzu.
 
Alergeny roztoczy
 
Do tej pory ustalono istnienie kilkudziesięciu substancji wytwarzanych przez roztocze, które wykazują chorobotwórcze działanie - najsilniejsze działanie uczulające mają substancje znajdujące się w drobinach kału roztoczy ( m.in. białka Der p 1, Der f 1).  Drobiny te unosząc się wraz z kurzem (np. podczas trzepania pościeli lub odkurzania) są wdychane i u ludzi wrażliwych powodują natychmiastową - atopową reakcję alergiczną.
 
Jesienią i zimą bardziej dotkliwie odczuwane są skutki nadwrażliwości na alergeny roztoczy -             z uwagi na to, że mieszkania są rzadziej wietrzone, a włączenie ogrzewania powoduje unoszenie kurzu i wzrost ryzyka inhalacji alergenów.
Do charakterystycznych objawów chorobowych uczulenia można zaliczyć: przewlekły alergiczny nieżyt nosa (cieknący, swędzący i najczęściej zatkany nos, kichanie), zapalenie spojówek (piekące, wilgotne, lepkie oczy), zespół atopowego zapalenia skóry zwany wypryskiem atopowym (czerwone, łuszczące się zmiany na policzkach, zgięciach łokciowych i kolanowych) a często także astma alergiczna (sapanie, problemy z oddychaniem, kaszel). 
 
Jak się ochronić przed alergenami roztoczy?
 
Profilaktyka jest pierwszym naturalnym i niezbędnym warunkiem poprawy stanu zdrowia. Usuwanie roztoczy i ich alergenów z mieszkania nastręcza jednak wiele problemów. Po pierwsze dlatego, że stawonogi te wykazują ogromną rozrodczość, chwilowe zwycięstwo nad nimi, przynosi wkrótce - wraz z odnowieniem populacji nawrót objawów chorobowych u osób wrażliwych. Po drugie - z uwagi na mikroskopijne rozmiary drobin kału roztoczy mało skuteczne jest nawet skrupulatne odkurzanie mieszkania. Kulki kałowe (podstawowe źródło alergenów) mają średnicę 20 µm i są mniejsze niż oczka filtrów odkurzaczy - które działają w tym przypadku jak rozpylacze alergenów. W istocie, chorzy często skarżą się na nasilenie objawów alergii podczas sprzątania! 
 
Rozwiązanie w zasięgu ręki
 
Sposobem na usunięcie alergenów, ze szczególnym wskazaniem na miejsca, gdzie potencjalnie nie jest to możliwe, jest spray Allergoff(r). Preparat skleja drobiny kurzu w większe, nielotne cząstki,  a jednocześnie wnika w ich strukturę pozbawiając chorobotwórczego działania. Związanie kurzu powoduje obniżenie ryzyka inhalacji alergizujących cząstek obecnych we wdychanym powietrzu.
 
Preparatem Allergoff(r) Spray powinniśmy opryskać:
 
łóżka i inne miejsca do spania,
meble z tapicerką,
kołdry i poduszki,
dywany, wykładziny i zasłony,
pluszowe zabawki.

Zastosowana w preparacie technologia mikrokapsulacji powoduje stopniowe uwalnianie składników, dzięki czemu jego działanie utrzymuje się do 6 miesięcy.
Preparat Allergoff(r) jest bardzo wydajny, dostępne w aptekach opakowania o pojemności 250 i 400 ml wystarczają do opryskania 25 lub 40 m2 powierzchni
stat4u PortalPOLSKA.pl