Wiele miast (21)
Rozbudowa poznańskiego browaru

W kilkanaście dni temu do browaru w Poznaniu dotarły olbrzymie zbiorniki na piwo. Tankofermentory przypłynęły Wartą aż z Holandii. Zbiorniki są częścią nowej inwestycji Kompanii Piwowarskiej, która przewiduje rozbudowę zakładu przy ul. Szwajcarskiej o nową fermentownię i linię rozlewu.

Reklama
W tej chwili w browarze w Poznaniu budowana jest nowa fermentownia, w której stanie 10 tanków fermentacyjnych. Cztery z nich mają pojemność 5 tys. hektolitrów, natomiast pozostałe sześć jest o połowę mniejszych – każdy pomieści ok. 2 300 hektolitrów piwa. Do browaru dotarły też cztery zbiorniki piwa gotowego, w których przechowuje się piwo już po filtracji, ale przed rozlewem. Wszystkie konstrukcje wyprodukowała holenderska firma Holvrieka i właśnie z Holandii zostały one przetransportowane do Poznania. Większość z nich przypłynęła Wartą, reszta przybyła transportem lądowym - poinformował portal Kompanii Piwowarskiej S.A.

Barki jako środek transportu wybrano z uwagi na ogromne rozmiary ładunku. Zbiorniki o pojemności 5 tys. hl były tak duże, że musiały przyjechać w częściach, jako obręcze, które zostały zmontowane dopiero na terenie browaru. Ale i mniejsze tankofermentory imponują gabarytami. Każdy ma 18 m wysokości i ok. 4,5 m średnicy. Podczas transportu rozmiary składu były jeszcze większe – 25 m długości i 5,5 m szerokości.

Tak gigantyczne konstrukcje trudno byłoby dostarczyć drogą lądową, dlatego zdecydowaliśmy się na transport rzeką. Jest to tańszy, a zarazem bardziej ekologiczny sposób. Nawet pokonanie stosunkowo krótkiej trasy, czyli przewiezienie zbiorników znad rzeki do browaru, było skomplikowane. Musiało odbyć się w nocy, ponieważ konieczne było podniesienie sieci trakcyjnej na trasie przejazdu. Widać zatem, że ta inwestycja to olbrzymie wyzwanie logistyczne – mówi Wojtek Mrugalski, kierownik ds. komunikacji w Kompanii Piwowarskiej.

Wszystkie dostarczone zbiorniki zostaną dobudowane do istniejących już obiektów i staną w jednym kompleksie na powierzchni ok. 500 m2 – również zbiorniki piwa gotowego, które do tej pory znajdowały się wewnątrz hali. Dodatkowo w ramach inwestycji, której koszt wyniesie 100 mln zł, w obecnej hali magazynu wyrobów gotowych, na powierzchni ok. 5 000 m2 powstanie nowa linia rozlewnicza obsługująca butelki zwrotne. Będzie ją opuszczać 60 000 butelek na godzinę. W pierwszym etapie prac z istniejącej hali magazynowej została wydzielona powierzchnia pod linię rozlewu, która przechodzi proces adaptacji, obejmujący zrywanie posadzek, przygotowanie instalacji podposadzkowych, wykonanie nowej posadzki, ścian i instalacji budowlanych. Następnie zostanie wyposażona w maszyny przez niemieckie firmy, głównie KHS, część urządzeń pochodzić będzie z firmy Krones.

Rozruch linii rozlewniczej nastąpi na przełomie zimy i wiosny 2014 roku. To oznacza, że w szczycie sezonu na rynek trafi już piwo przygotowane dzięki tej inwestycji. Do trwającej inwestycji należy również budowa placu składowania opakowań o powierzchni ok. 4 000 m2 znajdującego się przy fermentowni.

Oprac. RM
Fot. Kampania Piwowarska
stat4u PortalPOLSKA.pl