Kultura Edukacja
Rowerem i camperem po regionie
Bliskie spotkania z naturą, najlepiej w dziewiczych terenach parków narodowych - tak Holendrzy widzą swoje wakacje we Wschodniej Polsce i w naszym regionie. Zdecydowanie przyjadą tu własnymi camperami, a na miejscu chętnie przesiądą się na rowery.
Takie wnioski można wysnuć po niedawnych Międzynarodowych Targach Turystycznych VACANTIEBEURS w Utrechcie w Holandii (13-18 stycznia 2015 r.)
W targach wzięło udział około 1200 wystawców i stukrotnie więcej zwiedzających. Na polskim stoisku, zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Polskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej w Amsterdamie, prezentowały się: Wielkopolska, Małopolska i Śląsk oraz pięć województw Polski Wschodniej: Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie, zaangażowanych w nowy projekt „Green Velo - Wschodni Szlak Rowerowy". Na stoisku byli też obecni holenderscy tour-operatorzy, organizujący imprezy przyjazdowe do naszego kraju: Polen Reizen, Simonse Tours i Creativ-EventZ. Region Lubelski promowali pracownicy Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Reklama________________________________________________________________________________
BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY |
Zakupy w Lublinie
Tel. (w godz. 7-22) 534 - 787 - 231
do domów, biur, warsztatów itp.
|
________________________________________________________________________________________
Warto zaznaczyć, że „Wschodni Szlak Rowerowy GreenVelo", promowany dotychczas w kraju, m.in. na ubiegłorocznych jesiennych targach w Warszawie, był po raz pierwszy zaprezentowany poza granicami Polski. Celem promocji tego nowego markowego produktu, obejmującego obszar aż pięciu regionów, jest zbudowanie wizerunku makroregionu Polski Wschodniej jako miejsca atrakcyjnego dla turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem, zwłaszcza turystyką rowerową, w terenach mało zurbanizowanych, z naturalnym nieskażonym środowiskiem.
Jak przyznali holenderscy touroperatorzy, bardzo wielu Holendrów i obywateli innych państw tzw. starej UE, wybiera aktywną formę wypoczynku i to coraz częściej w Europie Środkowo-Wschodniej. Powody są różne, a obok osobistych preferencji co do sposobu spędzania wolnego czasu, niemniej ważne są względy rodzinne, sentymentalne, a także zdrowotne. Nie wszyscy zamożni emeryci z Zachodniej Europy wybierają południowe kierunki z trudnym do zniesienia klimatem, a przy tym budzące niepokój, powodowany rozszerzaniem się terrorystycznych ataków. Polska, mimo sąsiedztwa z Ukrainą, jawi im się jako kraj bezpieczny, a przy tym pod wieloma względami atrakcyjny. I dla wielu Holendrów dość bliski, choćby ze względu na związki przodków, z których jedni wybierali nasz kraj jako miejsce osadnictwa, inni zaś znaleźli się tu w ramach wojennych represji, niejednokrotnie jako więźniowie i ofiary hitlerowskich obozów zagłady. Taka jest tragiczna historia tysięcy holenderskich Żydów, których ostatnim etapem życia był m.in. nadbużański Sobibór.
- Oczywiście wielu Holendrów przyjeżdża do tych miejsc, ale nie brakuje też takich, którzy chcą odkrywać inne, związane nie z martyrologią lecz z życiem swoich przodków. Na targach pytali nas np. o szlaki i pamiątki po żydowskiej społeczności w Lublinie, Zamościu, Chełmie - mówią Anna Michno i Tomasz Grodek z Departamentu Promocji i Turystyki UMWL.
Zdaniem naszych reprezentantów w Utrechcie jednak najwięcej pytań dotyczyło przyrody regionu, szczególnie parków narodowych oraz campingów i innych miejsc, gwarantujących wygodny i bezpieczny pobyt we własnym camperze. - Holendrzy preferują dłuższe objazdowe wyprawy, z zatrzymywaniem się na wybranych campingach. Na szczęście w naszym regionie taka baza zaczyna się rozwijać. Są to nie tylko campingi, ale również place z odpowiednim zapleczem przy pensjonatach lub innych obiektach wypoczynkowych.
Najlepsze warunki oferują kategoryzowane campingi: „Marina" w Puławach (wyróżniony w ubiegłorocznym konkursie „Mister Camping 2014") oraz „Duet" w Zamościu. A inne dogodne miejsca dla camperowych turystów, znajdują się m.in. w: Kazimierzu Dolnym, Zwierzyńcu, Okunince, Piasecznie oraz w Kobylanach i Lisznej nad Bugiem.
Promocja w Utrechcie pokazała, że tamtejsi turyści dość dobrze znają najbardziej topowe atrakcje Polski - Kraków, Zakopane, Warszawę, Oświęcim, a także mazurskie jeziora i podlaskie puszcze. Są jednak zainteresowani nowymi kierunkami, w tym szczególnie Wschodnią Polską, mocno promowaną dzięki markowemu produktowi, jakim jest nowy szlak rowerowy Green Velo.
Zanim jednak przyjadą do nas Holendrzy, region lubelski ma w planach już kolejne zagraniczne targowe prezentacje, w ramach promocji Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Będą to targi: SALON DES VACANCES w Brukseli (5-9 luty), ITB w Berlinie (4-8 marca), JANTUR w Kaliningradzie (9-11 kwietnia), EXPO w Mediolanie (18-24 maja).
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..