Włodawa
Rocznica stanu wojennego we Włodawie

Czas apokalipsy- stan wojenny 1981- 1983”- pod takim hasłem odbyły się we Włodawie obchody rocznicowe stanu wojennego.

Reklama

W południe na placu muzealnym, w obecności licznie zebranej młodzieży, pokazano sceny z tamtego okresu. Następnie odbyła się prezentacja wystawy „Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981- 1983” ze zbiorów IPN oraz kolekcji pamiątek z czasu stanu wojennego i PRL-u ze zbiorów Norberta Wojciechowskiego z Lublina i Mieczysława Tokarskiego z Włodawy. Włodawska młodzież miała okazję posłuchać świadka tamtych dni- współzałożyciela NSZZ Solidarność na KUL-u i byłego członka prezydium zarządu regionu NSZZ Solidarność, Norberta Wojciechowskiego. Współpracował z prasą podziemną i niejawnymi strukturami NSZZ „S”. 13-15/16 XII 1981 przewodniczący RKS „S” z siedzibą w WSK PZL Świdnik, po pacyfikacji był uczestnikiem strajku w Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów; od 17 XII 1981 pozostawał w ukryciu, w III 1982 ujawnił się po negocjacjach podjętych w jego sprawie przez bp. Bronisława Dąbrowskiego i prymasa Józefa Glempa (na prośbę władz KUL). W 1982 współpracownik podziemnego pisma „Pierwiosnek”. W 1988 w listach otwartych do prezydenta Lublina i radnych MRN w Lublinie żądał usunięcia pomnika B. Bieruta w Lublinie i zmiany nazw ulic: Nowotki na ks. I. Radziszewskiego oraz Przełom na al. Jana Pawła II (pomnik usunięto, nazwy ulic zmieniono).

W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z prof. Józefem Fertem- profesorem KUL, który był internowany w okresie 13 grudnia 1981- 10 luty 1982 w Chełmie oraz Włodawie. We Włodawie w murach Zakładu Karnego mieścił się Ośrodek Odosobnienia dla Internowanych, utworzony 13 grudnia 1981 r. W pamiętną grudniową niedzielę przywieziono do ośrodka 68 internowanych z województwa lubelskiego, w następnych dniach - kolejne osoby. Na początku stycznia był to jedyny ośrodek internowania na Lubelszczyźnie. Przebywało w nim 320 osób z pięciu województw: bialskopodlaskiego, chełmskiego, lubelskiego, siedleckiego i zamojskiego. Likwidacja ośrodka rozpoczęła się pod koniec marca 1982 r., przenoszono wówczas internowanych do innych miejsc. Łącznie przez włodawski ośrodek przeszło 366 internowanych, w tym pięciu mieszkańców Włodawy: Józef Fert, Zdzisław Kociubiński, Stanisław Łuczko, Henryk Rudzki oraz Wojciech Zając.

Zakończeniem obchodów była Msza św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Ludwika.

Organizatorami obchodów byli: Muzeum- Zespół Synagogalny, Starostwo Powiatowe, NSZZ Solidarność oddział Włodawa, Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Patriotyczne Ziemi Włodawskiej i IPN.

 

 

 

JS

 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

___________________________________________________________________
Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl