Lublin
Rekomendacje Komisji do spraw Nagród w dziedzinie kultury

18 marca 2016 r. zakończyła pracę Komisja do spraw Nagród w dziedzinie kultury powołana przez Prezydenta Miasta Lublin w składzie: Michał Krawczyk, prof. Lechosław Lameński, prof. Leszek Mądzik - przewodniczący, Zbigniew Nestorowicz, Maria Pietrusza-Budzyńska, Anna Ryfka, Waldemar Sulisz.

Reklama

Komisja przedstawiła Prezydentowi następujące rekomendacje w poszczególnych kategoriach nagród:

 

Nagroda Artystyczna Miasta Lublin za 2015 r.

 

Jarosław Koziara - artysta plastyk, wydawca, felietonista, autor scenografii, okładek do płyt, książek, plakatów, znaków graficznych - za instalację scenograficzną Świeciuchy podczas Nocy Kultury, scenografię do finału WOŚP, instalację w przestrzeni publicznej na festiwalu prezentującym kulturę Lublina w Tibilisi, 5. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Land Art (Podlaski Przełom Bugu), instalację Land Art BABA Bubel Stary, scenografię do koncertu Cuda Wianki Gdynia i koncertu z okazji 250 lat miasta Świnoujście, projekt okładki płyty Funkmistrz z Lublina, projekt i wydanie albumu monograficznego Andrzeja Kota OT KOT, akcję społeczną we współpracy z Greenpeace Polska Adoptuj pszczołę w warszawskim Parku Szczęśliwickim.
 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________________________________________________________________________

 

Mateusz Nowak - monodramista, językoznawca, logopeda, animator i edukator kulturalny - za sukcesy monodramu "Od przodu i od tyłu" w Polsce (27 prezentacji i 5 nagród na ogólnopolskich festiwalach) i za granicą (siedmiokrotnie), pokaz przedpremierowy monodramu "Nikt za nas tego nie zrobi" (realizacja w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin), premierę instalacji teatralnej "Jest nas 22 albo jak zostać hypnotyzerem", premiery  spektakli "Matka Polka Teatralna.Konkurs" i "Dzieci z jeziora" oraz radiowej wersji monodramu "Od przodu i od tyłu" w Polskim Radiu Lublin, sukcesy uczestników Warsztatów Słowa na konkursach recytatorskich (14 nagród i 6 wyróżnień), recytację wierszy podczas koncertów z Chórem Filharmonii Lubelskiej Lutnia Lubelska, czytanie sztuki "Tytuł tymczasowy" ("Barowe sztuki"), czytanie tekstów dla dzieci ("Bajkowa niedziela" – Teatr Stary). Jest laureatem Nagrody Instruktorskiej na 8. Polsko-Ukraińskich Spotkaniach Mistrzów Słowa w Łucku na Ukrainie oraz otrzymał tytuł Człowiek Roku 2015 w kategorii KULTURA (plebiscyt organizowany przez Dziennik Wschodni) i tytuł Wydarzenie Kultury STRZAŁY 2014 za monodram "Od przodu i od tyłu" (Lubelska Gazeta Wyborcza).

 

Paweł Passini - reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre - za sukcesy spektaklu o historiach polsko-żydowskich "The HIDEOUT/Kryjówka" (28 prezentacji, liczne nagrody na festiwalach), spektakl "Bieguny" (wyróżniony przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, premierę spektaklu "Dziady", spektakl "Dziady. Twierdza Brześć" (w przygotowaniu film z premiery), reżyserię "Halki" S. Moniuszki na Haiti na zaproszenie polsko-amerykańskiego duetu filmowców (film dokumentujący pracę zaprezentowany podczas Biennale w Wenecji), reżyserię "Halki" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Poznaniu.

 

Bartłomiej Bułtowicz - fotografik - za pomysł, wykonanie projektu i wydanie 4500 płyt z "Przewodnikiem po Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim" i przekazanie do szkół, bibliotek, domów kultury.

 

Tomasz Dostatni OP - autor, wydawca książek, felietonista, reporter - za wydanie trzech książek: "Złota 9", "Duchowe wędrowanie. Teksty osobiste i religijne" i "Kościół na łamach paryskiej Kultury w latach 1946-2000" oraz organizację wspólnie z Fundacją Ponad Granicami m.in.: debat i spotkań „Przekraczać mury”, cykli „Jak żyć” i „Debaty Dwóch Ambon”, spotkań prezydenckich „Ponad Granicami” w Teatrze Starym, współorganizację licznych koncertów.

 

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” za prowadzenie stałej, corocznej, działalności merytorycznej gromadzącej blisko 800 uczestników tygodniowo, uruchomienie działalności filii DDK "Węglin" – Dzielnicowego Domu Kultury "Czuby Południowe", prowadzenie nadzoru merytoryczno-organizacyjnego nad 33. projektami kulturalnymi w ramach Programu "Dzielnice Kultury", otrzymanie po raz czwarty tytułów: Miejsce Przyjazne Seniorom, Miejsce Przyjazne Rodzicom i Dzieciom, uczestnictwo w programie Rodzina Trzy Plus, uruchomienie Otwartej Pracowni MediaLab, sukcesy reprezentantów i grup działających w instytucji oraz pracowników (21 nagród, 9 wyróżnień), coroczną współpracę z lubelskim środowiskiem naukowym poprzez organizację cykli spotkań tematycznych, działalność wydawniczą, produkcje, premiery, eksploatację spektakli teatralnych.

 

Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności

 

Henryk Kowalczyk - aktor, reżyser. Od 40 lat buduje krajobraz teatralny i literacki Lublina. Wspiera życie teatralne i artystyczne. Był współorganizatorem Lubelskiej Wiosny Teatralnej, Konfrontacji Młodego Teatru, Festiwalu Teatrów Debiutujących. Założyciel Teatru Scena 6, Fundacji Sztuki im. Brunona Schulza w Lublinie. Twórca Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niewielkich, Międzynarodowego Festiwalu Literacki Czas Poetów. Współorganizator Instruktorskich kursów kwalifikacyjnych dla reżyserów amatorów, koordynator pracy grup nieformalnych w ramach Teatru Małych Form. Wielokrotnie nagradzany.

 

Bernard Nowak - pisarz, redaktor i wydawca, wydawca podziemny od 1982 do 1989, prezes lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Wolnego Słowa, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 34 lat obecny w lubelskiej kulturze, od 1982 r. prowadzi działalność wydawniczą. W 1988 r. założył Wydawnictwo Test, gdzie jest redaktorem naczelnym i gdzie łącznie opublikowano blisko sto tytułów. Autor książek: "Cztery dni Łazarza", "Taniec Koperwasów" (nominowana do paszportów "Polityki" i nagrody im. Józefa Mackiewicza, nagrodzona Nagrodą Artystyczną Miasta Lublin za 2003 rok), "Smolice N°86", "Wyroby duchowe". Publikował własne utwory w Twórczości, Akcencie, Kresach, Wyspie, Lublinie. Wydał Przewodnik Lublin oraz inne książki z tej dziedziny, a także książki autorów lubelskich lub mieszkających na Lubelszczyźnie. Współpracował przy wydaniu książek m.in. Dramatyczny rok 1944, Stopnie, Na nieludzkiej ziemi, Utopia u władzy, kwartalnika Miesiące. Organizator wystawy Bibuła prezentującej drugoobiegowe publikacje z Lublina i Lubelszczyzny. W latach 2006-2011 prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie (przyznawane przez SPP nagrody zyskały rangę ogólnopolskich, publikacja kilkunastu książek lubelskich autorów). Organizator wielu promocji w Muzeum Lubelskim, Bibliotece im. H. Łopacińskiego, oraz Muzeum Literackim. Promował książki lubelskiego wydawnictwa w Klubie Księgarza, londyńskim POSK-u, murach uniwersyteckich – KUL, UJ. Publikował w Rzeczpospolitej, lubelskim dodatku Gazety Wyborczej, Historii (Kurier Lubelski). Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności (2015 r.). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury, stypendysta Prezydenta Miasta Lublin.

 

Zbigniew Strzałkowski - poeta, prozaik, grafik, dziennikarz, redaktor, mecenas, popularyzator kultury, „król” polskiego ekslibrisu. W 2013 r. obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. Miała wówczas miejsce ekspozycja nawiązująca do historycznej wystawy „kulowskiej” prezentująca 500 grafik i promująca książkę Strzałkowskiego pt. "Miasto na zawsze". Współzałożyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Nagradzany i wyróżniany w licznych konkursach, wielokrotnie honorowany i odznaczany medalami, odznakami (m.in. Złotym Krzyżem Zasługi). 

 

 

Perła - Browary Lubelskie S.A. za wsparcie finansowe wydarzeń kulturalnych:

 

Lubelski Wzór – Fundacja Rozwoju Designu 'LuCreate',

Passione Christi – Fundacja Restaurare Basilicam – Dominikanie Lublin,

50- lecie ACK „Chatka Żaka” – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

Giganci Kabaretu w Lublinie – Modart Outdoor Sp. z o.o.,

Noc w Browarze – Noc Kultury – Warsztaty Kultury,

program Muszli Koncertowej, Wirydarza Centrum Kultury oraz Mostu Kultury – cały sezon – Centrum Kultury w Lublinie,

Latający Klub Dwójki na Wakacjach w województwie lubelskim – Polskie Radio,

Festiwal Inne Brzmienia – Warsztaty Kultury w Lublinie,

Festiwal Filmowy Dwa Brzegi – Stowarzyszenie Dwa Brzegi

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu – Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa,

Plener malarski w Kazimierzu Dolnym – Galeria Wirydarz,

Koncert Scena Perła Export w Domu Kultury – Natalia Nykiel - Klub Dom Kultury,

Wystawa K. Bereźnickiego w Galerii Sztuki Wirydarz – Galeria Wirydarz,

Koncert Scena Perła Export w Domu Kultury – Fish Emade Tworzywo – Klub Dom Kultury,

Wystawa Scena Perła Export w Domu Kultury – KAMP – Klub Dom Kultury,

Wystawa S. Białogłowicza w Galerii Sztuki Wirydarz – Galeria Wirydarz,

Festiwal Filmowy Kino Perła – organizator,

Medykalia UM Lublin – Samorząd Studencki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie,

Kozienalia UMCS – Samorząd Studencki UMCS,

Juwenalia WSEI Lublin – Samorząd Studencki WSEI.

 

Jan Sęk za:

 

ufundowanie stypendium literackiego tłumaczce literatury ukraińskiej na przekład dzieła prof. P. Kraluka Słowacki na Ukrainie,

sfinansowanie pobytu w Polsce trzech naukowców i pisarzy białoruskich,

sfinansowanie nagrody ukraińskiej tłumaczce podczas Międzynarodowej Sesji Literackiej poświęconej Józefowi Łobodowskiemu na Uniwersytecie Wołyńskim.

Radio Lublin za wsparcie merytoryczne i promocyjne Teatru Starego w Lublinie w zakresie promocji i upowszechniania działań repertuarowych w 2015 r.:

 

wtorkowe debaty o kulturze (Bitwa o kulturę, Bitwa o literaturę),

poniedziałkowa audycja Osobowości,

audycje o tematyce filmowej,

promocja wydarzeń muzycznych (zapowiedzi, recenzje, konkursy),

spoty promujące wydarzenia Teatru Starego (150 emisji),

patron medialny własnych produkcji Teatru Starego (Czas Kobiety),

prezentacja w audycjach płyty z koncertu-spektaklu Wieczorem.
 

Laureatów poznamy na Gali Kultury, podczas której Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk wręczy nagrody. Gala Kultury odbędzie się 9 kwietnia 2016 roku o godzinie 18.00 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl