Wiele miast (345)
Raport o kulturze i ochronie zabytków

Przedstawiamy raport o stanie kultury w Kaliszu. Dokument, do przygotowania którego zaproszono dyrektorów kaliskich instytucji kultury, stanowi zbiór tekstów zawierających dane, liczby, fakty i wydarzenia odnoszące się do zakończonego niedawno sezonu artystycznego 2012/2013. Kolejnym nowym wydawnictwem jest Program opieki nad zabytkami dla Miasta Kalisza na lata 2013-2016.

Reklama

Raport "Kultura 2012/2013" jest diagnozą stanu obecnego i stanowić powinien punkt odniesienia do przygotowania planu działań w sferze kultury na najbliższą przyszłość, a więc sezon 2013/2014, a także na kolejne lata.
- To ważny dokument, chociażby z tego względu, że wskazuje na potencjał, jakim  dysponujemy i jak on jest wykorzystywany w naszym mieście. Życzeniem moim jest, aby publikacja raportu,  stanowiła impuls do dalszej, pogłębionej refleksji na temat roli kultury w przestrzeni publicznej Kalisza – mówi Dariusz Grodziński, wiceprezydent Miasta Miasta. -  Przedkładając opis realizacji działań kaliskiego samorządu w obrębie przyjętej polityki kulturalnej, pragnęliśmy przedstawić wizję kultury, jaka nam przyświeca oraz cele i zadania, które ją determinują. Publikacja ta jest kolejnym etapem wzmacniania ciągłej, merytorycznej współpracy i harmonijnego współdziałania samorządu z kreatorami, twórcami i odbiorcami kultury. Wyrażam przekonanie, że raport zainspiruje środowiska zainteresowane podnoszeniem jakości życia mieszkańców Kalisza i regionu aktywnością w tej sferze – do dalszego dialogu na temat kondycji kaliskiej kultury.

PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI DLA MIASTA KALISZA NA LATA 2013 – 2016
Niepowtarzalność Kalisza tkwi w jego liczącej ponad osiemnaście wieków historii, udokumentowanej w II wieku naszej ery przez Klaudiusza Ptolemeusza we Wstępie do geografii.  Zapis ten czyni Kalisz najstarszym miastem w Polsce, położonym na Szlaku Bursztynowym łączącym Adriatyk z Bałtykiem. Wielowiekowa historia oraz wielokulturowa przeszłość sprawiły, że miasto cechuje duże nasycenie obiektami zabytkowymi, pochodzącymi z różnych epok historycznych.Zasoby te wymagają odbudowy, rekonstrukcji lub przywrócenia pierwotnego wyglądu i funkcji. Narzędziem, które służy temu celowi jest przyjęty uchwałą Rady Miejskiej Kalisza w dniu 25 kwietnia 2013 roku  Program Opieki nad Zabytkami dla Miasta Kalisza na lata 2013 – 2016.
Na wniosek wielu zainteresowanych środowisk i podmiotów, opracowanie wydane zostało również  drukiem. Jego okładkę zdobi kopia iluminacji Artura Szyka ze „Statutu Kaliskiego”.
Program zawiera elementy wynikające z obowiązujących przepisów – w tym analizę aktów prawnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad nimi, uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych ochrony zasobów dziedzictwa kulturowego Kalisza, ocenę stanu jego zachowania, wskazuje cele, kierunki i zadania, które zostaną podjęte w ciągu najbliższych czterech lat dla osiągnięcia istotnej poprawy w tym zakresie.
Ponadto w opracowaniu wymiar materialny zabytków nierozerwalnie związany jest z ich niemniej istotnym walorem niematerialnym, pozwalającym budować indywidualną tożsamość miejsca kształtowanego przez pokolenia mieszkańców Kalisza w jego długiej i niełatwej historii.
Bogactwo i różnorodność zgromadzonych tu informacji sprawia, że dokument jest także swoistym katalogiem zabytków Kalisza. Zamieszczono w nim bowiem szczegółowe opisy historyczne, charakterystykę obiektów zabytkowych, informacje o stanie ich zachowania oraz wykazy zabytków wpisanych do rejestru zabytków i ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Stanowiąc kompendium wiedzy o dobrach kultury naszego miasta, jest także przydatnym opracowaniem dla właścicieli i zarządców zabytków.
Pierwsza, opracowana na lata 2009-2012 edycja Programu, także wydana drukiem, spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem społeczności lokalnej, władz regionu oraz samorządowców z całego kraju, którym zaprezentowano wydawnictwo podczas posiedzenia Związku Miast Polskich w naszym mieście.


Opr. Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM

Źródło: UM Kalisz

Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl