Wiele miast (40)
Radomska Fabryka Broni ma nową siedzibę

W Radomiu przy ulicy Grobickiego powstały budynki nowej siedziby Fabryki Broni. Nowo wybudowane obiekty, powstałe na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w czerwcu zostaną wyposażone w linie produkcyjne i urządzenia.

Reklama
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nowa fabryka powstała w Radomiu – powiedział  prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak podczas uroczystości, wyrażając także nadzieję -  w kontekście wypowiedzi Premiera  i Marszałek Sejmu  dotyczących rynku pracy  w Radomiu i regionie  - że więcej inwestycji tego typu będzie mogło powstać właśnie w Radomiu.

- Tak jak pomagaliśmy przy tej inwestycji, jesteśmy w stanie pomagać przy każdej następnej – zapewnił prezydent Radomia i przekazał  premierowi Tuskowi list z zaproszeniem do zorganizowania jednej z zapowiadanych konferencji regionalnych w naszym mieście. W liście prezydent Kosztowniak po raz kolejny zwraca uwagę na problem dualizmu rozwojowego na Mazowszu i potrzebę wzmożenia działań niwelujących te różnice, w tym przede wszystkim  w oparciu o politykę podziału środków unijnych dla poszczególnych regionów i miast naszego województwa.

Prezydent Radomia wyraził nadzieję, że Pan premier, który zauważa dysproporcje rozwojowe i problemy południowego Mazowsza, zechce przyjąć zaproszenie.

Budowa obiektów produkcyjnych i administracyjnych oraz  wyposażenie nowego zakładu  Fabryki Broni w nowoczesne technologie i maszyny oraz wdrożenia nowych produktów kosztowały około 100 milionów złotych. Inwestycję sfinansowała Agencja Rozwoju Przemysłu (72 mln zł), Polski Holding Obronny (dawniej Grupa Bumar – 20,3 mln zł)) oraz Fabryka Broni Łucznik (10,7 mln zł).

Na etapie przygotowawczym inwestycję mocno wspierały władze Radomia i miejskie służby, zaangażowane w procesy wydania niezbędnych zezwoleń oraz uzbrojenie terenu i wyposażenie w odpowiednią infrastrukturę techniczną.

W efekcie na czterech hektarach gruntu powstał jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. To największa inwestycja przemysłu zbrojeniowego od lat.  W kompleksie znajdują się hale produkcyjne, laboratoria, budynki administracyjne i strzelnica. W Fabryce Broni będzie produkowana najnowocześniejsza broń strzelecka dla polskich służb mundurowych oraz na rynki zagraniczne i dla odbiorców cywilnych. Uruchomienie produkcji w nowym zakładzie planowane jest w drugiej połowie tego roku, a po zakończeniu inwestycji poziom zatrudnienia osiągnie ponad 400 osób.

Powstanie nowej Fabryki Broni oznacza ożywienie gospodarcze sektora współpracującego z przemysłem zbrojeniowym. Fabryka poszerzy grono podwykonawców, z którymi współpracuje, a nowe zamówienia wzmocnią potencjał całego regionu i otoczenia biznesowego, stworzą nowe miejsca pracy lub zwiększa zlecenia podwykonawców. Powstanie fabryki umożliwia współpracę z uczelniami wyższymi i realizację projektów stażowych.

Nowa Fabryka Broni to inwestycja o strategicznym znaczeniu zarówno dla Radomia i okolic miasta, jak i dla całego kraju. Przypomnijmy przy tej okazji, że w Radomiu trzy miesiące temu, 5 grudnia 2013 roku, utworzona została siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, w skład której wchodzą podmioty zależne Polskiego Holdingu Obronnego, jednym z elementów którego jest Fabryka Broni. Działania te mają doprowadzić do powstania jednego silnego państwowego przedsiębiorstwa zbrojeniowego.

Stara Fabryka Broni przy ulicy 1905 Roku ma być siedzibą Parku Naukowo-Technologicznego. Na swojej stronie internetowej Fabryka Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o. informuje, że została powołana aktem notarialnym w dniu 14 lipca 2000 roku, w siedemdziesiąt pięć lat od daty powstania przedwojennej Fabryki Broni w Radomiu. Jest producentem i dostawcą broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny.

 Zakres działalności Spółki obejmuje wytwarzanie broni: karabinków BERYL i MINI-BERYL kal. 5,56 mm x 45 NATO, pistoletów maszynowych PM-98/PM-06 GLAUBERYT kal. 9 mm x 19 PARA, pistoletów samopowtarzalnych P99 i RAD kal. 9 mm x 19 PARA oraz broni sportowej i zestawów treningowych. Spółka prowadzi szeroki zakres usług rusznikarskich, wykonuje również usługi na zlecenie firm zewnętrznych wykorzystując doświadczenie i umiejętności załogi oraz nowoczesny i różnorodny park maszynowy.

Utrzymuje kontakty i współpracę z uczelniami technicznymi i instytutami badawczymi oraz z bezpośrednimi użytkownikami sprzętu, a wynikająca z tego wymiana doświadczeń przynosi korzystne wyniki skutkujące ciągłą modernizacją i udoskonalaniem produktów.

Fabryka Broni „ŁUCZNIK” - Radom Sp. z o.o. dąży do tego, aby logo „FB” było synonimem produktów bezpiecznych dla użytkownika, niezawodnych, wysokiej jakości i nowoczesnych.

Źródło: UM Radom
Dodał: RM
stat4u PortalPOLSKA.pl