Wiele miast (351)

Przeszklenia a izolacyjność cieplna drzwi


Przy zakupie drzwi wejściowych powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów – nie tylko na ich wymiary, estetykę i materiał, z którego są one wykonane, ale również na ich parametry.

Jednym z najważniejszych jest współczynnik przenikana ciepła, który informuje nas o tym, czy drzwi są ciepłe.

Reklama
W firmach zajmujących się produkcją drzwi znajdziemy wiele ciekawych modeli do wyboru. Są to zarówno drzwi drewniane, jak i plastikowe, stalowe i aluminiowe. Często drzwi wejściowe przeznaczone do domów jednorodzinnych wyposażane są w przeszklenia – pozwalają one na wpuszczenie do wnętrza domu światła, a także wyglądają bardzo estetycznie. Dzięki nim możemy też łatwo zobaczyć, kto stoi przed drzwiami.
 
Przeszklenia w skrzydle drzwi czy naświetla?
 
   
Jeżeli zależy nam na tym, aby w przedpokoju pojawiły się również promienie słońca, w takim przypadku do wyboru są dwa rozwiązania konstrukcyjne – drzwi z przeszkleniami w skrzydle albo drzwi z naświetlami.
 
W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z dekoracyjnymi szybkami w skrzydle drzwi, które mogą być umieszczone na całej jego wysokości lub tylko na określonym poziomie.

Najczęściej są one wykonane z dwóch
szyb. Gdy drzwi są dwuskrzydłowe, często montowane są one w węższym, rzadziej otwieranym skrzydle.

Naświetla z kolei, to duże tafle szkła umieszczane po bokach lub na górze drzwi. Są one wypełniane pakietami dwuszybowymi lub trzyszybowymi, czyli takimi, które spotykane są w oknach. Dodatkowo mogą być one wypełnione gazem – argonem, który powoduje, że mają one lepsze właściwości izolacyjne.
 
Współczynnik przenikania ciepła drzwi
 
Aby dowiedzieć się, czy dane drzwi z naświetlem czy zwykłym przeszkleniem są ciepłe, powinniśmy zwrócić uwagę na ich współczynnik przenikania ciepła U. To on informuje nas o tym, czy drzwi są podatne na przenikanie ciepła. Im współczynnik będzie wyższy, tym drzwi są mniej szczelne, dlatego powinniśmy poszukiwać drzwi z możliwie jak najniższym współczynnikiem.
 
Najczęściej spotykamy się z drzwiami o U wynoszącym 1,5-2 W/(m2·K), ale możemy też znaleźć znacznie cieplejsze, w których współczynnik ten jest niższy niż 1 W/(m2·K). Jako że przeszklenie zawsze wpływa na obniżenie izolacyjności cieplnej, warto pamiętać o tym, że nie zawsze możliwe jest uzyskanie wtedy jak najniższych parametrów.

Więcej: www.drzwi-pasywne.pl


 
stat4u PortalPOLSKA.pl