Kultura Edukacja
Przesłanie Kościołów: droga do pojednania nie jest jednorazowym aktem
Droga ku bratu, droga pojednania, nie jest jednorazowym aktem, ale procesem obejmującym całość ludzkiego życia, nieraz wielu pokoleń - głosi wspólne przesłanie Kościołów - katolickiego w Polsce i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Przesłanie zostało wydane w sobotę na zakończenie polsko-rosyjskiej konferencji w Warszawie poświęconej m.in. pojednaniu między obu narodami i przyszłości chrześcijaństwa w Europie. Zostało ono odczytane w języku polskim i rosyjskim podczas nieszporów w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Autorzy przesłania wyrażają w nim przekonanie, że - "pomimo trudnej a nieraz tragicznej przeszłości - możliwe są dobrosąsiedzkie i chrześcijańskie relacje Polaków i Rosjan". "Modlimy się o miłosierdzie Boże dla tych, którzy w przeszłości ulegli zbrodniczym ideologiom, oraz aby przemoc i nienawiść będące ich owocem, nie były nigdy obecne w naszych sercach" - apelują autorzy przesłania.
Podkreślają jednocześnie, że zadaniem naszego pokolenia "jest żyć i pracować w nadziei na szczere i uczciwe polsko-rosyjskie pojednanie". "Pojednanie zaś - jak stwierdza ubiegłoroczne +Przesłanie do Narodów Polski i Rosji+ - zakłada gotowość do przebaczenia doznanych krzywd i niesprawiedliwości. Zobowiązuje nas do tego modlitwa Jezusa o jedność, zanoszona w czasie Ostatniej Wieczerzy i Modlitwa Pańska: +Ojcze nasz (...) odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom+" - głosi przesłanie.
Jego autorzy zwracają się też do wszystkich ludzi dobrej woli obu narodów, by "nie szukać tego, co dzieli, ale wpatrywać się w to, co łączy". "Nie chcemy bynajmniej, aby bolesne karty historii zostały wymazane ze zbiorowej pamięci, gdyż jest ona elementem naszej tożsamości. Do pamięci jesteśmy zobowiązani ze względu na cierpienie, tragedie i ofiary przeszłości. Wiemy, że porozumienie między narodami może być budowane wyłącznie na prawdzie, nawet jeśli jest ona bolesna. Nie możemy przy tym zapomnieć, że na krwi męczenników wznosi się Kościół. Pomni bólu ojców, budujmy radość naszych dzieci i wnuków opartą o fundament wzajemnego zaufania" - apelują autorzy przesłania.
Podkreślają w nim również, że rolą Kościołów, które same doświadczyły męczeństwa, "jest świadczenie w Europie o jej duchowych korzeniach". "Nasze świadectwo będzie skuteczniejsze, gdy jako katolicy i prawosławni będziemy działać wspólnie. Ufamy, że świadectwo to umacniać będzie wzajemne zrozumienie między naszymi narodami" - głosi przesłanie.
W końcowej jego części autorzy podkreślają, że współpraca Polski z Rosją jest potrzebna, "by w tej części świata panował pokój, ludzie cieszyli się wolnością, a niczyje prawa nie były zagrożone".
O wspólnym świadectwie oraz współpracy między Kościołem prawosławnym i katolickim w Polsce i w Rosji rozmawiano podczas trzeciego dnia konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji" w Warszawie.
Podczas trzeciego i ostatniego dnia konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji", rozmawiano m.in. o wspólnym świadectwie oraz współpracy między rosyjską Cerkwią prawosławną a Kościołem katolickim w Polsce, m.in. w zakresie obrony małżeństwa i rodziny, życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, chrześcijańskiej promocji człowieka, wymianie wykładowców i studentów między naszymi uczelniami kościelnymi, a także o innych możliwych obszarach wymiany.
Na zakończenie konferencji prymas senior abp Henryk Muszyński, przewodniczący Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej metropolita Hilarion, zostali uhonorowani medalami "Zasłużony dla Tolerancji" za wkład w poszukiwanie porozumienia między Kościołem katolickim w Polsce i Cerkwią prawosławną i porozumienia między oboma narodami. Nagrody przyznaje istniejąca od 1993 roku Fundacja Ekumeniczna "Tolerancja".
Zakończona w sobotę w Warszawie konferencja była pokłosiem ubiegłorocznego spotkania zwierzchników Kościoła katolickiego w Polsce i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, podczas którego podpisano przesłanie do tych narodów dot. przyszłości i pojednania.
źródło: PAP
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..