Wiele miast (345)
Przed nami jazzowe święto

Sentymentalnych wspomnień, klasyki, gwiazd ze świata ale i jazzowej awangardy nie zabraknie na tegorocznym, 40. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych. Festiwal rozpoczyna się 22 listopada i potrwa trzy dni. Koncertom na scenie głównej towarzyszyć będzie jazzowe muzykowanie w klubie Komoda, projekcje jazzowych haiku oraz wystawy fotografii i plakatu.

Reklama

Kaliski festiwal jest  jedną z najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Chlubi się  międzynarodową rangą, ma wspaniałą tradycję i prestiż. Cieszy się wysoką oceną polskich i zagranicznych artystów i krytyków, prezentując najistotniejsze projekty artystyczne jazzowego fortepianu. Powstał w 1974 roku, a jego nietypowa formuła związana jest z tradycją budowy tych instrumentów właśnie w grodzie nad Prosną.  Koncerty na kaliskiej estradzie gromadziły najwybitniejszych jazzmanów z całego świata. Festiwalowa scena gościła m.in. Michela Petruccianiego, Dona Pullena, Johna Hicka, Johna Taylora, Kenny'ego Wheelera, Gonzalo Rubalcabę, Normę Winston, Adama Makowicza i wielu innych. MFPJ należy do piątki najbardziej znanych  polskich festiwali obok Krakowskich Zaduszek Jazzowe, Jazz Jamboree, "Jazzu nad Odrą" i "Old Jazz Meeting”. Z pewnością jest Kalisz ważnym punktem na polskiej mapie jazzu.

W roku jubileuszu utrzymana została sprawdzona formuła: trzy dni, dziewięć koncertów głównych, a także liczne imprezy towarzyszące.


- Festiwal będzie swego rodzaju zjazdem sentymentalnym. Będziemy gościć dwóch artystów, którzy byli obecni na pierwszym festiwalu: Adama Makowicza, który jest pianistą najczęściej goszczącym nad Prosną  i Jana  Ptaszyna Wróblewskiego, kompozytora i odkrywcę wielu wybitnych pianistów – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Barbara Fibinger, dyrektorka Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. - Będzie to także festiwal wielu jubileuszy. Uczcimy 60-te urodziny Andrzeja Jagodzińskiego i 20-lecie jego tria. Z kolei Adam Makowicz  odnotuje 50. rocznicę obecności na scenie muzycznej.
Obok  przedstawicieli starszej generacji, jak zwykle nie zabraknie jazzowej awangardy. Tradycyjnie już nowe nurty zaprezentowane zostaną w piątkowy wieczór. Zagrają: PIOTR ORZECHOWSKI '”, HIGH DEFINITION QUARTET,  BUGGE WESSELTOFT (Norwegia)  i NIK BÄRTSCH’S RONIN (Szwajcaria). A w Komoda Clubie - Efka Trio.
Dzień drugi zbliży słuchaczy do klasyki. Pierwszy koncert został zorganizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury. Zagra PETER MANDSEN’S CIA PIANO TRIO z Austrii.


- Na pewno warto zaprosić wszystkich na występ Jana Ptaszyna Wróblewskiego, legendy polskiego jazzu, muzyka, który towarzyszy festiwalowi od samego początku. Jego koncerty są niezwykłe, starannie opracowane, wręcz magiczne. Ptak jest przecież jednym z najwybitniejszych aranżerów – podkreśla Jan Cegiełka, od lat zaangażowany w organizację festiwalu popularyzator jazzu. - Ptaszyn zazwyczaj gra w Kaliszu w niezwykłych okolicznościach. Jak chociażby podczas koncertu specjalnego w 1982 roku, a więc w czasie stanu wojennego. Czy w 1994 roku, kiedy po śmierci swego przyjaciela Andrzeja Trzaskowskiego zaprezentował jego kompozycje. Teraz, wraz ze swoim sekstetem sięgnie po muzykę swoich mistrzów: Komedy, Trzaskowskiego, Kurylewicza.

Sobotni wieczór zamknie występ amerykańskiego duetu znakomitych pianistów Lenny Arriale i George Cables.
Z kolei w Klub Festiwalowy Komoda kaliszanin Witold Janiak zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty "Cinema Meets Jazz".

Niedzielne granie rozpocznie wspomniane już Trio Andrzeja Jagodzińskiego, który jest uznawany za twórcę nurtu chopinowskiego w jazzie. Następnie zagra Adam Makowicz. A festiwal zamknie występ pianistki i wokalistki Karen Edwards, która polska publiczność poznała dzięki wybitnemu gitarzyście jazzowemu zmarłemu niedawno  Jarosławowi Śmietanie.
Wspomnienie o tych, którzy przez wiele lat współtworzyli kaliski festiwal będzie na pewno powracało podczas jubileuszowej edycji. Na liście nieobecnych, która zostanie opublikowana w bogatym programie, znalazło się 47 nazwisk muzyków oraz 11 nazwisk krytyków o organizatorów.  Wzorem lat ubiegłych festiwalowi towarzyszyć będą wystawy plakatu i fotografii – w  budynku CKiS oraz na Głównym Rynku.
Szczegółowy program 40. Festiwalu można znaleźć na stronie CKiS.
Polecamy także najnowsze wydania "Kalisii Nowej" oraz miesięcznika Jazz Forum – patronów jazzowego święta nad Prosną, w których jubileuszowemu festiwalowi poświęcono kilka publikacji.

Źródło: UM Kalisz

stat4u PortalPOLSKA.pl