Wiele miast (25)
Projekt - „Subregion Sudety”

Nowy projekt współpracy samorządów lokalnych i przedsiębiorców z Dolnego Śląska szansą na wzrost konkurencyjności Subregionu Sudeckiego.

Reklama
17 września br. w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa podpisany został list intencyjny, dotyczący realizacji nowego projektu pod nazwą „Subregion Sudety”. Inicjatywa ma na celu wzmocnienie potencjału rekreacyjnego i sportowego oraz wspólnej promocji Subregionu Sudeckiego, wyznaczonego geograficznie m. in. wokół miejscowości Świeradów-Zdrój, Karpacz i Szklarska Poręba.

W celu jak najszybszego wdrożenia projektu pierwszym zadaniem przedstawicieli 10 podmiotów z sektora prywatnego i publicznego, którzy wejdą w skład Komitetu Sterującego, będzie opracowanie, jeszcze w tym roku, dokumentu określającego wspólne kierunki działań, cele strategiczne i sposoby ich realizacji.

Transgraniczne położenie, sudeckie krajobrazy, największe skupisko uzdrowisk i zabytków, ośrodki sportów zimowych, malownicze szlaki turystyczne, międzynarodowe imprezy kulturalne i sportowe należą niewątpliwie do najmocniejszych stron Dolnego Śląska, który z całą pewnością może konkurować z największymi ośrodkami turystycznymi naszych zagranicznych sąsiadów. Ale tylko wspólna, konsekwentnie realizowana strategia działań promocyjnych i marketingowych daje szansę wzrostu konkurencyjności Subregionu Sudeckiego w Europie.

Projekt „Subregion Sudety” odpowiada na potrzebę wzmocnienia współpracy samorządów i lokalnych przedsiębiorców. Celem projektu jest m. in. rozwój infrastruktury turystycznej i sportowej, w tym budowa jednego z największych w Europie centrum sportów górskich, a także utworzenia komfortowej sieci komunikacyjnej pomiędzy współpracującymi miejscowościami i obiektami.

O szansach powodzenia całego przedsięwzięcia świadczy zaangażowanie dziesięciu pierwszych partnerów projektu: Województwa Dolnośląskiego, Gminy Miejskiej Świeradów-Zdrój, Gminy Karpacz i Szklarska Poręba, KGHM Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A., Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, INTERFERIE S.A., Ośrodka SKI & SUN Świeradów-Zdrój, Sudeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Rangę spotkania podkreśliło również otwarcie Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Inwestycja ta została zrealizowane przez Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa - Grupa PGU, w ramach której zmodernizowano pomieszczenia piwniczne, znajdujące się pod pijalnią wód radonowych XVIII-wiecznego Domu Zdrojowego. Tym samym, odwiedzający Subregion Sudecki zyskali kolejny punkt na mapie atrakcji turystycznych, związany z 260. rocznicą pierwszego ocembrowania źródeł „górnych”, czyli Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego, należącego do świeradowskiego zdroju.


***
Polska Grupa Uzdrowisk (PGU), została powołana do życia w 2011 r. Obecnie jest największą, bo składająca się z sześciu kurortów, siecią uzdrowisk w całej Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nim Uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także  Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów - Czerniawa. Kurorty te posiadają najszerszą ofertą lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, w oparciu o unikatowe na skalę kraju i Europy surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk, czy solanka. To jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, które mogą się pochwalić nie tylko całoroczną ofertą i wysoką jakością usług leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także wielowiekową tradycją w lecznictwie uzdrowiskowym.
Polska Grupa Uzdrowisk to dzisiaj nie tylko tradycyjne lecznictwo i rehabilitacja oparta o naturalne produkty lecznicze i wyjątkowe warunki klimatyczne, ale także najwyższej jakości usługi rekreacyjne, regeneracyjne oraz kosmetyczne. Poprzez szeroką i różnorodną ofertę pobytów leczniczych, wypoczynkowych oraz SPA&wellness, PGU kreuje modę na wyjazdy do uzdrowisk, dzięki którym każdy z gości ma szansę na odpoczynek pod fachowym okiem lekarzy i specjalistów rehabilitacji. Ponadto, o komplementarności usług świadczy dostępność naturalnych produktów kosmetycznych oraz szerokiej gamy wód mineralnych, sygnowanych marką Staropolanka i Wielka Pieniawa, które są atutem każdego kurortu PGU.
www.uzdrowiska-pgu.pl


Dominika Górska – Szymańska
stat4u PortalPOLSKA.pl