Kultura Edukacja
Prawie 10 tysięcy osób w Polsce zapada na raka krwi
Każdego roku prawie 10 tysięcy osób w Polsce zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi, najczęstszą z nich jest białaczka. Często jedynym dla nich ratunkiem jest przeszczep. Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego dla potrzebującego przeszczepienia pacjenta, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20.000. Bywa, że spada do kilku milionów.
Jak pokazują statystyki, aż 75% przeszczepień możliwych jest dzięki dawcom niespokrewnionym. W rejestrach niespokrewnionych dawców na całym świecie, zarejestrowało się już ponad 25 milionów potencjalnych dawców, jednak wciąż jest ich za mało, by pomóc wszystkim potrzebującym.
- Moja choroba zaczęła się w 2009 roku. Wtedy jako młody chłopak, miałem 22 lata, studiowałem i moje życie stanęło w miejscu. W szpitalu okazało się, że mam białaczkę, która musi zostać wyleczona chemioterapią, która powoduje bardzo duże spustoszenie w organizmie. Ja jako pacjent bardzo cierpiałem – opowiada Wojciech Niewinowski, który zachorował na białaczkę w wieku 22 lat – Odebrałem telefon i okazało się, że dzwoni mój lekarz żeby przekazać mi informację, że jest dawca. Wtedy po raz pierwszy zagościła w moim sercu nadzieja na to, że przeżyję.
Dzięki przeszczepowi pacjent, który ma raka krwi odzyskuje zdrowie. Natomiast osoba, która zdecydowała się na podarowanie komórek macierzystych zyskuje swojego bliźniaka genetycznego. W ten sposób rodzą się przyjaźnie, które trwają latami. – Czasami w to nie wierze, że dzięki mnie żyje druga osoba. Ja dzięki temu zyskałam, siostrę, bo jestem jedynaczką. Agnieszka ma jeszcze dwie siostry. Mam nową dużą rodzinę – opowiada Julia Sygulska-Walczak, która została dawcą komórek macierzystych.
W najbliższy wtorek, 13 października, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Fundację DKMS Polska właśnie wtedy organizuje akcję rejestrowania do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.
Wypowiedź: Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik prasowy Fundacji DKMS, Wojciech Niewinowski, który zachorował na białaczkę w wieku 22 lat, Julia Sygulska-Walczak, która została dawcą komórek macierzystych
Źródło: Newsrm.TV
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..