Zielona Góra
Poszukiwania zaginionych grzybiarzy. Apel do rodzin

Funkcjonariusze z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób KMP w Zielonej Górze, prowadzą działania poszukiwawcze osób zaginionych, jak i poszukiwanych przez sądy, prokuratury, czy inne jednostki policji. Jednak w ostatnich dniach mundurowi prowadzili kilka poszukiwań osób w podeszłym wieku, które wyszły na grzyby do lasu i zaginęły.

Reklama
W przypadku zaginięcia osoby szczególne znaczenie ma czas. Działania należy podjąć, gdy tylko zorientujemy się, że ktoś bliski nam zaginął. Starajmy się ustalić jak najwięcej szczegółów, m.in. gdzie nasz zaginiony przebywał w ostatnim czasie, z kim się kontaktował, czy ma przy sobie telefon, dokumenty, czy wychodząc z domu zabrał ze sobą jakieś przedmioty, a ponadto jak był lub mógł być ubrany i dokąd mógł się udać. Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób funkcjonujący w KMP w Zielonej Górze, prowadzi w ciągu roku poszukiwania około 100 osób zaginionych (dorosłych i małoletnich). Poszukiwania zaginionych małoletnich, podobnie jak osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, traktowane są przez policję jako priorytetowe zadanie dla wszystkich służb. W przypadku zgłoszenia o zaginięciu takiej osoby, do poszukiwań zostaje włączona większa ilość policjantów.

W ostatnich dniach zielonogórscy policjanci przyjęli kilka zawiadomień o zaginięciu osób w podeszłym wieku, ponad 80 lat. W każdym z tych zgłoszeń był jeden podstawowy wątek, a mianowicie wyjście do lasu na grzyby. Okazywało się, że starsi ludzie po wejściu do lasu i zajęciu się zbieraniem grzybów nie byli w stanie później z niego wyjść. Nie wiedząc, w którą stronę iść, by trafić do domu, błądzili wiele godzin po lesie, niejednokrotnie oddalając się kilka kilometrów od celu. Natomiast rodzina,  zaniepokojona faktem długiej nieobecności seniora w domu, po kilku godzinach informowała o tym policję i prosiła o pomoc w odnalezieniu zaginionego członka rodziny. Natychmiastowe działania zielonogórskich policjantów w każdym przypadku doprowadziły do szczęśliwego zakończenia i odnalezienia poszukiwanego.   

W tym miejscu policjanci apelują do rodzin, których aktywni seniorzy lubią zbierać grzyby, by odpowiednio przygotowały ich do wyjścia do lasu, m.in. wyposażając w telefon komórkowy, czy zapewniając odpowiednie do warunków pogodowych ubranie. W przypadku kiedy osoba nie ma orientacji w terenie leśnym, nie powinna sama do niego wchodzić. W odniesieniu do osób starszych, powinny one chodzić na grzybobranie w towarzystwie innego, młodszego członka rodziny. (jkd)

stat4u PortalPOLSKA.pl