Wiele miast (374)
Port Lotniczy Wrocław: w czerwcu wzrost aż o 9%

W ubiegłym miesiącu wrocławskie lotnisko łącznie obsłużyło o 9% pasażerów więcej niż w czerwcu 2013 roku. Największy wzrost zanotowany został w przypadku połączeń krajowych – ponad 33%. Ten sektor umocnił się m.in. za sprawą linii lotniczych Ryanair, które uruchomiły loty do Warszawy-Modlina.

Reklama
Coraz więcej pasażerów wrocławskiego lotniska korzysta z oferty lotów krajowych. Dodatkowo decyzja Ryanaira o wprowadzeniu połączeń z Portu Lotniczego Wrocław do Warszawy-Modlin wzmocniła krajową siatkę. W czerwcu z tego połączenia skorzystało w sumie 6,7 tys. pasażerów. Ponadto 24 czerwca Eurolot zainaugurował loty do Lublina, co również przełożyło się na przypływ pasażerów. Sumując wyniki wszystkich przewoźników na trasach krajowych, lotnisko obsłużyło w czerwcu 32,6 tys. pasażerów. To aż o 33,4% więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku.

- O ogromnym sukcesie w połączeniach krajowych zdecydował również wzrost pasażerów zanotowany na połączeniu do Warszawy obsługiwanym przez PLL LOT oraz na połączeniu Eurolotu do Gdańska – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. – Na początku lipca loty również do Gdańska uruchomił Ryanair, więc można prognozować kolejne wzrosty w segmencie krajowym.

Stabilna sytuacja utrzymuje się w przypadku sieciowych połączeń międzynarodowych do 7 europejskich metropolii: Brukseli, Düsseldorfu, Frankfurtu, Kopenhagi, Monachium, Paryża i Zurychu. Lufthansa, która zwiększyła oferowanie na trasach do Frankfurtu i Monachium, na obu kierunkach osiągnęła bardzo dobre wyniki. W pierwszym przypadku wzrost wyniósł aż 114%, w drugim 82%. Rekordowe są też wypełnienia samolotów. Przykładowo w czerwcu samoloty do Frankfurtu latały wypełnione w ponad 95%, do Monachium 88%, a do Kopenhagi 82%.

Port Lotniczy Wrocław zanotował niewielkie zawahanie w sektorze połączeń niskokosztowych. W ubiegłym miesiącu z tej oferty skorzystało 99,6 tys. osób, co oznacza spadek o 1,7% w porównaniu do czerwca 2013 roku. To skutek decyzji linii lotniczych Ryanair, które postanowiły zawiesić połączenia m.in. do Brukseli i Paryża.

- Z wrocławskiego lotniska wciąż jednak możemy polecieć do tych miast. Połączenie z Paryżem zapewnia Wizz Air, a do Brukseli zabierze nas Eurolot. Z kolei Ryanair w zamian zapewnił nam atrakcyjne połączenia krajowe, więc siatka portu nie tylko pozostaje bogata, ale jest w tym roku rekordowa – mówi Jarosław Sztucki. – Obserwujemy, że pasażerowie upodobali sobie na lato typowo wakacyjne kierunki i chętnie planują odpoczynek na własną rękę.

Nawet o kilkadziesiąt procent zwiększyła się liczba osób podróżujących na południe Europy. Ryanair zanotował duży przypływ pasażerów na trasach do Mediolanu i na Kretę – odpowiednio 43% i 42%. Niezwykle popularna jest Malaga (ponad 19% wzrostu), Bolonia (13%), Malta (8%). Również w przypadku połączeń niskokosztowych przewoźnicy zanotowali duże wypełnienia samolotów. Przykładowo wypełnienie na trasach do Alicante, Malagi, Paryża Beauvais czy Rzymu oscylowały w czerwcu w granicach 90%.

W letniej siatce połączeń na rok 2014 znalazło się ponad 60 kierunków, w tym 25 niskokosztowych, 7 dla biznesu oraz 29 czarterowych. Linie lotnicze Ryanair rozpoczęły loty do Warszawy i Gdańska. Z kolei linie lotnicze Eurolot wprowadziły do rozkładu połączenie z Lublinem. W przypadku połączeń czarterowych pojawiło się 5 gorących nowości: Madera, Paphos na południowym Cyprze, Maroko, Peloponez i Dżerba. W czerwcu na wakacje czarterem wyleciało ok. 34% więcej niż rok temu w tym samym miesiącu.

Aleksandra Palus, PR EXPERT
Fot.Maciej Lulko

Najnowsze
Popularne
stat4u PortalPOLSKA.pl