Kultura Edukacja
Połysk w kuchniach i łazienkach na piątkę. Pielęgnujemy armaturę
Robiąc porządki mimochodem przecieramy armaturę, nie zastanawiając się czy wymaga specjalnej pielęgnacji. I najczęściej niestety nieświadomie czyścimy ją źle.
Baterie mają różne rodzaje wykończenia – chromowane, inoxowe, białe i w odcieniach mosiądzu antycznego. Do każdego rodzaju wykończenia powinniśmy dobierać inne środki czystości, bo to, co dobrze odświeża chrom może przebarwić powłokę w innych odcieniach.
Podstawy czyszczenia
Absolutnym niezbędnikiem w czyszczeniu armatury jest miękka ściereczka. Pod żadnym pozorem do tej czynności nie można wykorzystywać drucianych szczotek czy gąbek z powloką ścierającą. Podobnie rzecz się ma z preparatami do czyszczenia. Bezwzględnie odradzane są mleczka czy inne środki z granulatem ściernym. Mogą one powodować powstanie rys na wykończeniu armatury.
Chrom a kolor
Baterie chromowane i w wykończeniu inox można przecierać roztworem wody z octem lub spirytusem. Taki zabieg wykonywany raz w tygodniu zapewni lśniący korpus armaturze i zapobiegnie trwałemu osadzaniu się kamienia. Jeśli chodzi o baterie w innych odcieniach – bieli czy mosiądzu – tu należy unikać octu i spirytusu, bo niektóre powłoki mogą się od nich odbarwić.
Do kolorowych baterii najlepiej używać płynu do mycia naczyń, a w przypadku uporczywego osadu wapiennego dedykowanego środka usuwającego kamień. Warto się upewnić co zawiera taki środek, bo znakomita większość baterii bardzo negatywnie reaguje na chlor! Po jego zastosowaniu powłoka odbarwia się albo zmienia kolor.
Uporczywe plamy i kamień
Wiele osób mieszkających w domach jednorodzinnych posiada baterie w garażu, żeby po skończeniu pracy umyć ręce. Nie trudno się domyślić, że po wykonywaniu niektórych prac, na przykład naprawie samochodu są one w stanie estetycznej agonii. Takie baterie najlepiej wymontować z umywalki i namoczyć na dzień w roztworze wody z octem, żeby uporczywe zabrudzenia odpuściły. W przypadku wielotygodniowego kamienia na bateriach w pomieszczeniach mieszkalnych – wystarczy na kilka godzin położyć na te miejsca okład z wacików lub ściereczki nasączonej wodą z octem. Po dwóch-trzech godzinach bateria będzie wyglądać jak nowa.
Wszystkie z powyższych sposobów – przecieranie wodą z octem i preparatem odkamieniającym czy – w przypadku kolorowych powłok – płynem do mycia naczyń z powodzeniem można stosować też na zestawach i kolumnach prysznicowych lub zlewach ze stali i granitu. Zabieg pielęgnacji wykonywany raz w tygodniu miękką ściereczką zapewni całej armaturze idealny stan na lata.
(fot. Kuchinox) Baterie z lśniącym wykończeniem chromowanym wyczyszczone chlorem mogą zmienić kolor na czarny lub odbarwić się
(fot. Kuchinox) Armaturę w kolorze mosiądzu antycznego najlepiej myć płynem do mycia naczyń
Kuchinox PRESS BOX
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..
-
Dofinansowania i refundacje -..
-
Postaw na najwyższej jakości drzwi
-
Bezpieczny parking przy lotnisku..