Wiele miast (380)

Polskie urzędy przeciwko polskim przedsiębiorcom?


W siedzibie Nowoczesnej Ryszard Petru i Wojciech Morawski, prezes polskiej firmy odzieżowej Atlantic pytali, dlaczego Urząd Skarbowy doprowadza polskie przedsiębiorstwo do upadku. 

Atlantic - znana marka odzieżowa, duża firma, płacąca podatki w Polsce, produkująca 60 proc. na eksport, dająca legalną pracę 400 osobom. Wydawałoby się - bardzo stabilny biznes, a jednak...

Reklama
Kłopoty przyniósł kryzys na Ukrainie i rosyjskie embargo. Nikt nie mógł przewidzieć, że niemal jednocześnie załamią się dwa rynki. Morawski popadł w potężne długi, jednak nie poprosił o dotację – jak robią to kopalnie – chciał poradzić sobie sam sam. Poprosił więc Urząd Skarbowy o rozłożenie podatku VAT na raty. Urzędnicy nie dość, że nie zgodzili się na taką formę pomocy polskiemu przedsiębiorcy, który w kłopoty popadł nie ze swojej winy, to natychmiast
rozpoczęli egzekucję. Za urzędnikami poszedł Sąd, który nie zgodził się na postępowanie układowe. Atlantic upadł, niemal pół tysiąca osób straciło pracę.

Przykład firmy Atlantic pokazuje, że kiedy Urząd Skarbowy otrzymuje prośbę o rozłożenie podatku VAT na raty, to nie tylko nie przychyla się do prośby, ale robi coś wręcz odwrotnego, - Firma musi upaść, nie może wyjść na prostą – mówi Ryszard Petru lider Nowoczesnej i dodaje – chcemy zmienić takie myślenie, takie postępowanie.
   

Firma Atlantic to było typowe polskie success story – firma budowana od zera, szybko stała się rozpoznawalna i bardzo dobrze się rozwijała – nie musiała upadać – dodał prezes Atlantica Wojciech Morawski.

Nowoczesna pyta premier Ewę Kopacz, czy w ten sposób zamierza wspierać polskie firmy? Apeluje również o przyjęcie nowej ordynacji podatkowej. Trzeba przyjąć przepisy nakazujące sądom korzystanie z biegłych w przypadku spraw gospodarczych.

(ac)

 
stat4u PortalPOLSKA.pl