Kultura Edukacja
Polskie i portugalskie uczelnie zacieśniają współpracę
Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) wzięła udział w Międzynarodowym Forum Akademickim w Portugalii. Podczas trzydniowej konferencji (12-14 października) dyskutowano na temat współpracy nauki z przemysłem, wspólnych projektów naukowo-badawczych oraz wymianie studentów i kadry akademickiej.
Ważną częścią spotkania był panel gospodarczy z udziałem sekretarza stanu w ministerstwie oświaty, prof. José Ferreira Gomes oraz przedstawicieli dużych portugalskich firm obecnych na rynku polskim: Jerónimo Martins (właściciel sieci handlowej Biedronka), EDP i EFACEC (koncerny energetyczne).
Prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Wrocławskiej: - Jest wiele wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć. Wspólny, europejski rynek potrzebuje dziś wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Musimy ich kształcić zgodnie z wymogami gospodarki, ponieważ przedsiębiorstwa i uczelnie to dziś naturalni partnerzy. Bardzo ważny jest również transfer osiągnięć naukowych i technologicznych do przemysłu.
Prof. Joaquim Mourato, przewodniczący CCISP: - Cieszy mnie, że nasza współpraca się rozwija, a nasi studenci coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę – polscy do Portugalii, a portugalscy do Polski. Chcemy tworzyć nowe programy i możliwości wymiany kadry akademickiej, co ułatwi prowadzenie wspólnych projektów naukowo-badawczych. Są one niezbędne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego.
Prof. Bronisław Misztal, ambasador RP w Portugalii: - Bardzo optymistycznie patrzę na współpracę pomiędzy polskimi i portugalskimi uczelniami technicznymi. Pierwsze, ubiegłoroczne spotkania w Polsce dotyczyły przepływu energii, co doprowadziło do porozumienia pomiędzy naszymi rządami. Teraz powinniśmy skupić się na przepływie technologii i kapitału ludzkiego, bo wszyscy jesteśmy beneficjentami wolnej Europy.
Prof. José Ferreira Gomes, sekretarz stanu w ministerstwie oświaty w Portugalii: - Nasze kraje mają bardzo dobrze rozwinięte systemy naukowe i szkolnictwa wyższego. Mamy podobne wyzwania, ale też możliwości, by tworzyć dobrą przyszłość dla kolejnych pokoleń. Uczelnie i rządy czeka dużo wysiłku, żeby platforma współpracy przyniosła jak najwięcej wymiernych efektów.
Kolejne forum polskich i portugalskich uczelni technicznych jest planowane w połowie przyszłego roku w Polsce.
Joanna Pająk
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..