Wiele miast (374)
Polscy producenci mięsa pełni obaw

Polscy producenci i przetwórcy mięsa wieprzowego mają niemały kłopot. Z chwilą odnotowania pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń zwanego ASF wprowadzono strefę buforową na dużych obszarach po wschodniej stronie naszego państwa. Głównie są to powiaty w województwach: podlaskie, lubelskie i mazowieckie.

Reklama
Jeśli dojdzie do odnotowywania kolejnych zarażonych świń trzeba liczyć się z długotrwałym zakazem eksportu mięsa ze strony polskich przedsiębiorców. Oznacza to, iż straty owej branży będą mogły być liczone w setkach milionów złotych.

O trudnej, a wręcz bardzo złej sytuacji mówi także dyrektor generalny Pini Polonia, Halina Osińska - Jeśli eksport zostanie wstrzymany, to cena żywca wieprzowego drastycznie spadnie, być może nawet o 50 groszy.

Producenci i przetwórcy są pełni obaw, a politycy mówią - Już w zeszłym roku alarmowaliśmy, że choroba może dotrzeć do Polski i domagaliśmy się od ministra rolnictwa działań. Niestety, głos ten został zlekceważony - powiedział Grzegorz Biernacki, podlaski senator PiS. Minister Kalemba zapewnia, że w sprawie afrykańskiego pomoru świń podejmowane są odpowiednie kroki. Wydaje się, że owe kroki podejmowane są zbyt późno, gdyż w tym momencie straty można minimalizować, ale nie im zapobiegać. Gdyby minister Kalemba posłuchał parlamentarzystów wcześniej to być może sprawa miałaby się inaczej. 13 listopada 2013 r. na Białorusi, tuż przy granicy z Polską zgłoszono wykryte ogniska ASF.

Straty mogą być ogromne i tego obawiają się przedsiębiorcy. Zakaz eksportu mięsa i wyrobów wieprzowych do kilkudziesięciu państw, z jakimi prowadzimy interesy oznacza, że wystarczy kilka lat by straty szacować od 600 milionów, do 3 miliardów złotych.

Źródło: http://ZielonyDziennik.pl

stat4u PortalPOLSKA.pl