Wrocław
Policjanci z nauczycielami razem o dopalaczach

Pokazanie życia bez uzależnień jest jednym z podstawowych zadań akcji prewencyjnej "Gimnazjalisto! Twoje życie - Twój wybór!". Aby działania przyniosły jak najlepsze rezultaty potrzeba skoordynowanego i odpowiedzialnego zaangażowania wszystkich zainteresowanych: rodziców, nauczycieli, instytucji publicznych, organizacji społecznych i pozarządowych.

Reklama
W celu zwiększenia świadomości kadr dydaktycznych lokalnych placówek oświatowych, policjanci z Wydziału Prewencji i Patrolowego KMP we Wrocławiu skorzystali z zaproszenia wystosowanego przez Multikino i spotkali się z przedstawicielami dyrekcji i nauczycielami wrocławskich szkół i Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. W trakcie spotkania poruszony został problem dopalaczy, a jego gospodarzem był naczelnik WPiP KMP we Wrocławiu, Krzysztof Gawlik.

Podinsp. Krzysztof Gawlik zwrócił uwagę uczestników spotkania na fakt, iż odpowiedzialność za życie i wybory dzieci i młodzieży spada nie tylko na rodziców i instytucje państwowe, ale przede wszystkim na konkretnych ludzi - nauczycieli, wychowawców, pedagogów szkolnych, policjantki i policjantów, pracowników socjalnych czy rówieśników. Zaznaczył, że tylko indywidualne poczucie odpowiedzialności za losy młodego człowieka i wspólne, skoordynowane działania mogą odwieść żądną nowych wrażeń młodzież od sięgania po dopalacze. Naczelnik zasygnalizował uczestnikom spotkania, żeby z większą uwagą i zainteresowaniem przyglądali się swoim podopiecznym i nie bagatelizowali pierwszych objawów i symptomów pojawiającego się uzależnienia.

W trakcie spotkania odtworzono zwiastun filmu "Dopalacze niszczą życie" - pierwszej fabularyzowanej produkcji o charakterze prewencyjnym, którego twórcami są aktywiści i młodzież z ostrowskiej grupy Profilaktyka a Ty (tzw. PaT). Naczelnik zachęcił obecnych na sali pedagogów do odtwarzania filmu w trakcie zajęć szkolnych. Namawiał do organizacji spotkań z funkcjonariuszami, zajmującymi się profilaktyką społeczną, którzy wspólnie z uczniami omówią aspekt prawny zjawiska oraz konsekwencje zdrowotne wynikające z zażywania dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych.

Podinsp. Krzysztof Gawlik przedstawił eksperta wrocławskiej grupy PaT - Roberta Barana, który pokazuje młodzieży alternatywne metody spędzania wolnego czasu poprzez teatr i muzykę, jednocześnie promując modę na życie bez uzależnień.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 400 przedstawicieli wrocławskich szkół. (jkd)
stat4u PortalPOLSKA.pl