Poznań
Policja z Aktywnymi 50+

Wielkopolska Policja po raz kolejny aktywnie włączyła się w organizację i czynny udział tej największej w skali kraju inicjatywy jaką są Międzynarodowe Targi Poznańskie której adresatem są osoby po 50. roku życia i starszych.

Reklama
Miniony weekend upłynął w Poznaniu między innymi na prezentacji różnorodnej oferty skierowanej do osób w wieku senioralnym w ramach kolejnej edycji targów Aktywni 50+ zorganizowanej pod egidą Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wielkopolska Policja po raz kolejny aktywnie włączyła się w organizację i czynny udział tej największej w skali kraju inicjatywy, której adresatami są osoby w wieku poprodukcyjnym.

W dzisiejszych czasach, gdzie konsumpcja jest czynnikiem nadrzędnym napędzającym społeczeństwo, związana z późnym wiekiem bezradność i samotność powoduje, iż coraz częściej seniorzy stają się łatwym celem dla grup przestępczych. Występujące w życiu codziennym zagrożenia generują poszukiwanie nowych, bardziej skutecznych rozwiązań, które pozwolą efektywnie zapobiegać występowaniu zjawisk przestępczych skierowanych przeciwko tej grupie społecznej. Wychodząc naprzeciw tym zapotrzebowaniom Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu przygotowała bogatą ofertę informacyjno-edukacyjną taktującą o szeroko rozumianym bezpieczeństwie.

Warto zauważyć, iż pomimo faktu że ludzie starsi stanowią niejednorodną grupę społeczną - zapotrzebowanie na produkty im dedykowane stale wzrasta. Są wśród nich osoby niesprawne, samotne, żyjące ze skromnej emerytury czy renty, które wymagają wsparcia i opieki ze strony państwa, samorządu i pomocy społecznej. Ale to również stale powiększająca się grupa osób aktywnych, wykształconych, w miarę sprawnych i samodzielnych, która poszukuje oferty rynkowej dostosowanej do swoich potrzeb i możliwości.

Głównym celem oferty prewencyjnej zaproponowanej na stoisku prewencyjnym przez Komedę Wojewódzką Policji w Poznaniu było podniesienie świadomości społecznej ukierunkowanej na proces wiktymizacji osób starszych oraz propagowanie bezpiecznych zachowań wśród seniorów. Dystrybucja materiałów profilaktycznych dotyczących oszustw na wnuczka oraz procedur zastrzegania utraconych dokumentów pozwoliła na dotarcie do szerokiego grona zainteresowanych odbiorców. Dzięki współpracy z Komendą Stołeczną Policji oraz Związkiem Banków Polskich i Narodowym Bankiem Polskim możliwe było prezentowanie materiałów audiowizualnych kładących nacisk na informacje o nowych zabezpieczeniach banknotów, podniesienie świadomości osób starszych w obszarze zagrożeń związanych m.in. z przestępczością, patologiami oraz wykształcanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, w tym reagowania oraz powiadamiania o zagrożeniach. Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników targów cieszyły się również dwie prelekcje dotyczące „Bezpiecznego Seniora” przedstawione przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu oraz Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu.
AM fot. KWP
stat4u PortalPOLSKA.pl