Kultura Edukacja
Pojedyncze, podwójne, z uziemieniem – krótki przewodnik po gniazdach elektrycznych
Gniazda wtyczkowe to jeden z podstawowych elementów każdej instalacji elektrycznej. Oferta rynkowa tych produktów jest niezwykle bogata, dlatego też wybór odpowiedniego modelu może być nie lada wyzwaniem. Poza kwestiami wizualnymi szczególnie istotne są bezpieczeństwo i funkcjonalność wybranego rozwiązania. Specjalista firmy Ospel przedstawia najpopularniejsze rodzaje gniazd wtyczkowych i podpowiada, w których miejscach najlepiej się one sprawdzą.
Rozwiązaniem, które najczęściej spotyka się w polskich domach, są klasyczne gniazda pojedyncze i podwójne. Aby spełnić wymogi bezpieczeństwa muszą one posiadać styk ochronny w postaci bolca lub też dwóch styków umieszczonych po bokach. „Gniazda pojedyncze najlepiej jest stosować w miejscach, w których nie ma konieczności podłączania wielu urządzeń jednocześnie. Wszędzie tam, gdzie równolegle korzystamy z różnych sprzętów, np. nad blatem kuchennym w kuchni, czy w domowym biurze, warto postawić na gniazda podwójne, potrójne Euro lub też kilka modułów umieszczonych w ramce wielokrotnej. Dzięki temu nie będziemy musieli odłączać ekspresu do kawy, gdy zechcemy korzystać z miksera czy też stosować przedłużaczy i rozgałęźników do podłączenia sprzętu komputerowego”, podpowiada Michał Lenart, konstruktor produktu firmy Ospel. Ekspert dodaje także, że jeśli w domu są małe dzieci, warto wybrać gniazda z przesłonami torów prądowych – takie zabezpieczenie uniemożliwi maluchom włożenie palców do „kontaktu”.
Z uziemieniem czy bez?
Jedno z najczęstszych pytań, jakie stawiają sobie osoby wymieniające w domu osprzęt elektryczny, dotyczy konieczności montażu gniazdek z uziemieniem. Tego typu modele oferują wyższy poziom bezpieczeństwa od klasycznych gniazd i zapewniają ochronę przed porażeniem. „Bardzo często zdarza się, że odbiorcy chcą w domu posiadać tylko gniazda z uziemieniem. Takie podejście nie jest niewłaściwe, ale również nie jest konieczne. „Kontakty” z uziemieniem warto stosować przede wszystkim tam, gdzie podłączane są urządzenia o dużej mocy: sprzęt RTV, AGD, komputer lub elektronarzędzia”, tłumaczy ekspert firmy Ospel. Najczęściej stosowanymi gniazdami z tej kategorii są modele z uziemieniem kołkowym, schuko, IP44 oraz DATA. Te ostatnie przygotowane są specjalnie z myślą o podłączeniu komputera i innych urządzeń, w których zgromadzone są ważne dla użytkownika dane.
Klasyczne czy bryzgoszczelne?
Tradycyjne gniazda elektryczne doskonale nadają się do stosowania we wszystkich domowych wnętrzach. „W pomieszczeniach o dużej wilgotności lub też w miejscach narażonych na ryzyko zalania warto postawić na gniazda bryzgoszczelne. Tego typu modele posiadają specjalna klapkę, która zabezpiecza „kontakt” przed zachlapaniem i tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników. W związku z tym jeśli gniazdo ma być zamontowane w pobliżu umywalki, zlewu czy wanny, a także wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo pary wodnej, bezwzględnie powinno to być gniazdo bryzgoszczelne”, wyjaśnia Michał Lenart z firmy Ospel.
W ofercie renomowanych producentów osprzętu elektrycznego znaleźć można gniazda wtyczkowe w wielu różnych wariantach. Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie warto zastanowić się, w którym miejscu będzie ulokowane nasze gniazdo, a także jaki i ile sprzętu do niego podłączymy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że korzystanie z osprzętu będzie nie tylko wygodne, ale i maksymalnie bezpieczne.
Więcej porad ekspertów firmy Ospel znaleźć można na stronie: www.ospel.pl
Firma OSPEL S.A. jest obecnie jednym z czołowych producentem osprzętu elektroinstalacyjnego w Polsce. Posiada bardzo szeroki asortyment wyrobów, takich jak: łączniki i gniazda podtynkowe, łączniki i gniazda natynkowe, przedłużacze, przewody przyłączeniowe, dzwonki i gongi, rozgałęźniki, odgałęźniki, wtyczki, puszki oraz inne akcesoria elektroinstalacyjne. Wszystkie wyroby spółki posiadają certyfikaty bezpieczeństwa potwierdzające zgodność wyrobów z obowiązującymi normami. Spółka prowadzi sprzedaż hurtową na terenie całego kraju, ponadto produkty są eksportowane do takich krajów jak: Węgry, Słowacja, Czechy, Rumunia, Rosja, Bułgaria, Ukraina, Litwa, Estonia, Łotwa, Białoruś, Niemcy, Belgia i Wielka Brytania.
OSPEL S.A.
Ul. Główna 128, Wierbka
42-436 Pilica
www.ospel.com.pl
-
Jak wybrać półkotapczan?
-
Księga oszczędnościowa..
-
Jak wybrać idealne kolczyki na..
-
Czy każdy może napisać powieść?..
-
Noclegi apartamenty Róża Wiatrów..
-
Bezpłatne webinarium pt. Czy..
-
Kurtyny spawalnicze i ich..
-
Dieta ketogeniczna – czym jest,..
-
Węże strażackie: Kluczowe..
-
Automatyczny Trading Krypto dla..
-
Centrum Leczenia Jelit w Poznaniu..
-
AG.pl oferuje szeroki asortyment..
-
Klinika Centrum Terapii Jelit –..
-
Serwis Niedźwiedzia w Luboniu -..
-
Pyłek pszczeli - właściwości,..
-
Miód Gryczany - Cudowny Dar Natury
-
Wydajne i bezawaryjne kasy..
-
Jak przygotować samochód do..
-
Carpathian Startup Fest 2024...
-
Bezpieczeństwo na Wodzie:..
-
Pielęgnacja zasłon tkaninowych:..
-
Cynamon jako skuteczny sposób na..
-
Borowik Szatański, Borowik Ponury..
-
Ślad czeskich kopaczy kryptowalut..