V Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego (V DON) oraz powiatowa akcja „Mówimy o AAC” dobiegły końca.
Uroczyste podsumowanie tych wydarzeń odbyło się 3 listopada br. w sali widowiskowej legionowskiego ratusza. Gala finałowa zgromadziła wielu gości. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji pozarządowych, instytucji wspierających akcję oraz bohaterowie Dni Osób Niepełnosprawnych, ich rodziny i przyjaciele.
Dni Osób Niepełnosprawnych to święto, którego ideą jest prezentacja dorobku artystycznego i sportowego środowiska osób niepełnosprawnych i przybliżenie mieszkańcom powiatu tych ludzi, aby przeciwdziałać ich odrzuceniu i marginalizacji w życiu społecznym. Organizatorzy postawili sobie za cel wspieranie ludzi niepełnosprawnych, stwarzanie im przyjaznych okoliczności i warunków do rozwoju oraz motywowanie do wysiłku i pracy nad sobą. Działania podejmowane w ramach V DON mają przyczyniać się do budowania solidnych podstaw dla wzajemnego zrozumienia i poczucia wspólnoty prowadzącej do partnerskiego dialogu. W ten dialog włączane są nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także ich rodziny, znajomi oraz cała społeczność lokalna.
Tegoroczne obchody V DON obfitowały w wydarzenia kulturalne i sportowe. Zorganizowano konkurs literacki „Jesteśmy razem”, konkursy plastyczny oraz małych form teatralnych i muzycznych. Nagrodzonych i wyróżnionych w tych konkursach zostało łącznie 250 uczestników. Kapituła Orderu „Przyjaciel Niepełnosprawnych” uhonorowała trzech działaczy społecznych na rzecz osób niepełnosprawnych - Marka Kraussa, Marka Tarwackiego oraz Zdzisława Wasilewskiego. W maju odbył się plener malarski „Chodź, pomaluj mój świat. Efekty pracy twórców można było podziwiać na wystawie poplenerowej w Arenie Legionowo. W V Paraolimpiadzie Dzieci i Młodzieży udział wzięło 230 niepełnosprawnych sportowców. Ponadto uczestnicy Dni Osób Niepełnosprawnych zapoznali się z historią Legionowa podczas Dnia w Muzeum Historycznym w Legionowie, gdzie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. Z kolei we wrześniu odbyła się impreza plenerowa „Spotkanie w ogrodzie DPS Kombatant”.
W trakcie gali podsumowano także powiatową akcję „Mówię o AAC”. Październik tradycyjnie obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji (MM AAC). Z tej okazji Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie już po raz trzeci włączył się do udziału w kampanii mającej na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu sytuacji osób niemówiących oraz poszukiwanie partnerów AAC. Do współpracy zaproszono pięć przedszkoli – cztery z Legionowa i jedno z Jabłonny. Zadaniem każdej z grup przedszkolnych było znalezienie, na terenie powiatu legionowskiego, AAC-owego partnera. AAC-owy partner to lokal, przychodnia, restauracja, urząd, kancelaria adwokacka lub inny punkt usługowy, w którym dzieci zaangażowane w przedsięwzięcie mogły przekazać informacje dotyczące tego, jak porozumiewają się osoby niemówiące i oznaczyć jako miejsce im przyjazne. Celem inicjatywy jest tworzenie na terenie naszego powiatu mapy miejsc przyjaznych osobom niemówiącym. Miejsc, które są gotowe na to, aby obdarzyć szczególną pomocą użytkowników AAC i wspomóc ich w załatwianiu codziennych sprawunków. W tym roku pozyskano następujących AAC-owych partnerów: Urząd Miasta Legionowo, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Jabłonnie, Sklep Odzieżowy "Bożenka" przy ul. Husarskiej 15 w Legionowie, Sklep Spożywczo-Przemysłowy przy ul. Sowińskiego 21 w Legionowie, Sklep Biedronka przy ul. Reymonta 15 w Legionowie oraz Kołacz - Sklep Firmowy przy ul. Batorego 11 w Legionowie. Powyższe placówki zasiliły szeregi AAC-owych partnerów, których obecnie na mapie naszego powiatu jest już 16 i do których należy także starostwo powiatowe w Legionowie. Pamiątkowe tabliczki AAC-owym partnerom oraz nagrody przedszkolakom biorącym udział w akcji wręczyli członek zarządu Powiatu Legionowskiego Michał Kobrzyński i wiceprezydent miasta Legionowo Piotr Zadrożny.
O oprawę artystyczną gali zadbali uczniowie i absolwenci PZSiPS. Zaprezentowany spektakl pt.: „Piękna i Bestia” okazał się wyjątkowy, bo aktorami były osoby niepełnosprawne i niemówiące, które z publicznością porozumiewały się używając komunikatorów generujących głos. Za ich pośrednictwem wypowiadały swoje kwestie i śpiewały piosenki. Akcję „Mówię o AAC” podsumowano przy pomocy prezentacji multimedialnej, którą komentarzem opatrzyły jej inicjatorki Liliana Sadowska i Justyna Ubowska-Gendek z PZSiPS.
Zwieńczeniem gali było otwarcie wystawy „Malowane słowa”. Prezentowana ekspozycja to zbiór prac przygotowanych przez podopiecznych PZSiPS przy wsparciu nauczycieli, pedagogów i terapeutów oraz na warsztatach plastycznych prowadzonych przez lokalnych artystów. Ważną częścią tego pokazu są prace rzeźbiarskie, a wśród nich „Dyskobol”, który powstał w związku z udziałem placówki w międzynarodowym projekcie eTwinning „You said sculpture?”.
Organizowane corocznie Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego są okazją do twórczych spotkań, wymiany doświadczeń i opinii dotyczących różnych sposobów włączania osób niepełnosprawnych w główny nurt życia społecznego.
Organizatorami Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego są Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie i Pułtusku, Arena Legionowo, DPS Kombatant w Legionowie i Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie. Inicjatywie patronują starosta legionowski i prezydent miasta Legionowo.
Reklama______________________________________________________________
|
Zadzwoń pod numer
798-750-408
Zamów pierwszą skrzynkę
całkowicie za darmo!
www.DanVita.pl |
|
|
__________________________________________________________________