Bydgoszcz
Podpisanie umów partnerskich na realizację programów prewencyjnych

13 marca w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano założenia wdrażanych programów profilaktyczno-prewencyjnych „Bezpieczny start” i „50+ na drodze”.

Reklama
Projekty zostały opracowane przez policjantów Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy i będą realizowane przy współpracy z instytucjami oraz organizacjami, które wielokrotnie włączały się do działań profilaktycznych prowadzonych przez bydgoskich policjantów.

Podczas spotkania Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy mł. insp. Andrzej Cieślik podpisał umowy z osobami reprezentującymi partnerów projektu: Barbarą Domagałą - Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA, Tadeuszem Kondrusiewiczem - Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego,  Damianem Dębeckim - Grupa Ratownictwa Auxilium-Med Koronowo, Marcinem Gagackim - Stowarzyszenie Oponeo Motorsport.

Główną przesłanką do wdrożenia obu programów profilaktyczno-prewencyjnych jest ograniczenie ilości zdarzeń drogowych oraz zminimalizowanie ich skutków. Wybór grup wiekowych, do których są skierowane został dokonany na podstawie analizy zdarzeń drogowych, mających miejsce na terenie miasta i powiatu bydgoskiego w 2014 r.

Program „Bezpieczny start” jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz opiekunów młodych kierowców, którzy w myśl przepisów odpowiedzialni są za udostępnianie pojazdów osobom trzecim. Cele projektu to: przekazanie wiedzy z zakresu ruchu drogowego, zmian w przepisach o ruchu pieszych i kierujących, wskazanie zagrożeń płynących ze spożywania alkoholu i środków odurzających podczas kierowania pojazdami, w tym odpowiedzialność karna, wdrożenie zagadnień prewencyjnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, promowanie odpowiedzialnych zachowań młodych kierowców i umiejętności przewidywania, przeciwdziałanie tragicznym skutkom zdarzeń drogowych. Podejmowane działania będą polegały na: systematycznych spotkaniach z uczestnikami, szkoleniu z zakresu ruchu drogowego i techniki jazdy, spotkaniach z psychologiem, zajęciach obejmujących obserwację zachowań na drodze, spotkaniach z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych oraz filmów profilaktycznych.

Program „50+ na drodze” adresowany jest do kobiet i mężczyzn powyżej 50-tego roku życia. Cele projektu to: rozwinięcie podstawowych zagadnień z zakresu ruchu drogowego i prewencji na drogach u kierowców oraz innych użytkowników dróg, zapoznanie z nowelizacją przepisów w celu podniesienia świadomości kierowcy, który od wielu lat jest uczestnikiem ruchu drogowego, przedstawienie aspektów zdrowotnych wpływających na percepcję spostrzegania zagrożeń, przewidywania i rutyny w miarę upływu lat, wykrycie problemów tzw. kierowcy z dużym stażem i uświadomienie o odpowiedzialności za siebie i innych, nawiązanie do spożywania alkoholu lub innych środków działających podobnie. Realizacja programu będzie polegała na: jednorazowych spotkaniach z grupami do 30 uczestników, szkoleniu z zakresu ruchu drogowego i techniki jazdy, zajęciach z psychologiem i ratownikiem medycznym, wykorzystaniu prezentacji multimedialnych i filmów profilaktycznych. (jkd)   

stat4u PortalPOLSKA.pl