Łódź
Pociąg wolności w Łodzi

Po raz pierwszy w ciągu 16-letniej historii 24 czerwca do miasta przyjedzie Pociąg Wolności. To wyjątkowy międzynarodowy projekt teatralny, którego integralną częścią jest inscenizacja teatralna Arnošta Lustiga i Petra Kracika „Modlitwa za Katarzynę Horovitz."

Reklama

Inscenizacja przypomina losy ofiar transportów, jeżdżących po Europie w ramach tzw. rozwiązania ostatecznego kwestii żydowskiej. Pociąg w ramach obchodów 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej odwiedzi sześć krajów Europy.
- Specjalny pociąg symbolicznie przejedzie nie tylko przez stolice poszczególnych państw - Berlin, Warszawę, Bratysławę, Budapeszt, Wiedeń i Pragę, które odegrały historyczną rolę w II wojnie światowej i są dziś naturalnymi ośrodkami kultury, ale zmierza też do miejsc, które są związane z tragiczną historią ubiegłego wieku. Są to przede wszystkim miejsca, gdzie wybudowano obozy zagłady - Terezin, Buchenwald, Majdanek, Oświęcim i Mauthausen- mówi wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Pociąg Lustig - Pociąg Wolności 2015 jest symbolicznym przypomnieniem ofiar ludobójczej przemocy, które w różnych okresach masowej zagłady były przewożone pociągami towarowymi (np. w ramach likwidacji Żydów i Romów podczas drugiej wojny światowej i masakry Ormian podczas pierwszej wojny światowej). Pociąg międzynarodowego projektu teatralnego, zestawiony z zabytkowych wagonów kolejowych, będzie ciągnąć lokomotywa parowa, tzw. Niemka. Zabytkowe wagony wykorzystano jako pomieszczenia, w których zainstalowano wystawy oraz kino, gdzie będą wyświetlane czeskie filmy fabularne i dokumentalne o tematyce wojennej, ale również jako szatnie dla aktorów i muzyków. Centralnym miejscem pociągu będzie tzw. wagon teatralny, który jest specjalnie zaadaptowany tak, że po przystawieniu na peron można z niego wybudować scenę, do której nawiązuje też mobilna widownia dla gości projektu. Bilety wstępu są bezpłatne.

 


PROGRAM WYDARZENIA
24 czerwca 2015 r. - Łódź Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi,
Oddział Stacja Radegast
Wystawy i projekcje filmów
14.00 - Wystawa VHU „Gešer ad Halom - Most aż dotąd"
14.00 - „Ci którzy przeżyli" - wystawa fotografii Nguyen Phuong Thao
14.00 - Diamenty nocy, Transport z raju, Colette, Pociągi bez powrotu
Pogadanki i wykłady
19.30 - Wykład o Holocauście i dyskusja
Przedstawienie teatralne
21.00- A. Lustig: Modlitwa za Katarzynę Horovitz, reżyseria Petr Kracik


Program gospodarza (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi):
14-16.30 - Warsztaty antydyskryminacyjne. Warsztaty zostaną przeprowadzone przez Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce z udziałem pracownika Muzeum
14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30 - warsztaty edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej prowadzone przez pracowników merytorycznych Oddziału Stacji Radegast
17.00, 18.30 -Koncert chóru żydowskiego CLIL - pianino elektryczne(40), Piosenki z łódzkiego getta.
19.30-Wykład, Litzmannstadt Getto - zarys historii i upamiętnienie, Izabela Terela, adiunkt MTN w Łodzi.


 



Reklama_________________________________________________________________________________________

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

   
Zakupy w Łodzi
    
Tel. (w godz. 7-22) 530 - 332 - 615
 
do domów, biur, warsztatów itp.
stat4u PortalPOLSKA.pl