Na terenie Kampusu Pracze i przyległych działkach ma powstać podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Będzie to pierwsza w naszym kraju SSE 2.0, nastawiona na działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną produkcję - poinformowała Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocław.
W trakcie lipcowej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli uchwałę w sprawie objęcia granicami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów w rejonie ulicy Stabłowickiej i Towarowej we Wrocławiu.
Wniosek w tej sprawie przygotowały wspólnie zarządy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
W całym przedsięwzięciu chodzi o włączenie działek z obszaru Kampusu Pracze i przyległych terenów inwestycyjnych do podstrefy LSSE . Ma to być pierwsza w Polsce strefa nowej generacji - SSE 2.0.
SSE 2.0, czyli co?
Specjalne strefy ekonomiczne 2.0 to nowa koncepcja promowana przez Ministerstwo Gospodarki. W odróżnieniu od już istniejących specjalnych stref ekonomicznych, tworzone w nich miejsca pracy powinny w znacznie większym stopniu opierać się na produkcji zaawansowanych technologicznie wyrobów wykorzystujących krajową bazę wiedzy z bezpośredniego otoczenia strefy.
Zgodnie z planami resortu gospodarki, SSE 2.0 mają być dedykowane działalności badawczo-rozwojowej, koncentrować i stymulować działalność innowacyjną.
- Utworzenie podstrefy będzie wspomagać prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz innowacyjnej działalności produkcyjnej we Wrocławiu – czytamy w uchwale wrocławskiej rady miejskiej.
Włączenie w granice Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 15 hektarów ma przyczynić się do dynamicznego wzrostu innowacyjnej aktywności nauki i biznesu we Wrocławiu.
- Kampus Pracze i jego bezpośrednia okolica ma łączyć w sobie nie tylko cechy zaawansowanego parku technologicznego, klastra tematycznego oraz instytutu badawczo-rozwojowego, ale także za sprawą działań w obszarze innowacji społecznych, może stać się centralnym miejscem spotkań i nawiązywania długoterminowych relacji pomiędzy nauką a biznesem – tłumaczą autorzy uchwały.
EIT+, czyli idealne miejsce na strefę 2.0
Wrocławskie Centrum Badań EIT+ może aktualnie pochwalić się 50 wnioskami patentowymi, które powstały w wyniku badań prowadzonych we współpracy z instytucjami B+R (badawczo-rozwojowymi) oraz na zlecenie przedsiębiorstw, a wśród około 100 partnerów biznesowych znajdują się znane marki polskie i zagraniczne.
- Wyposażone w ultranowoczesny sprzęt laboratoria EIT+ oraz zespoły badawcze, których członkowie dysponują już szerokim doświadczeniem w realizacji projektów na wiodących uniwersytetach Europy i Stanów Zjednoczonych, stają się coraz większym atutem Wrocławia w przyciąganiu polskich oraz zagranicznych projektów badawczo rozwojowych - komentuje Łukasz Czajkowski z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Jak dodaje Czajkowski, niejednokrotnie przedstawiciele potencjalnego inwestora, zaskoczeni dostępną w EIT+ infrastrukturą i możliwościami współpracy, jeszcze w trakcie wizyty zaczynali wstępnie omawiać możliwości prowadzenia we Wrocławiu projektów badawczych, które wcześniej uznawali za niemożliwe do zrealizowania w Polsce.
Dlatego też działalność EIT+ wzięto pod uwagę w kontekście strategicznej decyzji utworzenia wokół Kampusu Pracze i na jego terenie Strefy Rozwoju Innowacyjnego Biznesu opartej na pracy badawczej oraz komercjalizacji najciekawszych wyników zarówno EIT+, jak i też biznesowych centrów B+R rozwijanych w tej strefie.
Stworzenie na terenie Kampusu Pracze oraz na terenach inwestycyjnych bezpośrednio do niego przyległych specjalnej strefy ekonomicznej to również – jak podkreśla prezes EIT+ prof. Jerzy Langer -ogromna szansa dla wszystkich przedsiębiorstw, które planują sięgnąć po środki finansowe z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego - Inteligentny Rozwój.
- Do programu mogą przystępować firmy, które chcą rozwijać nowe technologie samodzielnie lub zlecić jednostce naukowej takiej jak EIT+. Dzięki strefie nasze centrum nie tylko wesprze firmy w rozwoju produktów i w komercjalizacji własności intelektualnej, ale też umożliwi korzystne umiejscowienie na terenie Kampusu Pracze EIT+ działu B+R danej firmy – dodaje prof. Jerzy Langer.
Działki, będące własnością miasta, zostaną udostępnione podmiotom, zainteresowanym współpracą w EIT+ oraz planującym realizować prace badawczo-rozwojowe.
Ostateczną decyzję w sprawie utworzenia we Wrocławiu SSE 2.0 resort gospodarki podejmie jesienią.
Źródło: ARAW