Legionowo
Pasieka już działa

W Chotomowie (powiat legionowski), z inicjatywy Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa „Nasze Pszczoły”, powstała pasieka edukacyjno-szkolenia. Koszt projektu to prawie 30 tysięcy złotych, z tym Powiat Legionowski na ten cel przekazał prawie 10 tys. zł. 

Reklama
Na uroczystości otwarcia pasieki, która odbyła się w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Chotomowie, pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, członkowie SSP „Nasze Pszczoły”, pasjonaci pszczelarstwa oraz zaproszeni goście. Zgromadzonych powitał prezes SSP „Nasze pszczoły” Marek Dudek, który zaznajomił publiczność z zasadami funkcjonowania pasieki i jej przeznaczeniem oraz przedstawił alarmujące dane dotyczące malejącej populacji pszczół na świecie. Następnie głos zabrali wójt Jarosław Chodorski i prezydent Roman Smogorzewski, którzy podkreślili, jak potrzebne i ważne jest to przedsięwzięcie. Listy z podziękowaniami otrzymali przedstawiciele jednostek i firm, które wsparły utworzenie pasieki. Część oficjalną zakończyły występy artystyczne i warsztaty pszczelarskie. Chętnych do poznania tajników produkcji miodu, opieki nad pszczelimi rodzinami i skosztowania pysznych miodów nie brakowało. Z ramienia Powiatu Legionowskiego w otwarciu pasieki uczestniczył członek zarządu Grzegorz Kubalski.
 
Pasieka edukacyjno-szkoleniowa to pierwsze tak duże przedsięwzięcie powstałego wiosną stowarzyszenia. Pasieka składa się z pięciu rodzin pszczelich, jest w pełni wyposażona i zaopatrzona w niezbędne narzędzia oraz środki ochrony. Zgodnie z przyjętymi założeniami pasieka ma służyć lokalnemu społeczeństwu. Dzięki jej istnieniu mieszkańcy mają możliwość zaznajomienia się z tematyką pszczelarstwa poprzez organizowane warsztaty edukacyjne, których odbiorcami będą dzieci, młodzież i dorośli. Osoby chętne do prowadzenia własnej, przydomowej pasieki mogą, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zapoznać się z podstawowymi czynnościami i zabiegami oraz pracą przy rodzinach pszczelich. Młodzi pszczelarze, których w ostatnich 3 latach przybyło w naszym regionie ok. 50, otrzymują szansę weryfikacji wiedzy i zdobycia doświadczenia. W planach jest także prowadzenie szkoleń dla początkujących pszczelarzy, konsumentów produktów pszczelich i sympatyków pszczelarstwa. Jeśli będzie taka potrzeba i warunki na to pozwolą, w miarę rozwoju pasieki, będzie możliwość udostępniania chętnym miejsca na postawienie własnych uli albo przekazanie im pod opiekę rodzin pszczelich hodowanych w pasiece.
 
Pasieka zorganizowana została w sąsiedztwie lasów chotomowskich, za szkołą podstawową, na działce o powierzchni 3000 m2. Łączna wartość projektu to blisko 30 tys. złotych. Powiat Legionowski przekazał na ten cel 9.920 zł.
 
Opis do zdjęcia: Dzięki pracy pszczół mamy ok. 70% żywności na naszych stołach. Produkty i surowce pszczele znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, medycynie i farmacji. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali (od lewej) prezes SPP „Nasze pszczoły” Marek Dudek, wójt gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski i członek zarządu Powiatu Legionowskiego Grzegorz Kubalski.

Reklama______________________________________________________________

Zadzwoń pod numer 
798-750-408
Zamów pierwszą skrzynkę
 całkowicie za darmo!
www.DanVita.pl
 
__________________________________________________________________
stat4u PortalPOLSKA.pl