Wiele miast (21)

Parkingi podziemne – sposób na rozładowanie korków w polskich miastach

 
Duże miasta w Polsce od lat borykają się z narastającym problemem korków. Pojawiają się różne pomysły mające na celu rozładowanie tej trudnej sytuacji.

Jednym z najefektywniejszych rozwiązań jest zwiększenie liczby podziemnych parkingów.

Reklama
W centrum i w godzinach szczytu najgorzej
 
Jak wynika z raportu TomTom Traffic Index, najbardziej zakorkowanym polskim miastem jest Łódź, gdzie poziom zakorkowania wynosi 47 proc. Następne w kolejności są Kraków (45 proc.), Poznań (44 proc.) i Warszawa (40 proc.). Najgorzej jest w porannych i popołudniowych godzinach szczytu – na dojazd w określone miejsce trzeba przeznaczyć średnio 2 razy więcej czasu niż normalnie.

Najbardziej „zapchane” są centra miast, np. każdego dnia do centrum Warszawy wjeżdża ok. 1 mln samochodów. Łatwo zatem wyobrazić sobie skalę problemu. Praktyka pokazuje, że  w rozładowaniu ruchu pomaga niejeden podziemny parking płatny. Poznań oraz inne duże miasta są w tym zakresie obsługiwane przez Interparking Polska Sp. z o.o. Kierowcy wskazują na rosnące potrzeby i są zdania, że takich parkingów powinno być więcej.
 
  
 
Co przemawia na korzyść parkingów podziemnych?
 
Największą zaletą parkingów podziemnych jest to, że zdają one egzamin na mocno zurbanizowanych terenach. Z racji na specyficzną lokalizację nie wpływają na organizację przestrzeni naziemnej. Nie szpecą krajobrazu i nie utrudniają codziennego funkcjonowania miasta.

Co ważne, taki parking może liczyć kilka kondygnacji, co oznacza większą liczbę miejsc parkingowych. Firmy obsługujące podziemne parkingi dają ponadto możliwość zarezerwowania miejsca online – kierowca ma zatem gwarancję, że w określonym terminie będzie miał gdzie zaparkować. Warto przypomnieć, iż w dużych miastach na znalezienie postoju w centrum traci się przeciętnie ok. 40. minut.
 
Nowoczesne parkingi podziemne są bardzo dobrze wentylowane. Te o powierzchni większej niż 1500 m kw. muszą obowiązkowo posiadać instalacje pożarowe i wentylację ze specjalnymi atestami. Korzystanie z takich miejsc jest zatem bezpieczne – nawet przy intensywnej eksploatacji.

Szczegóły: www.ParkingPodziemny.pl


 

 
stat4u PortalPOLSKA.pl