Wiele miast (351)

Parkiet olejowany czy lakierowany? Parkiety Marzeń

 

Kto zdecydował się na drewnianą podłogę, staje przed dylematem – parkiet olejowany czy lakierowany?

Obie metody wykańczania podłogi mają swoje plusy i mi-
nusy, dlatego też przed zdecydowaniem się na konkretne
rozwiązanie, warto się z nimi zapoznać.   

Reklama
Drewniana podłoga może być lakierowana lub olejowana w zależności od tego, czy ważniejsza jest odporność na zabrudzenia i łatwość w konserwacji czy też mniejsza podatność na zarysowania i bardziej naturalny wygląd.

Zalety i wady parkietu olejowanego i lakierowanego  
 
Najważniejsze jest to, aby kierować się nie aktualnymi trendami, ale swoimi indywidualnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami finansowymi. Podłoga z desek powinna być 
    starannie dobrana, jeśli ma spełniać wszystkie oczekiwania użytkowników.

Do wyboru są zarówno deski surowe, jak również gotowe podłogi drewniane lakierowane czy olejowane. Decydując się
na deski surowe, po czterech tygodniach od przyklejenia ich do podkładu, możliwe jest wycyklinowanie podłogi i pokrycie desek lakierem czy olejem.

To na jaki rodzaj powierzchni padnie wybór zależy wyłącznie od przyszłych użytkowników parkietu. 

 

Podłoga olejowana  
 
Decydując się na podłogę olejowaną, można liczyć na to, że deski zachowają swój naturalny wygląd i strukturę. Jest to świetny sposób na podkreślenie piękna drewna. Na korzyść takiego rozwiązania pozmawia także to, że możliwe jest przeprowadzenie samodzielnej renowacji parkietu zarówno części, jak i nawet całej powierzchni. Zaletą olejowania parkietu jest także to, że nie dochodzi do zamknięcia drewna pod szczelną powierzchnią, dzięki czemu deski oddają wilgoć.
 
Jest to niezwykle istotne w przypadku podłogi olejowanej w łazience, gdzie panuje specyficzny mikroklimat. Jeśli zakonserwowana olejem deska zawilgotniej, to woda stosunkowo szybko odparowuje. Dużą zaletą parkietu olejowanego jest także to, że się on nie elektryzuje, a więc nie trzeba martwić się pokładami kurzu na podłodze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki parkiet jest bardziej chłonny i podatny na zatrzymywanie różnego typu zabrudzeń. Konieczne jest w jego przypadku jak najszybsze pozbycie się owych zanieczyszczeń z powierzchni.  
 
Minusem podłogi olejowanej jest także to, że jej powierzchnia jest matowa, a więc wymaga większego nakładu pracy i sięgnięcia po specjalistyczne środki pielęgnacyjne. Podłoga wykończona w taki sposób wymaga wolnego mycia i pielęgnowania jej wyłącznie środkami przeznaczonymi do drewna olejowanego. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko zniszczenia powierzchni. Ponadto stosowanie środków niezalecanych przez producenta skutkuje utratą gwarancji. W zależności od tego jak intensywnie podłoga jest użytkowana, wymagana jest częstsza lub rzadsza konserwacja.
 
Zaletą podłogi olejowanej jest brak sklejonych brzegów klepek oraz mniej widoczne rysy niż na podłodze lakierowanej. Niestety taki parkiet wymaga częstszej konserwacji i renowacji niż podłoga lakierowana, a ponadto koszty konserwacji są wyższe.
 
Podłoga lakierowana  
 
Niezaprzeczalną zaletą parkietu lakierowanego jest to, że łatwo utrzymać go w czystości i nie trzeba przeprowadzać licznych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak naprawdę do wystarczy sięgnąć po środek do pielęgnacji podłogi, za pomocą którego można przemyć powierzchnię. Bardzo ważne podczas pielęgnacji podłogi lakierowanej mopem jest to, aby nie był on mokry a jedynie wilgotny. Po pokryciu desek lakierem, powierzchnia staje się gładka w dotyku i odporna na zabrudzenia.  
 
Co więcej, drewno zachowuje swoją naturalną barwę i zostają uwidocznione wszystkie szczegóły usłojenia. Z całą pewnością nie trzeba martwić się o to, że zabrudzenia wnikną w strukturę drewna. Minusem tego rozwiązania jest podatność na zarysowania. W związku z tym zaleca się sięgać po lakier półmat lub mat, aby rysy były mniej widoczne. Odradza się natomiast sięgania po lakiery z połyskiem, gdyż taką podłogę jest znacznie trudniej utrzymać w czystości, a zarysowania są znacznie bardziej uwidocznione – szczególnie jeśli odbije się od nich światło.

Trzeba także liczyć się z tym, że podłoga lakierowana może się elektryzować, a więc może przyciągać większe ilości kurzu. Wadą parkietu lakierowanego jest brak możliwości wykonania częściowej renowacji uszkodzonej powierzchni, która zresztą wiąże się z koniecznością zeszlifowania i ponownego pokrycia lakierem całej powierzchni.  
 
Tak więc podłoga lakierowana jest bardzo odporna na zabrudzenia, łatwa i tania w konserwacji oraz może być użytkowana przez stosunkowo długi okres czasu bez przeprowadzania renowacji. Niestety jest mało odporna na zarysowania, a renowacja jest czasochłonna i kosztowana. Ponadto lakier skleja brzegi drewnianych elementów, co przyczynia się do zwiększenia pękania lakieru na rantach. W przypadku lakierowanych powierzchni trzeba również liczyć się z pęcherzykami powietrza w lakierze. Chodzi tutaj o zapienienie lakierów podczas ich aplikowania na powierzchnię, do którego może nie dojść w przypadku zbyt szybkiego wyschnięcia lakieru na skutek bezpośredniego działania na niego promieniowania słonecznego.    
 
Parkiet olejowany czy podłoga lakierowana?
 
Parkiet olejowany świetnie sprawdza się w przypadku łazienek i kuchni oraz wszystkich pomieszczeń, które są intensywnie użytkowane. Dobrze sprawdza się on także w biurze, recepcji czy w miejscach publicznego użytku. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że powierzchnia olejowana jest mniej śliska i oddycha. Po podłogę olejowaną warto także sięgnąć w przypadku wykańczania drewnianych tarasów.  
 
Parkiet lakierowany polecany jest przede wszystkim do salonów i sypialni. Taka powierzchnia jest przyjemna, ciepła w dotyku.  
 
Serwis handlowo-usługowy Parkiety Marzeń zaprasza do konsultacji ze specjalistą, który dostosuje ofertę do indywidualnych potrzeb klientów.
 
Więcej: https://artcorestudio.pl/news/zalety-oraz-wady-parkietu-olejowanego-lakierowanego



 
stat4u PortalPOLSKA.pl