Wiele miast (351)

Park - przyjazna przestrzeń miejska, o którą warto dbać

W naszych czasach coraz więcej osób wybiera duże aglomeracje jako miejsce stałego zamieszkania. Miasta rozrastają się w bardzo szybkim tempie. Taki trend wymusza tworzenie i powstawanie nowych budynków, ulic, parkingów, placów zabaw oraz terenów zielonych.

Bardzo ważne jest projektowanie przyjaznych przestrzeni miejskich, czyli bezpiecznych, funkcjonalnych i dostosowanych do osób niepełnosprawnych.

Reklama
Przestrzeń publiczna ma wiele funkcji, a jej głównym zadaniem jest realizowanie potrzeb mieszkańców miasta. Ważne, aby taka przestrzeń została odpowiednio zaprojektowana i była przyjazna użytkownikom. Wymaga to wielu zabiegów i działań, jak również wyposażenia przestrzeni publicznej w elementy małej architektury, np. ławki, kosze na śmieci, donice betonowe kwiatowe, stojaki rowerowe, fontanny itd. Upiększanie przestrzeni miejskiej ma długą tradycję. Trend ten rozpoczął się już w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Obecnie aranżacja terenów publicznych bardzo się rozwinęła. Władze miast przywiązują dużą wagę do tego, aby obszary takie były estetyczne, funkcjonalne, czyste i przyjazne lokalnym społecznościom.

 
 
Przestrzeń miejska otwarta dla mieszkańców


Elementy małej architektury dostarczane przez Komserwis
Fot: Komserwis.pl
    Tworzenie przestrzeni publicznej powinno być realizowane wraz z mieszkańcami danego obszaru. Ważne, aby zaprojektowanie takiego terenu zostawało poprzedzone konsultacjami społecznymi, które pomogą określić, czego potrzebują i oczekują użytkownicy.

Przy projekcie powinni współpracować przedstawiciele władz administracyjnych, specjaliści ruchu miejskiego, deweloperzy
oraz architekci.

Przyjazna przestrzeń miejska musi być bezpłatna, ogólnodostępna i prawidłowo skomunikowana z innymi częściami miasta.
 
Projektanci powinni zadbać, aby teren taki był dostosowany do potrzeb różnych grup społecznych. Należy go zaopatrzyć w udogodnienia dla niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi i osób starszych. Miejsca publiczne muszą być funkcjonalne, estetyczne i bezpieczne.

W procesie tworzenia należy uwzględnić szerokość i nawierzchnię chodników, ścieżek rowerowych i spacerowych. Bardzo ważne jest również wyposażenie przestrzeni publicznej w meble miejskie, a szczególnie kosze na śmieci, donice betonowe, latarnie i stojaki rowerowe, które poprawiają komfort korzystania z danego miejsca.
 
Bezpieczeństwo i estetyka przestrzeni publicznej

Przestrzeń publiczna powinna służyć lokalnej społeczności, w związku z tym musi oferować konkretne rozwiązania i atrakcje. Miejsca takie są wykorzystywane w celach wypoczynkowych, ale i rozrywkowych. Spotkać tam można rodziny z dziećmi korzystające z placów zabaw, seniorów spacerujących pośród zieleni oraz rowerzystów i osoby uprawiające jogging.

W związku z dużą rozbieżnością potrzeb społeczności ważne jest odpowiednie rozplanowanie terenu i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Przestrzeń publiczna musi być zorganizowana tak, aby różni mieszkańcy mogli z niej korzystać jednocześnie. W tym celu należy zadbać o odgrodzenie placów zabaw czy boisk i ustawienie słupków odgradzających lub barierek.
 
Przyjazna przestrzeń publiczna musi być wyrazista i atrakcyjna, powinna przyciągać mieszkańców i sprawiać, że chętnie będą tam wracali. Nowoczesne urządzenia, zadbane boiska i bezpieczne place zabaw połączone z dużą ilością zieleni stworzą miejsce przyjazne osobom w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.
 
Więcej informacji o trwałych, estetycznych i wygodnych elementach małej architektury na stronie Komserwis.pl
 

 
stat4u PortalPOLSKA.pl