Włodawa
Pamięci Ofiar Byłego Sobiborskiego Obozu Zagłady w Sobiborze

W niedzielę 9 października odbyła się XVII edycja Biegu Sobiborskiego. Te niezwykłe zawody sportowe, które co roku przyciągają coraz więcej uczestników- w tym roku dobiegło 155, są szczególną lekcją historii.

Reklama

Głównym celem biegu jest upamiętnienie ofiar pomordowanych w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze, o czym przypomniała Teresa Zaleńska-Sak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włodawie, organizator zawodów. „Sobibór to mała wioska niedaleko Włodawy, naznaczona krwią tysięcy ofiar pomordowanych w imię najohydniejszej z ideologii- ideologii nienawiści. Bieg sobiborski jest lekcją historii, która przypomina tamte wydarzenia sprzed 73 lat, oddaje hołd tysiącom pomordowanych, zmusza nas do chwili refleksji i zadumy”- mówiła. Zaleńska-Sak wskazała, że bieg sobiborski to także święto propagujące zdrowy i aktywny tryb życia.
 

Reklama____________________________________________________________
Zakupy we Włodawie
    
 
Tel. (w godz. 7-22) 535 - 145 - 015
 

do domów, biur, warsztatów itp.
   

BEZPŁATNIE PRZYWOZIMY

____________________________________________________________________

 

Obóz zagłady w Sobiborze zlokalizowany został w dystrykcie lubelskim w niedużej odległości od Chełma i Włodawy, na zalesionym, słabo zamieszkanym terenie przy trakcji kolejowej, z dala od zabudowań i głównych szlaków komunikacyjnych. Budowę obozu rozpoczęto na przełomie zimy i wiosny 1942 r. Powierzchnia obozu wynosiła ok. 50 ha. Pierwsza grupa Żydów przybyła na teren obozu, kiedy był on jeszcze w fazie budowy. Regularne transporty zaczęły przychodzić od 5 maja 1942 r., głównie z powiatów: puławskiego, krasnostawskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego i bialskopodlaskiego. W okresie letnim w 1942 r. do Sobiboru przybywały transporty z zagranicy. W Sobiborze śmierć poniosło co najmniej 84 tys. Żydów z całej Europy z wyłączeniem Generalnej Guberni (ok. 54 tys. w transportach bezpośrednich i 30 tys. przeniesionych z gett tranzytowych). Pochodzili m. in. z Niemiec, Austrii, Słowacji, Protektoratu Czech i Moraw, Francji i Białorusi, zaś największą liczbę 34 tys. stanowili Żydzi z Holandii. Liczbę wszystkich ofiar obozu zagłady w Sobiborze szacuje się obecnie w przedziale 170- 250 tys. osób.

Inne cele Biegu Sobiborskiego to: upowszechnianie sportu wśród dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz niepełnosprawnych, promowanie i wspieranie rozwoju sportu dla wszystkich, popularyzacja biegania wśród mieszkańców, kształtowanie pozytywnych postaw i charakteru poprzez współzawodnictwo sportowe.

Uczestnicy biegu zmagania rozpoczęli w samo południe w pobliżu miejsca, gdzie znajdował się obóz zagłady w Sobiborze. Trasa biegu wiodła przez las wzdłuż torów kolejowych, a następnie tzw. Nadbużanką przez Orchówek do Włodawy. Linię mety zawodnicy przekroczyli na ul. Rynek przy Czworoboku we Włodawie. Łącznie biegacze pokonali 12,5 kilometra. Oprócz biegu głównego tradycyjnie wyznaczono także trasy dla dzieci- kilkusetmetrowe odcinki najmłodsi pokonywali wokół zabytkowego Czworoboku. W tym roku, ze względu na niewielkie zainteresowanie, nie odbył się bieg osób niepełnosprawnych na wózkach.

Zwycięzcą biegu głównego został Tomasz Pawłowski z Lacka, który 12,5 – kilometrowy dystans przebył w 44 minuty i 12 sekund.

 

JS

 

 

stat4u PortalPOLSKA.pl