Kalisz
Pamięć ocalona

Osiedle Szczypiorno w Kaliszu może poszczycić się własną Izbą Pamięci, która powstała w dawnym budynku z początku XX wieku. Oficjalne otwarcie Izby Pamięci odbyło się wczoraj z udziałem prezydenta Janusza Pęcherza.

Reklama

Osiedle Szczypiorno w Kaliszu w ostatnim czasie może poszczycić się wieloma ciekawymi inicjatywami. Dzięki staraniom mieszkańców trwa m.in. remont zabytkowej kaplicy św. Barbary zbudowanej około 1850 roku.
Od kilku tygodni Szczypiorno ma także własną Izbę Pamięci. Zebrano w niej między innymi pamiątki po istniejącym w tym miejscu obozie legionistów Józefa Piłsudskiego z 1917 roku, a także tak zwanej Kaliskiej Linii Maginota, Cmentarza Ukraińskiego oraz Komory Celnej znajdującej się swego czasu właśnie w Szczypiornie. Nie mogło też zabraknąć pamiątek związanych ze szczypiorniakiem, czyli dzisiejszą piłką ręczną, która zrodziła się w Szczypiornie.
Przedsięwzięcie to wspólny pomysł Rady Osiedla Szczypiorno, której przewodniczy Edward Prus oraz Stowarzyszenia Szczypiorniak, któremu szefuje Tomasz Chajduk.
- Pierwsze wzmianki o wsi Szczypiorno pochodzą z 1300 roku. Od 1815 roku działała tutaj komora celna. Następnie mieściły się tutaj koszary, które podczas I wojny światowej zostały zajęte przez Prusaków. W czasie II RP przebywali tutaj polscy żołnierze 29 Pułku Strzelców Kaniowskich, a podczas II wojny światowej stąd wysyłano żołnierzy Wehrmachtu na Wschód - mówi Tomasz Chajduk.
Osiedle Szczypiorno wsparł samorząd miasta, który nie tylko przekazał budynek, ale także pomógł wyremontować dach i sfinansował instalację ogrzewania gazowego. Prace wewnątrz oraz wokół budynku inicjatorzy przedsięwzięcia wykonali już w własnym zakresie, przy wsparciu sponsorów.
Źródło:UM Kalisz
stat4u PortalPOLSKA.pl