Wiele miast (25)
Pałac w Łagowie wypiękniał dzięki środkom unijnym

Pałac w Łagowie odzyskał dawny blask. Historyczny obiekt przeszedł gruntowny remont i dziś zachwyca piękną elewacją i wspaniałymi salami. Ta metamorfoza nie byłaby możliwa, gdyby nie środki unijne. Dziś, po ponad dwóch latach od rozpoczęcia remontu, nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. Uczestniczył w nim Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Reklama
Remont Pałacu w Łagowie kosztował prawie 6 milionów złotych. Ponad 2 miliony zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Teraz, w zabytkowych wnętrzach pałacu mieści się hotel. Tym samym obiekt nawiązuje do swojego historycznego przeznaczenia. Dwór w Łagowie został wybudowany z polecenia Michała Endera von Sercha w 1581r. Znajdowała się w nim wówczas biblioteka i zbrojownia, a komfortowe wnętrza i bliskość miasta Zgorzelca przyczyniły się do odwiedzin pałacu przez arystokratów, władców i sławne osobistości tamtych czasów. Budynek pałacu został wpisany na listę zbytków w 1965 roku.

Pałac w Łagowie to wyjątkowy obiekt także ze względu na rozciągający się w jego otoczeniu park ze starymi, ponad 250-letnimi dębami, rozległymi lasami i stawami rybnymi. Pałac znajduje się po środku dziedzińca folwarcznego, który zamknięty jest z trzech stron budynkami gospodarczymi i budynkiem czeladnym. Remont pałacu pozwolił na jego zagospodarowanie jako perełki turystycznej Łagowa. 



- Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia – to hasło kampanii promującej region. Cieszy fakt, że pięknie odnowionych i godnych polecenia miejsc w naszym województwie przybywa. Duża zasługa w tym środków z Unii Europejskiej. Turystyka jest jednym z ważnych elementów naszej Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 i nadal zamierzamy inwestować w turystyczny potencjał regionu – mówił w trakcie uroczystego otwarcia Pałacu Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Oprócz remontu wnętrza i elewacji pałacu, inwestycja objęła również zagospodarowanie terenu, łącznie z modernizacją budynku gospodarczego, montażem fontanny, wiaty, pawilonu oraz placu zabaw dla dzieci. Dzięki wykonanym pracom na terenie obiektu, Ługów ma szansę stać się miejscem odwiedzin osób, które chcą wypocząć w historycznych wnętrzach i blisko natury, a Dolny Śląsk zyskał kolejny pięknie odnowiony zabytek.

***
Działanie 1.1.Inwestycje dla przedsiębiorstw” – wdrażane przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą
Tytuł projektu: "Wzbogacenie oferty usługowej Zespołu Pałacowo-Parkowego poprzez modernizację obiektu, szansą na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Łagowa"
Całkowita wartość projektu: 5 825 619,27 zł
Całkowita kwota dofinansowania 2 354 958,15 zł
data rozpoczęcia realizacji projektu: listopad 2012r.
data zakończenia realizacji projektu: czerwiec 2014r.

Źródło: UMWD
stat4u PortalPOLSKA.pl